REKLAMA

Jeszcze 15 dni może trwać akcja ratowania górników uwięzionych w kopalni złota w Chinach

2021-01-21 17:09
publikacja
2021-01-21 17:09
Reuters

W chińskiej prowincji Szantung trwa dramatyczna akcja ratunkowa po wybuchu w kopalni złota. Górnicy uwięzieni pod ziemią od 10 stycznia będą musieli czekać na ratunek jeszcze nawet 15 dni, bo droga wyjścia jest zablokowana – poinformowały w czwartek władze.

Do wypadku doszło w kopalni złota Hushan w pobliżu miasta Yantai. W momencie wybuchu w kopalni pracowało 22 górników. Obecnie wiadomo, że jeden z nich zmarł, 11 wciąż żyje, a 10 uznawanych jest za zaginionych.

Ratownicy drążyli w czwartek nowe szyby, aby dostać się do 10 górników, którzy przebywają w środkowej części kopalni, ponad 600 metrów poniżej wejścia. Przekazano im już jedzenie i zaopatrzenie medyczne. Kolejnego ocalałego odnaleziono w innej części kopalni.

Jeden z szybów, szeroki na ponad 70 cm, ma posłużyć do wydostania górników na powierzchnię. Usunięcie wszystkich przeszkód po drodze może jednak zająć nawet 15 kolejnych dni – powiedział dziennikarzom wicedyrektor miejskiego wydziału propagandy w Yantai, Gong Haitao.

W akcji ratunkowej uczestniczy około 600 osób, a w pobliżu kopalni czeka 25 karetek pogotowia, wraz z neurochirurgami i psychologami – podała agencja Reutera.

Chińskie kopalnie należą do najniebezpieczniejszych na świecie, ale w ostatnich latach odnotowano spadek liczby wypadków i ofiar śmiertelnych. W 2020 roku w Chinach doszło do 573 wypadków związanych z kopalniami – wynika z danych Państwowego Urzędu Bezpieczeństwa Kopalni.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (1)

dodaj komentarz
drzaraza
Kopanie złota jest grozi śmiercią przez zasypanie a kopanie bitcoinów porażeniem prądem.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki