Johnson wstrzymuje obniżkę podatku CIT

Brytyjski premier Boris Johnson ogłosił w poniedziałek wstrzymanie zapowiedzianej od kwietnia obniżki podatku od przedsiębiorstw, aby dzięki temu przeznaczyć więcej pieniędzy na państwowy system opieki zdrowotnej NHS.

(fot. Stefan Rousseau / PA Images)

Zapowiedź taką Johnson złożył podczas dorocznej konferencji wpływowej Konfederacji Brytyjskiego Przemysłu (CBI), na której obok lidera Partii Konserwatywnej wystąpili także przywódcy dwóch pozostałych głównych partii politycznych - laburzysta Jeremy Corbyn i Jo Swinson z Liberalnych Demokratów.

Zgodnie z dotychczasowym planem, od nowego roku podatkowego, który w Wielkiej Brytanii zaczyna się w kwietniu, stawka CIT miała spaść z 19 do 17 proc. Od 2010 r., kiedy Partia Konserwatywna przejęła władzę, podatek od przedsiębiorstw zmniejszył się z 28 do 19 proc., a w ślad za tym w ostatnich latach przychody do budżetu rosły. Tym razem jednak, jak szacował urząd skarbowy (HMRC), dalsza obniżka CIT spowodowałaby spadek wpływów do budżetu.

Johnson wyjaśnił, że ten krok kosztowałby budżet państwa 6 mld funtów i lepiej te pieniądze przeznaczyć na narodowy priorytet, jakim jest publiczna służba zdrowia. Podkreślił zarazem, że W. Brytania już teraz ma najniższe stawki podatku od przedsiębiorstw ze wszystkich głównych gospodarek.

"Zanim zaatakujecie scenę, pozwolę sobie przypomnieć, że dzięki temu zaoszczędzimy 6 mld funtów, które możemy przeznaczyć na priorytety Brytyjczyków, w tym NHS" - mówił Johnson do członków CBI.

Konserwatyści w czasie kampanii przed wyznaczonymi na 12 grudnia wyborami do Izby Gmin zapowiedzieli zwiększenie wydatków na bieżącą działalność NHS o 20 mld funtów rocznie do 2023 r. oraz dodatkowo 1,8 mld funtów na budynki i sprzęt komputerowy.

Szef brytyjskiego rządu zapowiedział natomiast przegląd innych obciążeń nałożonych na przedsiębiorstwa, co ma na celu zmniejszenie kosztów pracy.

Johnson odniósł się też do planowanego wyjścia W. Brytanii z Unii Europejskiej. Przyznał, że biznes dość jednoznacznie opowiedział się przeciwko brexitowi, ale jak przekonywał, wynegocjowana przez niego umowa zapewni przewidywalność, której "chcecie teraz i której od dłuższego czasu chcieliście".

Z kolei lider opozycji Jeremy Corbyn przekonywał, że biznes nie musi się obawiać przejęcia władzy przez Partię Pracy, gdyż ma w ten sposób "wiele do zyskania". Przyznał, że najbogatsi będą płacili większe podatki, ale zarazem "będzie więcej inwestycji, o których tylko marzyliście".

Przyznawał, że rozumie ostrożność przedsiębiorców wobec laburzystowskich planów renacjonalizacji niektórych firm, ale wyjaśniał, iż nie jest to atak na wolny rynek, lecz ustawi to Wielką Brytanię w jednym szeregu z innymi państwami europejskimi, gdzie kluczowi dostawy usług użyteczności publicznej są publiczną własnością.

"Czasami twierdzi się, że jestem antybiznesowy. To nonsens. To nie jest nonsens być przeciwko głodowym płacom. Nie jest nonsensem mówić, że największe korporacje powinny płacić podatki, tak jak małe firmy. Nie jest antybiznesowe chcieć dobrobytu w każdej części kraju, nie tylko w centrach finansowych w City w Londynie" - argumentował Corbyn.

Szefowa Liberalnych Demokratów Jo Swinson przekonywała natomiast, że to jej partia jest naturalnym partnerem przedsiębiorców, bo chce ona wycofanie się z brexitu. Mówiła też, że przedsiębiorcy płacą wysoką cenę za osobiste ambicje Johnsona.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.