Johnson: Wielka Brytania opuści UE 31 października niezależnie od okoliczności

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział szefowi RE Donaldowi Tuskowi, że jego kraj opuści UE 31 października niezależnie od okoliczności - przekazało źródło w brytyjskiej administracji po niedzielnym spotkaniu Johnsona i Tuska na szczycie G7 w Biarritz.

(ZUMA Press)
Johnson zapewnił Tuska, że chce opuścić UE z porozumieniem i prowadzić rozmowy z Brukselą i państwami członkowskimi - dodało źródło.

"Premier powtórzył, że będziemy opuszczać UE 31 października niezależnie od okoliczności, musimy uszanować wynik referendum" - podkreśliło źródło. Johnson miał również powiedzieć, że mechanizm tzw. backstopu jest "antydemokratyczny".

Następne spotkanie Johnsona i Tuska ma odbyć się w przyszłym miesiącu podczas Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych - podał Reuters.

Z kolei źródło unijne, proszące o anonimowość, wskazało, że z niedzielnego spotkania "nie wyniknęło nic nowego", głównie powtórzono znane wcześniej stanowiska.

"Konieczny jest wkład z ich strony... To, na co w idealnym przypadku mielibyśmy nadzieję i czego oczekujemy, to nowe czynniki, by odblokować sytuację" - przekazało źródło w UE.

Według Sky News Johnson zamierzał powiedzieć Tuskowi, że w przypadku wyjścia z UE bez porozumienia Wielka Brytania zapłaci tylko 9 mld funtów z 39 mld, na ile wyliczono zobowiązania brytyjskiego rządu wobec unijnego budżetu.

Dzień wcześniej Johnson po przylocie do Biarritz ostrzegł Tuska, że będzie on znany jako Mister No Deal, jeśli nie zgodzi się na zmianę porozumienia o brexicie. Johnson odpowiedział w ten sposób na wcześniejszy tweet Tuska, w którym przewodniczący RE wyraził nadzieję, że Johnson "nie przejdzie do historii jako +Mr No Deal+".

Szef brytyjskiego rządu domaga się od strony unijnej renegocjacji porozumienia o brexicie, w tym usunięcia z niego zapisu o backstopie. Jest to awaryjne rozwiązanie mające nie dopuścić do przywrócenia twardej granicy (kontrolowanej i chronionej przez służbę celną i policję) między należącą do Unii Europejskiej Irlandią a Irlandią Północną, stanowiącą część Zjednoczonego Królestwa. (PAP)

ndz/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 8 bangladesznadwisla

to rusko pisowski pachołek jakich tu pełno na bankier.pl. Administrator śpi zamiast sprawdzić skąd te miernoty piszą

! Odpowiedz
5 52 xxpp

Nie mogę się doczekać wyjścia bez umowy. Oczywiście wszystko co sie wtedy wydarzy będzie 'winą Tuska" ;)

! Odpowiedz
8 15 prs

Diablem Johnsona nie straszyl?...

! Odpowiedz
8 27 antybolszewik

Wydaje mi się, że jest porozumienie. Może Johnson coś przeoczył

! Odpowiedz
16 62 histeryk

Sami wynegocjowali własną umowę wyjścia. Ich nieudolność w przyjęciu jej przez własny parlament nie jest problemem UE. Na pewno sobie poradzą, w końcu wymyślili Benny Hilla, Monty Pythona i mają rodzinę królewską - tak przynajmniej twierdzi Boris Johnson. Pozwólmy im sobie poradzić.

! Odpowiedz
25 29 treja

rudy 102

! Odpowiedz
49 61 pc1974

Andżela wypuściła ratrelka :):):)

! Odpowiedz
32 34 antybolszewik

A Putin wypuścił @pc1974. Po co grasz przeciwko Polsce ?! Płacą ci za to ?

! Odpowiedz
12 21 jes odpowiada antybolszewik

Dokładnie, płacą mu za to i w dodatku Rosjanie. Szczyt upodlenia.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil