REKLAMA
WAŻNE

Johnson: Ukrainie grozi większe niebezpieczeństwo niż kiedykolwiek

2022-01-25 16:48
publikacja
2022-01-25 16:48
Johnson: Ukrainie grozi większe niebezpieczeństwo niż kiedykolwiek
Johnson: Ukrainie grozi większe niebezpieczeństwo niż kiedykolwiek
fot. HENRY NICHOLLS / / Reuters

Ukraina stoi obecnie w obliczu zagrożenia większego niż kiedykolwiek wcześniej - oświadczył we wtorek brytyjski premier Boris Johnson. Podkreślił, że rosyjską agresję najskuteczniej może powstrzymać jedność Zachodu.

"Tej zimy jesteśmy świadkami spektaklu, którego jak mieliśmy nadzieję, pozbyliśmy się z naszego kontynentu: duży i potężny kraj gromadzi wojska i czołgi na granicy sąsiada, z oczywistą groźbą inwazji" - mówił Johnson w Izbie Gmin. Przypomniał, że Ukraina już w 2014 roku padła ofiarą rosyjskiej inwazji i "od tego czasu praktycznie nie zaznała ani jednego dnia pokoju".

"Teraz Ukraina stoi w obliczu niebezpieczeństwa ponownej inwazji, a tym razem siły na granicy Ukrainy składają się z ponad 100 tys. żołnierzy, są o wiele większe niż wszystko, co Rosja rozmieściła przeciwko niej wcześniej" - dodał brytyjski premier. Podkreślił, że Ukraińcy mają wszelkie prawa do tego, by bronić swojego kraju, a ponieważ ich opór będzie nieustępliwy i trwały, nastąpi rozlew krwi porównywalny z wojnami w Czeczenii, Bośni czy innymi konfliktami w Europie po 1945 roku. "Nikt nie zyska na takiej katastrofie" - zaznaczył.

Johnson przypomniał, że 13 grudnia 2021 roku rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, mówiąc mu, że celem NATO nie jest otoczenie Rosji ani zagrażanie jej, i może ona cieszyć się takimi samymi prawami, jak wszystkie inne państwa. Ale, jak mówił, to oznacza też, że Ukraina ma takie same prawa jak Rosja. Wskazał, że jeśli celem Rosji jest utrzymanie wojsk NATO z dala od swoich granic, to trudno wyobrazić sobie działanie bardziej kontrproduktywne niż jej inwazja na Ukrainę.

Brytyjski premier powiedział, że podczas rozmowy, którą w poniedziałek wieczorem odbył z prezydentem USA Joe Bidenem, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, prezydentem RP Andrzejem Dudą, premierem Włoch Mario Draghim oraz przywódcami instytucji UE Ursulą von der Leyen i Charles'em Michelem oraz sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem wszyscy zgodzili się, że sankcje na Rosję muszą być dotkliwe.

"Jest absolutnie konieczne, aby Zachód był teraz zjednoczony, ponieważ to właśnie nasza jedność będzie o wiele bardziej skuteczna w powstrzymywaniu jakiejkolwiek rosyjskiej agresji" - podkreślił Johnson. Zapowiedział, że jeśli Rosja zdecyduje się na nią, Wielka Brytania weźmie udział w każdym ewentualnym zwiększeniu przez NATO rozmieszczenia sił w celu ochrony sojuszników w Europie.

"Nie możemy też zaakceptować doktryny - zawartej implicite w rosyjskich propozycjach - że wszystkie państwa są suwerenne, ale niektóre są bardziej suwerenne od innych. Projekt traktatu opublikowany przez Rosję w grudniu ponownie podzieliłby nasz kontynent na wolne narody i kraje, których polityka zagraniczna i obronna jest wyraźnie ograniczana przez Kreml w sposób, którego Rosja nigdy by dla siebie nie zaakceptowała" - oświadczył Johnson.

Jak wskazał, ponad połowa Europy - w tym kilkunastu członków NATO i Unii Europejskiej - byłaby tylko częściowo suwerenna i zobowiązana do uzyskania zgody Kremla przed zaproszeniem na swoje terytorium jakiegokolwiek personelu wojskowego z krajów NATO. Wyjaśnił, iż oznaczałoby to, że np. Czechy, leżące daleko od granic Rosji, musiałyby prosić Rosję o zgodę, gdyby chciały zaprosić kompanię niemieckiej piechoty na ćwiczenia, czy nawet do pomocy przy ochronie przeciwpowodziowej.

"Jeśli prezydent Putin wybierze drogę rozlewu krwi i zniszczenia, musi zdawać sobie sprawę, że będzie to zarówno tragiczne, jak i daremne, i nie powinniśmy pozwolić mu wierzyć, że może łatwo zająć jakąś mniejszą część Ukrainy, kroić ją jak salami, ponieważ opór będzie zaciekły" - mówił Johnson. Podkreślił, że Ukraina "nie prosi o nic poza tym, aby mogła żyć w pokoju i zawierać własne sojusze, do czego ma prawo jak każdy suwerenny kraj".

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (6)

dodaj komentarz
talmud
to chyba oni dawali "gwarancje w '39"......to chyba ci sami co sprzątnęli gen Sikorskiego ....resztę nie trolle mogą sobie wyszukać w gugl

zacytuje komentarz innego użytkownika - nikt nie ma zamiaru umierać za upadającego bankruta....

człowieku ja nie mam zamiaru znikim i za kogo walczyc w tym kraju!,
to chyba oni dawali "gwarancje w '39"......to chyba ci sami co sprzątnęli gen Sikorskiego ....resztę nie trolle mogą sobie wyszukać w gugl

zacytuje komentarz innego użytkownika - nikt nie ma zamiaru umierać za upadającego bankruta....

człowieku ja nie mam zamiaru znikim i za kogo walczyc w tym kraju!, niech walczy synek pani szydło Tymon X, któremu wujek Obajtek zalatwil robote,(moze nowym Skorupoką zostanie) , córeczka Pana Prezydenta Dudy niech wraca z londynu i za karabin chwyta w koncu ojczyzna wazanijsza od prawa na cambridgu, marta kaczynska niech idzie w Okopy dostala w koncu lacznie chyba z 7 mln zł za śmierc rodziców w Smolensku kto tam jeszcze? No Synalek Tuska niech idzie walczyć ma w koncu czego bronic tyle kasy z OLT exporess nachapał, Siostrzency brudzia niech idą na front bronić posad ktore im wuyjek załatwił, Dizeciakom morawieckiego stary dla nich 14 mln zarobil, Ja od swoich dostawalem tylko rachunki do placenia :) zobacz tylu znakomitych ludzi w tym kraju, majacych wiecej do stracenia niż ja, NIECH WALCZĄ! ja za ocean lece do kwatery głw korporacji dla ktorej pracuje jak by co, wystarczy ze mnie w tym kraju co rok strzygli jak barana, to niech teraz bronia tego co przystrzygli i walcza do upadłego, ja im tego nie bede ułatwiał ani za nich walczył nie bede! :)
fakty
A Saddam miał broń masowego rażenia. UK i USA wywołując kolejną proxy wojnę, chcą osłabić UE, Rosję, oraz stworzyć klin w Europie, w postaci Polski i innych krajów regionu, do kontrolowania szlaku handlowego zwanego Bursztynowym. Zbyt bliskie powiązania UE i Rosji niosą jeszcze jedno zagrożenie, opcje przejścia na euro w rozliczeniach A Saddam miał broń masowego rażenia. UK i USA wywołując kolejną proxy wojnę, chcą osłabić UE, Rosję, oraz stworzyć klin w Europie, w postaci Polski i innych krajów regionu, do kontrolowania szlaku handlowego zwanego Bursztynowym. Zbyt bliskie powiązania UE i Rosji niosą jeszcze jedno zagrożenie, opcje przejścia na euro w rozliczeniach za surowce, a to oznacza koniec $ i USA jako mocarstwa. Mam nadzieję, że tym razem Polacy nie dadzą się nabrać na te brednie. Już raz nas wystawili w Iraku, płaciliśmy za utrzymanie strefy, a ropę wydobywa tam teraz między innymi Rosja, Angola, Malezja, UK, USA, Francja. Polskiego Orlenu na tej liście nie ma. Anglosasi żyją z wojen i handlu bronią, bo ich sutki ich nigdy nie dotykają, natomiast są doskonałym narzędziem do zarabiania.
pstrzezek
Ktoś chce wbić klin w UE? Zupełnie jakbym czytał o Rosji biedny nieboraku
demeryt_69
Czy ten osobnik słyszał o tym co się stało na Ukrainie w latach 1932-1933? Wstyd!

alberto2020
No Rosjanie wtedy zagłodzili miliony Ukraińców. My za to mamy od nich pamiątkę w postaci 17.09.1939 oraz tysięcy naszych oficerów z Katynia
darius19
wstyd, to komentarze tych ze stajni cara Putina jak "demeryt_69", "ajwaj_" czy "talmud". Bolszewicka propaganda. Zachod - be, car bandyckiego kraju Rosji - cacy. Jest ich sporo. Sieja zamet i dezinformacje. "marxs", "the_mind_renewed". U siebie juz by gnili na Syberii. Tu moga korzystac wstyd, to komentarze tych ze stajni cara Putina jak "demeryt_69", "ajwaj_" czy "talmud". Bolszewicka propaganda. Zachod - be, car bandyckiego kraju Rosji - cacy. Jest ich sporo. Sieja zamet i dezinformacje. "marxs", "the_mind_renewed". U siebie juz by gnili na Syberii. Tu moga korzystac z wolnosci wypowiedzi.

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki