Już 1523 ofiary koronawirusa

W piątek w Chinach zmarły 143 osoby, u których stwierdzono obecność koronawirusa COVID-19, co zwiększa całkowity bilans ofiar śmiertelnych do 1523 - podała w sobotę narodowa komisja zdrowia i higieny. W tym dniu odnotowano 2641 nowych zakażeń koronawirusem.

(fot. TPG / Forum)

Chińskie władze podkreślają, że dynamika rozwoju epidemii nieco osłabła, w ubiegłym tygodniu liczba nowych zakażeń przekraczała 3 tys. dziennie

Po uwzględnieniu danych za piątek komisja zdrowia i higieny ogłosiła, że całkowita liczba zakażonych wirusem w Chinach wynosi 66 492. Liczba wyleczonych sięga 8096 przypadków, co oznacza przyrost o 1473 osoby w porównaniu do danych za czwartek.

Wskaźnik śmiertelności z powodu zakażenia koronawirusem wynosi 2,29 proc. Dla porównania wskaźnik śmiertelności wśród osób, które zapadły na ciężkie zapalenie płuc SARS po zakażeniu wirusem U04 na przełomie 2002 i 2003 roku wynosił 9,6 proc.

Największe żniwo koronawirus zbiera w położonej w centrum Chin prowincji Hubei, która od kilku tygodni jest odizolowana od reszty kraju. W piątek zmarło tam 139 osób na 143 w całych Chinach. Na prowincję przypadła też lwia część zakażeń zarejestrowanych w piątek, bo aż 2420. W całym regionie obecność wirusa potwierdzono u 54 406 osób. Liczba zgonów przypadających na prowincję Hubei wynosi 1457. Wskaźnik śmiertelności w wypadku Hubei wzrósł z 2,53 proc. według danych z piątku rano do 2,67 proc. w sobotę rano po uwzględnieniu zgonów w ciągu ostatnich 24 godzin.

Chińskie władze starają się ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa różnymi metodami administracyjnymi z wykorzystaniem wojska i policji. Prowincja Hubei jest odcięta od reszty świata. W piątek władze ChRL podjęły decyzję, że każda osoba powracająca do Pekinu z przedłużonych ferii z okazji chińskiego Nowego Roku będzie musiała przejść 14-dniową obserwację w domu lub ośrodku kwarantanny, by zapobiec roznoszeniu się koronawirusa.

Osoby, które nie wypełnią tego obowiązku, poniosą konsekwencje prawne – zaznaczono w komunikacie pekińskiego biura grupy przywódczej ds. zapobiegania epidemii koronawirusa.

W szeregu miast i regionów poza pierwotnym ogniskiem epidemii wprowadzono tzw. zarządzanie zamknięte, które nakazuje ścisłą kontrolę osób wchodzących i wychodzących z osiedli mieszkalnych, wsi, biurowców i innych budynków. W niektórych aglomeracjach znacznie ograniczono mieszkańcom możliwość wychodzenia z domów.

Chińskie władze zapewniają, że uda im się opanować epidemię, a także osiągnąć wyznaczone na bieżący rok cele gospodarcze i społeczne. według wstępnych danych wskaźnik wzrostu gospodarczego Chin spadł z poziomu 6 proc. do mniej niż 4 proc. w ciągu zaledwie 6 tygodni od wybuchu epidemii. (PAP)

mars/

arch.

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 10 xiven

ale przecież oni sobie policzyli ten wskaźnik śmiertelności od ludzi zarażonych dzisiaj, podczas gdy terminy umieralności dla dzisiaj wykrytych przypadków, mogą nastąpić za 2-3-4 tygodnie!!

rzeczywista umieralność to dzisiejsza liczba zgonów wobec sumy zarażonych sprzed około 2 tygodni czyli 1500/20000 = 7,5%

! Odpowiedz
2 2 silvio_gesell

Dokładnie tak. Choć przypuszczam, że 1 lub 2 tygodnie od zdiagnozowania do zgonu jest bardziej realistyczne. W każdym razie ostatecznie CFR (Case Fatality Ratio) wzrośnie >5%.

Z drugiej strony należy zauważyć, że liczba zainfekowanych także jest zaniżona, bo po pierwsze czas od zarażenia do symptomów/diagnozy szacuje się na 7 dni, a po drugie, większość przechodzi infekcję bezobjawowo. Więc całkowita śmiertelność dla mających kontakt z wirusem powinna być w okolicach 1%. Co i tak daje kilkadziesiąt milionów na całym świecie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 3 fakpejsy

Chiny jako pierwsze wprowadzily 5g teraz wirus i szczepionki za chwile i gejm ołwer! To sa testy,a pozniej reszta swiata...

! Odpowiedz
2 1 _boss_

Dlaczego oni chodzą w płaszczach Lentexu, czy nie mają już swoich

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil