Jest umowa na budowę odcinka autostrady A1 Pyrzowice - Piekary Śl.

27.07. Katowice (PAP) - Do wiosny 2012 r., kosztem blisko 1 mld 830 mln zł, konsorcjum firm Budimex Dromex i Mostostal Warszawa zbuduje ponad 16-kilometrowy odcinek autostrady A1 między Piekarami Śląskimi a Pyrzowicami. W poniedziałek podpisano kontrakt w tej sprawie.

To ostatni z siedmiu kontraktów, na jakie podzielono budowę autostrady A1 w woj. śląskim, od granicy z Czechami w Gorzyczkach do międzynarodowego lotniska w Pyrzowicach. Gdy w sierpniu wykonawca tego odcinka wejdzie na plac budowy, całe 92,2 km drogi będą już w budowie.

To także - jak poinformował wiceminister infrastruktury Radosław Stępień - ostatni podpisywany w Polsce kontrakt dotyczący odcinka A1, który będzie realizowany w systemie tradycyjnym, czyli bez udziału prywatnego koncesjonariusza.


Jak powiedział w poniedziałek dyrektor katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) Krzysztof Raj, łączny koszt budowy autostrady od granicy do lotniska to ponad 8 mld zł, nie licząc ponad 600 mln zł na przygotowania, dokumentację i wykup nieruchomości.

Jeszcze w tym roku do użytku mają być oddane: węzeł "Sośnica" (za 853 mln zł), gdzie przetną się autostrady A4 i A1 oraz 15,5-kilometrowy odcinek z Sośnicy do Bełku (za 915 mln zł). Rok później z Gliwic będzie już można dojechać autostradą do granicy z Czechami, a w końcu 2011, najdalej do wiosny 2012, gotowe będą pozostałe odcinki do Pyrzowic.

Na przełomie 2011 i 2012 r., jadąc z dopuszczalną prędkością, drogę z podkatowickiego lotniska do Czech będzie można pokonać w 41 minut.

Prezes Budimeksu Dromeksu Dariusz Blocher zapewnił, że konsorcjum dołoży starań, by odcinek Pyrzowice-Piekary Śląskie był gotowy już na święta Bożego Narodzenia w 2011 roku, choć formalnie termin wykonania mija dopiero wiosną 2012. Jak powiedział, wiele zależy m.in. od warunków pogodowych.

Jak mówił Blocher, dla jego firmy kontrakt na odcinek Pyrzowice-Piekary Śląskie jest drugim co do wielkości. Wart jest 1,5 mld zł netto. Uczestniczący w konsorcjum Mostostal Warszawa ma w nim 10 proc. udziału. Budimex Dromex to druga co do wielkości firma budowlana w Polsce.

Na nowym odcinku autostrady będą po dwa pasy ruchu, a w rejonie węzła Piekary Śląskie - trzy. Powstanie w sumie 19 wiaduktów i mostów oraz dwa węzły ze stacjami poboru opłat. Będzie też ok. 13 km ekranów akustycznych.

W sumie łącząca północ z południem Polski autostrada A1 w woj. śląskim będzie miała 166,8 km, z czego 92,2 km jest realizowane w systemie tradycyjnym, a 74,6 km w systemie koncesyjnym. To część kontraktu dotyczącego łącznie 180 km autostrady między Pyrzowicami a Strykowem. Odcinek ten wybudują za 6,7 mld zł firmy Budimex Dromex i Ferrovial Agroman. Część odcinka będzie gotowa w 2012 r., pozostała dwa lata później.

"Jesteśmy w fazie projektowania. Odcinek Częstochowa-Pyrzowice jest przewidziany do ukończenia w 2014 roku. Zrobimy wszystko, żeby było wcześniej, choć chyba niemożliwe, by nastąpiło to przed Euro 2012" - powiedział prezes Budimeksu Dromeksu Dariusz Blocher. (PAP)

mab/ bos/ bk/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~fakty

milionów w naszej ludowej ojczyźnie ? Nic tylko budować autostrady bo to chyba najbardziej dochodowy interes w tym kraju zwłaszcza jeśli się uda zbudować wyrób autostradopodobny tak jak robi to dr Jan w swoim grajdołku :)

!
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil