W czwartek ważny dzień dla franka. Kurs CHF/PLN w górę

[Aktualizacja 14-09-2017 06:30] O przeszło 3 grosze drożał w środę względem złotego frank szwajcarski. W czwartek ważny dzień dla helweckiej waluty, decyzję o stopach ogłosi bowiem SNB.

W czwartek o godzinie 9:30 poznamy decyzję Szwajcarskiego Banku Centralnego (SNB) dotyczącą stóp procentowych. Analitycy są zgodni, że helweci nie zmienią swojej polityki monetarnej ani teraz, ani w najbliższym czasie. Nie oznacza to jednak, że jutrzejsze posiedzenie SNB nie wzbudzi na rynku żadnych emocji. Uwaga inwestorów skupi się na komunikacie wydanym przez bank oraz na rozpoczynającej się zaraz po ogłoszeniu decyzji konferencji prasowej prezesa Jordana. Wypatrywać oni będą nowych prognoz makroekonomicznych, jak i odniesień do obecnego kursu waluty.

Względem euro frank ostatnio słabł
Względem euro frank ostatnio słabł (Bankier.pl)

- Dotychczas bank podkreślał, że jest ona (szwajcarska waluta - przyp. red.) znacząco przewartościowana. Tyle tylko, że od ostatniego posiedzenia frank potaniał w relacji do euro o 5,5 proc., a od lutowego ekstremum o 8,1 proc., i kurs EUR/CHF znajduje się teraz jedynie 4,2 proc. poniżej bronionego przez Szwajcarów do stycznia 2015 poziomu 1,20. To może skłonić bank centralny do zmiany sformułowania odnoszącego się do franka na nieco bardziej łagodną, a przez to lepiej opisującą obecną sytuację - komentuje Marcin Kiepas, niezależny analityk.

- Taka zmiana definicji aktualnej siły franka, jakkolwiek w dłuższym okresie niewiele będzie zmieniała, to w czwartek mogłaby stać się impulsem do umocnienia szwajcarskiej waluty - dodaje.

Notowania franka mocno w górę
Notowania franka mocno w górę (Bankier.pl)

Ten właśnie scenariusz już w środę wydają się wyceniać inwestorzy. Szwajcarska waluta, wprawdzie nieco traci do bardzo silnego dolara (-0,16 proc.), jednak zarówno względem euro (+0,15 proc.), jak i funta (+0,13 proc.) zyskuje. Jeszcze mocniej frank wygląda na parze ze złotym, drożejąc o 0,9 proc. Szwajcarska waluta odrobiła wszystkie poniesione na początku tygodnia straty i zbliżyła się do poziomów z piątku, które wyznaczają wrześniowe maksima.

W dłuższym terminie ważniejsze od słów Thomasa Jordana będą zapewne informacje ze świata. Szwajcarski frank wciąż traktowany jest jak bezpieczna przystań i zaostrzenie się konfliktu z Koreą, bądź inne mącące geopolityczny spokój wydarzenia, mogą wspierać franka, przy okazji uderzając w złotego, który - jako waluta z koszyka emerging markets - postrzegany jest jako ryzykowny.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
41 25 modulometer

PLN zachowuje się od paru dni jak waluta śmieciowa. nawet rubel tak nie dostał jak złoty. Traci waluta, tracą obligacje. Mimo ponoc świetnych komunikatów o PKB , zadłużeniu, deficycie. kto jest za to odpowiedzialny? No przeciez nie Morawiecki który cicho siedzi a drabinkowy Napojlon który szczeknie a to o osamotnieniu w UE, a to o tym że sąd sądem ale musi być nas, a to że UE gwizdnąć mu moze... Zawtóruje mu jakiś gaciowy z RPP o tym ze trzeba ciąć stopy i mamy co mamy.
Ten człowiek zniszczy wszystko i wszystkich. po to się chyab tylko urodził zeby przeszkadzać, niszczyć, rujnować czyjeś wysiłki i pieniądze. Sam złotówki nigdy poza polityka nie zarobił . Siedzi od 30 lat w Sejmie i wrzeszczy ze krajem rządzą szare sieci i elity. On ... najdłuższym stażem poseł.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
23 15 pomorzaninm

najgorsze ze tylu ludzi wokolo siebie nabiera i ze widza w nim wodza...
Do zbudowania silnego panstwa trzeba zgody wiekszosci a nie podzialow...
Dodam ze Napoleon z dlugiem jeszcze jest ...splaca posadami.

! Odpowiedz
17 5 john-eire

Investors are dumping the franc but unfortunately they're dumping the zloty too.

! Odpowiedz
2 3 greg2k

It has nothing to do with investors. These are just speculetors who are using carry trade methods to rob Poland.
Unfortunately, it is not so easy to ban them in short terms. However, PiS will ban them sooner or later. I keep my fingers crossed for that.

! Odpowiedz
CHF/PLN -0,02% 3,6262
2017-11-21 22:00:00
USD/PLN -0,09% 3,5946
2017-11-21 22:00:00
EUR/PLN -0,20% 4,2202
2017-11-21 22:00:00
EUR/USD 0,03% 1,1739
2017-11-21 22:00:00

Porównywarka kantorów internetowych

za

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl