REKLAMA

Już 1,2 tys. polskich firm zgłosiło się do odbudowy Ukrainy

2022-10-05 16:38
publikacja
2022-10-05 16:38

Ponad tysiąc polskich firm już wyraziło zainteresowanie i gotowość odbudowy Ukrainy - ocenił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Jak zastrzegł, do końca nie wiadomo jeszcze, jak odbudowa Ukrainy po wojnie będzie zorganizowana.

Już 1,2 tys. polskich firm zgłosiło się do odbudowy Ukrainy
Już 1,2 tys. polskich firm zgłosiło się do odbudowy Ukrainy
fot. Vincenzo Circosta / / ZUMA Press

1,2 tys. polskich przedsiębiorców zgłosiło się już do Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, deklarując gotowość do odbudowy Ukrainy - mówił Buda w środę podczas konferencji "Europe – Poland – Ukraine. Rebuild Together" zorganizowanej przez Warsaw Enterprise Institute oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Minister Buda podkreślał, że dziś nie wiadomo, jak cały proces odbudowy zostanie zorganizowany, chociaż ocenił, że ułożenie powojennego ładu politycznego przeniesie się później na organizację ładu gospodarczego i systemu odbudowy, np. w formie jakiegoś funduszu.

W ocenie szefa MRiT po wojnie odbudowa będzie się odbywać w sposób uporządkowany, pojawią się zagraniczne pieniądze i system redystrybucji, partycypacji poszczególnych krajów i branż. Zastrzegł, że dziś jeszcze nikt nie jest w stanie odpowiedzieć, jak to będzie wyglądało.

"Wiemy, że biznes amerykański będzie chciał uczestniczyć w odbudowie Ukrainy, że Niemcy są bardziej zainteresowane odbudową niż współpracą militarną. Ale myślę, że możemy być pewni, iż polski udział będzie z wielu powodów zasadniczy, kluczowy, co wynika np. z sąsiedztwa" - mówił Buda.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Jak podkreślał, polscy przedsiębiorcy zgłaszający się do PAIH rozpatrywali projekty biznesowe na Ukrainie nie tylko w kontekście zysku, ale też jako pomoc i wsparcie. "To znaczy, że nie chcemy zarobić czyimś kosztem, tylko pomóc w odbudowie" - ocenił.

Zdaniem prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju Pawła Borysa bardzo ważne jest, aby Ukraina w procesie odbudowy i definiowania ścieżki rozwoju miała rolę podmiotową. "Sama musi definiować potrzeby i model rozwoju. Instytucje z Polski, UE, USA nie wykonają za Ukraińców reformy swojego kraju. Na pewno wyzwania są potężne i trudno odpowiedzieć, jak ten proces się skończy" - mówił Borys na konferencji. Jak podkreślał, na pewno konieczna będzie deoligarchizacja ukraińskiej gospodarki, zwalczenie korupcji, stworzenie instytucji przyjaznych biznesowi i warunków do rozwoju średniej przedsiębiorczości i klasy średniej.

Jak dodał Borys, na pewno potrzebne też będą instytucje rozwojowe na wzór PFR czy banków rozwojowych, które w przyszłości posłużą także do absorpcji środków europejskich. Wskazał, że szczególne znaczenie w procesie odbudowy będa miały instrumenty redukcji ryzyka, czyli gwarancje dla prywatnego kapitału. Pozwoli to mobilizować kapitał prywatny - ocenił.

Członek zarządu PKN Orlen Janusz Szewczak podkreślał, że koszty odbudowy Ukrainy nie będą małe; przypomniał, że specjalny raport Pekao mówi o co najmniej 500 mld dol., a są i szacunki rzędu 1 bln dol. Podkreślił, że obecna współpraca w sektorze paliwowo-energetycznym Polski i Ukrainy polega przede wszystkim na niezbędnych dostawach podstawowych paliw, ale PKN Orlen widzi duże możliwości współpracy w najbliższych latach. Jak zaznaczył Szewczak, PKN Orlen po połączeniu się z PGNiG będzie mógł oferować szerszy zakres współpracy, a na rynkach międzynarodowych być swego rodzajem ambasadorem Ukrainy.

Doradca PGNiG ds. współpracy z Ukrainą Ireneusz Derek podkreślał, że spółka ma nadzieję jeszcze w tym roku dokonać pierwszych odwiertów za gazem na zachodzie Ukrainy. Przypomniał, że PGNiG w tym celu kupiło ukraińską spółkę wydobywczą wraz z odpowiednią koncesją.(PAP)

wkr/ kmz/ mk/

Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (34)

dodaj komentarz
efg
Ukraina przetrwa dzięki wartościom które wyznaje. A zdegenerowana Rosja, gdzie nie ma już prawdziwych mężczyzn tylko tchórze uciekający setkami tysięcy z kraju którego nie chcą bronić to już nie imperium tylko waląca się wieża Babel pełna wyjących z wściekłości rasistow......
trolley
LOL Ukraina to taka druga Rosja..
ptokbentoniczny2
Powiedz mi ile ludzi wyjechało z Ukrainy w trakcie wojny. A potem powiedz ilu odważnych mężczyzn wróciło na Ukrainę bronić swojego kraju.
efg odpowiada ptokbentoniczny2
Widocznie więcej skoro dają Ruskim tchórzom popalić :)
efg odpowiada trolley
Ukraina nie będzie już mieć nigdy z Rosją nic wspólnego, zapamiętaj to sobie. Chyba ze czarne worki na darmowy kompost z ruskich żołdaków :)
aszkenazyjski
1200,- Januszy biznesu.
ptokbentoniczny2
Nie martw się o nich. Dobrze na tym nie wyjdą.
obserwator007
taaak, juz widze jak pl firmy beda mialy kontrakty - najpierw usa, potem francuzi i niemcy (oj tak - mimo ze maja w dupie ukrow to oni lykna kontrakty), potem reszta zach europy i moze cos skapnie polakom - np wywoz gruzu i wozenie mini-busami ludzi do roboty...
trolley
Przecież będzie dokładnie tak samo jak z naszymi kontraktami na odbudowę Iraku XD.
baibina
Ciekawe gdzie nasz szalony prezieś z kotem sobie uroili stolice tego fantastycznego tworu czyli Ukrapolu przenieść jak sądzicie? Ja obstawiam ze Lwów no bo przecież nie Czechryń ani Rozłogi XD

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki