Johnson i Trump rozmawiali o "ambitnej umowie o wolnym handlu"

Brytyjski premier Boris Johnson i prezydent USA Donald Trump podczas poniedziałkowej rozmowy telefonicznej oświadczyli, że oczekują dalszej bliskiej współpracy i negocjacji w sprawie "ambitnej umowy o wolnym handlu" - poinformował rzecznik Downing Street.

"Premier rozmawiał z prezydentem Trumpem, który pogratulował mu wyniku wyborów powszechnych. Dyskutowali o ogromnym znaczeniu stosunków między Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi i wyrazili nadzieję na dalszą ścisłą współpracę w kwestiach takich jak bezpieczeństwo i handel, w tym negocjacje w sprawie ambitnej umowy o wolnym handlu" - powiedział rzecznik.

Relacje z Trumpem były jednym z ważnych wątków w kampanii przed czwartkowymi wyborami do brytyjskiej Izby Gmin. Prezydent USA kilkakrotnie wyrażał poparcie dla Johnsona oraz dla wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jednak Johnson - mając na uwadze niepopularność Trumpa w Wielkiej Brytanii - przed jego przyjazdem do Londynu na szczyt NATO na początku grudnia wezwał amerykańskiego prezydenta, by nie udzielał mu poparcia i nie ingerował w brytyjskie wybory.

Z kolei opozycyjna Partia Pracy motywem przewodnim swojej kampanii uczyniła rzekomy zamiar sprywatyzowania przez Johnsona systemu publicznej opieki zdrowotnej NHS, na czym według niej miały skorzystać przede wszystkim amerykańskie firmy i co, jak twierdzili laburzyści, jest przedmiotem tajnych rozmów handlowych między rządem brytyjskim a amerykańskim. Johnson jednemu i drugiemu kategorycznie zaprzecza.

Samo zawarcie umowy handlowej z USA pozostaje jednak jednym z głównych priorytetów rządu w Londynie po wyjściu z UE.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil