REKLAMA

Joanna Mucha dołącza do ruchu Szymona Hołowni

2021-01-20 13:46, akt.2021-01-21 06:09
publikacja
2021-01-20 13:46
aktualizacja
2021-01-21 06:09
fot. Jerzy Dudek / FORUM

Marzę o Polsce przyszłości, dlatego zdecydowałam się przyłączyć do projektu politycznego Szymona Hołowni, do Polski 2050 - powiedziała w środę Joanna Mucha, dotychczasowa posłanka KO, działaczka Platformy Obywatelskiej.

Joanna Mucha początkowo sama pojawiła się na konferencji prasowej w Sejmie. "Nadszedł taki moment, że ja i Platforma jesteśmy w innym miejscu i nikt tu nie jest winny. Nie jest to kwestia jakiejś krytyki, to są po prostu dwie inne drogi" - podkreśliła posłanka.

"Oni zakleszczyli się w sporze z PiS, a ja chcę Polski, w której PiS będzie już tylko traumatycznym przeżyciem. Mam marzenie o Polsce zakorzenionej w demokracji, silnej każdym obywatelskim głosem i instytucjami. Marzę o Polsce pojednanej. Marzę o Polsce sprawiedliwej i czułej jak narrator Olgi Tokarczuk. Marzę o Polsce dobrobytu i bezpieczeństwa. O Polsce oddychającej świeżym powietrzem. Marzę o Polsce przyszłości, dlatego postanowiłam przyłączyć się do Polski 2050 Szymona Hołowni" - poinformowała Mucha.

Po tych słowach do Muchy na konferencji prasowej dołączyli: Szymon Hołownia, Michał Kobosko i posłanka Hanna Gill-Piątek.

"To dla mnie i dla nas moment szczerej radości, potrzebujemy w ruchu Polska 2050 jeszcze więcej silnych i mądrych osób, potrzebujemy każdego, kto ma dosyć zimowego snu opozycji, każdego, kto będzie gotów do tego, żeby uwierzyć razem z nami, że bycie opozycją to nie państwowa posada, to nie komfort, to dyskomfort i walka" - podkreślił Hołownia.

Jak dodał, rozmawiał z Joanną Muchą od wielu tygodni. "Pokazała mi swój manifest polityczny, przeczytałem go z ogromną satysfakcją, my się po prostu zgadzamy" - powiedział Hołownia.

Według niego, dzięki dołączeniu Muchy, Polska 2050 "zaloguje się" w parlamencie i utworzy koło parlamentarne, w którego skład będą wchodzić: Hanna Gill-Piątek, Joanna Mucha i senator Jacek Bury. Szefem koła będzie Gill-Piątek.

"Mam świadomość, Asiu, że przeszłaś już politycznie długą drogę; dzisiaj zaczyna się jej nowy etap" - zwrócił się do Muchy Hołownia. "Bardzo się cieszę, że udało się ciebie (...) przekonać do pozostania w polityce, że zobaczyłaś w nas energię siłę i nadzieję na to, abyśmy razem zrobili jeszcze kawał dobrej roboty" - dodał.

Hołownia wyraził przekonanie, że Mucha wesprze swoim doświadczeniem tych członków ruchu, którzy nie są jeszcze obyci w polityce. "Będę rekomendował, aby ona (Mucha) znalazła się we władzach naszej partii, jak ta już powstanie" - zapowiedział.

Mucha poinformowała, że jeszcze w środę złoży oficjalną rezygnację z członkostwa w PO i w klubie KO. "Wchodzę do Polski 2050 z całym bagażem moich doświadczeń, ale też z moją deklaracją ideową" - mówiła. Przekonywała, że jest osobą, która ma doświadczenie i jasne deklaracje polityczne.

Hołownia zapowiedział, że w piątek odbędzie się konwencja Polski 2050 pod nazwą "Wiemy jak", na której zostaną zaprezentowane konkretne założenia programowe.

Mucha pytana przez dziennikarzy, czy zgadza się z opinią, że "PO umiera, ale umrzeć nie może, bo trzymają ją pieniądze", powiedziała, że nie zamierza Platformy krytykować. "Zostawiłam tam kawał swojego życia, ogrom pracy, zostawiłam tam przyjaciół, ludzi, których szanuję. Jestem głęboko przekonana, że w przyszłej kadencji będziemy razem z PO rządzić. Nie ma dzisiaj sensu kopanie rowów między nami" - powiedziała.

"Platforma - tę krytykę jaką wobec niej miałam - usłyszała" - dodała. Podkreśliła, że "traumatyczny" był dla niej moment ogłoszenia się przez PO totalną opozycją.

Hołownia, odnosząc się do ewentualnych kolejnych transferów zaznaczył, że Polska 2050 chce działać. "Musimy zbudować zupełnie inną jakość, aby poszerzyć ofertę na tyle, żebyśmy w końcu przestali z PiS przegrywać" - podkreślił.

Sienkiewicz po odejściu Muchy: musimy sobie w partii odpowiedzieć dlaczego to się stało

Zanim się zaczniemy gorszyć, musimy sobie w partii odpowiedzieć dlaczego to się stało - napisał polityk KO Bartłomiej Sienkiewicz po odejściu do ruchu Szymona Hołowni posłanki Joanny Muchy. W odpowiedzi Hołownia odpowiedział: "Zastanówmy się, a nie obrażajmy".

W środę na konferencji prasowej posłanka Joanna Mucha poinformowała, że zdecydowała się przyłączyć do ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni. Wcześniej Mucha była posłanką Koalicji Obywatelskiej, politykiem związanym z Platformą Obywatelską, a w latach 2011–2013 minister sportu i turystyki.

Jej odejście na Twitterze skomentował poseł KO, który w latach 2013-2014 był szefem MSW i koordynatorem służb specjalnych Bartłomiej Sienkiewicz. "Odeszła z KO Joanna Mucha. Zanim się zaczniemy gorszyć, musimy sobie w partii odpowiedzieć dlaczego to się stało. Szczerze, bez znieczuleń/zaklęć typu +polityczna korupcja+" - napisał.

pś/ par/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (21)

dodaj komentarz
jas2
Kaczyński nie będzie spał całą noc po tej informacji.
glowny_analityk_bankier_pl
Nie widzicie tej farsy? od 30 lat te same ludziki, zmieniają tylko nazwy partii.Co jakiś czas wprowadzą nową gebe żeby ci bez internetu i oleju w głowie uwierzyli że przyszła zmiana
piotr_malkontent
Pierwsza Mucha wiosny nie czyni. Ale może za tą pierwszą polecą następne. Wtedy dowiemy się gdzie jest... no, powiedzmy chlebek, posmarowany dżemikiem.
kris74keh
Jeszcze kilku posłów Hołownia skaptuje, potem już nikt nie pójdzie , bo i za czym? Nowa , lepsza platforma , bez skandali i aferzystów? Dajcie im tylko troszeczkę władzy to zobaczycie.
glos_rozsadku
a co mnie obchodzi co jakaś aktorka se robi i kogo popiera? Tak samo nie obchodzi mnie Nowoczesna 2.
stane
Mam takie momenty, że wolałbym by komentarzy na Bankierze w ogóle nie było. Trolle zdecydujcie się, czy ona w końcu jest moskiewska, lewicowa, czy z tvn'u...
grzegorzkubik
Dobrze się dzieje. KO powoli leci na trzecią pozycję. A jednak ten Hołownia do czegoś się przydaje:)
glos_rozsadku
PO licz razem z Hołownią, gdyby nie on (bo ludzie się dali nabrać co niektórzy) to PO miało by gorzej
_xyz
Będzie mu śpiewać na ambonie?
jan-kowalski
"To dla mnie i dla nas moment szczerej radości, potrzebujemy w ruchu Polska 2050 jeszcze więcej silnych i mądrych osób, potrzebujemy każdego, kto ma dosyć zimowego snu opozycji, każdego, kto będzie gotów do tego, żeby uwierzyć razem z nami, że bycie opozycją to nie państwowa posada, to nie komfort, to dyskomfort "To dla mnie i dla nas moment szczerej radości, potrzebujemy w ruchu Polska 2050 jeszcze więcej silnych i mądrych osób, potrzebujemy każdego, kto ma dosyć zimowego snu opozycji, każdego, kto będzie gotów do tego, żeby uwierzyć razem z nami, że bycie opozycją to nie państwowa posada, to nie komfort, to dyskomfort i walka" - podkreślił Hołownia."

Teraz jest moment, żeby zacząć przyjmować zakłady, kiedy razem będą mogli zaśpiewać wielki przebój pani posłanki: "Znowu w życiu mi nie wyszło..." Mucha nie siada :)
Ja obstawiam, że do wyborów 2023 nie dotrwają.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki