REKLAMA

Jeznach z GUS: Wzrost PKB w II półr. może być wolniejszy niż 3,1% rdr z I półr.

2016-10-25 11:14
publikacja
2016-10-25 11:14

Tempo wzrostu PKB w II półroczu tego roku może być niższe niż osiągnięte w I półroczu 3,1% rdr, poinformowała dyrektor Departament Rachunków Narodowych w Głównym Urzędzie Statystycznym Maria Jeznach.

/ fot. Darley Shen / FORUM

"Wydaje się, że możemy oczekiwać niższego tempa wzrostu w drugim półroczu niż w pierwszym, kiedy osiągnęło 3,1%" - powiedziała Jeznach podczas konferencji prasowej.

W końcu sierpnia br. GUS podał, że łącznie w I-II kw. 2016 r. wzrost PKB (niewyrównany sezonowo) sięgnął 3,1% rdr. W samym II kw. br. wzrost PKB (niewyrównany sezonowo) przyspieszył do 3,1% rdr z 3% rdr w poprzednim kwartale.

Wcześniej w październiku GUS podał, że wzrost gospodarczy w Polsce (niewyrównany sezonowo) wyniósł 3,9% w 2015 r. wobec 3,3% w poprzednim roku. Oznacza to wzrost wyniku za 2015 r. o 0,3 pkt proc. w stosunku do wcześniejszych szacunkowych danych i utrzymanie wyniku za 2014 r. bez zmian.

Urząd zapowiedział wówczas także, że zaktualizowane dane kwartalne za lata 2010-2015 oraz za I i II kwartał 2016 r. zostaną opublikowane do końca listopada br.

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (24)

dodaj komentarz
~poldek
To że wzrost będzie niższy niż 3% jest przesądzone, pytanie jak mocno niższy wzrost. Same dane o wzroście konsumpcji za lipiec, sierpień i wrzesień są gorsze od 3-ech poprzednich miesięcy o 25%. Nieco gorsze są także dane za produkcje. GUS podaje także że inwestycje wśród przedsiębiorców są nieco słabsze niż To że wzrost będzie niższy niż 3% jest przesądzone, pytanie jak mocno niższy wzrost. Same dane o wzroście konsumpcji za lipiec, sierpień i wrzesień są gorsze od 3-ech poprzednich miesięcy o 25%. Nieco gorsze są także dane za produkcje. GUS podaje także że inwestycje wśród przedsiębiorców są nieco słabsze niż w II kwartale, wątpliwe by sektor publiczny dołożył coś na plus, szczególnie że nowa ustawa prawo zamówień publicznych weszło w życie pod koniec lipca. Znane są także dane bilansu handlowego za 2 miesiące i póki co r/r są one porównywalne, eksport netto póki co neutralny. Nie znane mi są jedynie zapasy, ale one rosły już 4 kwartały, więc powoli potencjał się wyczerpuje.

Moja prognoza 2,5% za III kw. Niestety IV kw. zapowiada się nieco gorzej, nawet MR dało prognozę wzrostu produkcji za październik 1,5% przy 1 dniu roboczym więcej (w teorii, bo w praktyce 31 października i tak większość bierze wolne). Za IV kwartał mamy także bardzo wysoką bazę wydatków publicznych. MR zapowiada zaś, że kw/kw będzie już ok, ale r/r wskaźnik w IV kw. się obniży względem III kw. Trzymajmy więc kciuki za jak najlepszy odczyt za III kw.

polecam blog (w linkowanym wpisie kwartalna struktura wpływu na wzrost PKB)

http://www.michalstopka.pl/slaba-struktura-pkb-drugi-kwartal-2016/
~poldek
Produkcja przemysłowa:
lipiec -3,4%r/r
sierpień +7,5% r/r
wrzesień 3,2% r/r
październik (prognoza) +1,5%

Konsumpcja:
lipiec +2%
sierpień +5,6%
wrzesień +4,8%

Bilans handlowy:
lipiec~~ -300 mln zł
sierpień~~ -500 mln zł
~krolok
Pierwotnie 3,8% wzrostu? A może im się pokićkało z amperami albo woltami.
~fd
Ale przecież Mati powiedział że będzie więcej. Jeszcze nie obsadzono stanowisk w GUS ze mówią innym głosem niż rządowy?
~Power
Ale za to jesteśmy blisko podium jeżeli chodzi o wzrost długu publicznego przed nami tylko Portugalia Łotwa i Grecja brawo dobra zmana
~Ogr
Bialorus nam podniesie wzrost.Miedzymorze i co tam jeszcze.. a, TVP !! Pincet+ to droga nad przepasc.. Dobija pisiorow trumny, a skopia wsciekle kobiety. I po ptokach.
~dependziak
oj coś czuje ze bedzie 2,8%...w calym 2016r . i zlotuwencja dostanie po tylku
~obywatel
ojej, co za wpadka, pani Dyrektor chyba nie uzgodniła swojej wypowiedzi z Nadprezesem (nie odbierał telefonu?).... może dostać czerwoną kartkę
~dziwnedane
Nowe zamówienia w przemyśle we wrześniu wzrosły w ujęciu rok do roku o 24,2 proc., po wzroście o 19,7 proc. w poprzednim miesiącu - podał Główny Urząd Statystyczny.

W ujęciu miesięcznym zamówienia wzrosły o 17,9 proc. w porównaniu ze wzrostem o 2,0 proc. w poprzednim miesiącu.

Wskaźnik nowych zamówień
Nowe zamówienia w przemyśle we wrześniu wzrosły w ujęciu rok do roku o 24,2 proc., po wzroście o 19,7 proc. w poprzednim miesiącu - podał Główny Urząd Statystyczny.

W ujęciu miesięcznym zamówienia wzrosły o 17,9 proc. w porównaniu ze wzrostem o 2,0 proc. w poprzednim miesiącu.

Wskaźnik nowych zamówień w przemyśle pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi. Służy on do oceny przyszłej produkcji.

Nowe zamówienia w przemyśle na eksport we wrześniu w ujęciu rok do roku wzrosły o 26,0 proc. po wzroście o 24,7 proc. w poprzednim miesiącu - podał GUS.

Nowe zamówienia na eksport w ujęciu miesięcznym wzrosły o 20,0 proc. Przed miesiącem zamówienia na eksport wzrosły o 4,2 proc. mdm.

Z kolei sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych we wrześniu wzrosła o 7,0 proc. rdr, a w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrosła o 5,8 proc.

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw hurtowych we wrześniu wzrosła o 5,1 proc. rdr, a mdm wzrosła o 4,5 proc.
~hahaha
PISi dług publiczny też wzrósł i to o 64,5 mld zł i to tylko za I półrocze za cały rok przekroczy 100 mld zł

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki