Jest zielone światło dla rozbudowy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców

Przewinienia i grzechy kierowców na wyciągnięcie ręki. Resort spraw wewnętrznych dostał zielone światło na rozbudowę systemu CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). To oznacza, że już wkrótce wystarczy dostęp do internetu, by sprawdzić np. wynik badania technicznego auta, czy - co dla wielu kluczowe - liczbę punktów karnych.Kierowcy często o nich zapominają.

Tymczasem w wielu przypadkach taki dostęp mógłby zapobiec utracie prawa jazdy - przekonuje Mariusz Sokołowski z Komendy Głównej Policji. " Często jest tak, że osoba, której odbieramy prawo jazdy w związku z przekroczeniem limitu punktu karnych robi wielkie oczy bo wydawało się, że ostatnie przewinienie było dawno. Chodzi o to by takich sytuacji unikać - przekonuje rzecznik KGP.

Nowe rozwiązania mają wchodzić w życie stopniowo, od przyszłego roku. Usługa "Udostępnij dane pracodawcy" umożliwi weryfikację uprawnień kierowcy a tym samym pozwoli uniknąć sytuacji, w których przedsiębiorcy udostępniają służbowe samochody swoim pracownikom, którzy nie posiadają ważnych uprawnień.

Z części udogodnień już można korzystać. Np. 30 kwietnia 2014r. uruchomiono międzynarodową wymianę o kierowcach, w czerwcu 2014 r, zostały uruchomione pierwsze dwie e-usługi "Historia pojazdu" i "Bezpieczny Autobus", dzięki którym można sprawdzić niektóre informacje o kupowanym samochodzie oraz wstępnie zweryfikować autobus, którym zamierzamy wyruszyć w podróż. W listopadzie 2014 uruchomiony został moduł RESPER pozwalający na wymianę danych o prawach jazdy z państwami członkowskimi.


Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Ksenia Maćczak/magos

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil