REKLAMA

Jest sposób na usunięcie Mariana Banasia ze stanowiska prezesa NIK

2019-11-05 06:24
publikacja
2019-11-05 06:24

Usunięcie obecnego prezesa Najwyższej Izby Kontroli z urzędu jest możliwe, bo pierwszy etap jego wyboru na stanowisko był wadliwy prawnie z jego winy – pisze we wtorek "Rzeczpospolita".

/ fot. Krystian Maj / FORUM

Gazeta, powołując się na prawników, zaznacza, że choć zgodnie z ustawą o NIK prezesa tej instytucji nie da się odwołać z funkcji, np. bez wyroku skazującego, to jest sposób na jego odsunięcie.

"Wystarczy, że Senat lub Sejm podejmą uchwałę odnoszącą się do procedury zgłoszenia kandydata na prezesa NIK, który nie podał ważnych informacji mających znaczenie dla jego wyboru" – mówi "Rz" proszący o anonimowość prawnik. Zwraca on uwagę, że "już po wyborze Banasia wyszło na jaw, iż kamienicę w Krakowie wynajmował poniżej cen rynkowych, oszczędzając na podatkach. Te ważne dla wyboru informacje zataił".

Od czego się zaczęło

We wrześniu TVN w programie "Superwizjer" informował, że Banaś, były minister finansów i szef Służby Celnej wpisał do oświadczenia majątkowego m.in. kamienicę w Krakowie, gdzie mieścił się pensjonat oferujący pokoje na godziny i że wynajem kamienicy o powierzchni 400 m kw. i dwóch mniejszych miał przynosić rocznie 65,7 tys. zł dochodu. "Superwizjer" podał, że Banaś zaniżył w oświadczeniach dochody z wynajmu kamienicy, mowa była także o powiązaniach Banasia ze stręczycielami.

Pod koniec września Banaś udał się na urlop bezpłatny do czasu zakończenia postępowania kontrolnego CBA w sprawie jego oświadczeń majątkowych. Szef NIK oświadczył, że nie zarządzał pokazanym w materiale "Superwizjera" hotelem, obecnie nie jest właścicielem nieruchomości, a materiał TVN odbiera "jako próbę manipulacji, szkalowania i podważania dobrego imienia". Pozwał TVN SA i autora materiału Bertolda Kittela, żądając przeprosin, sprostowania i wpłaty na cel społeczny.

16 października CBA poinformowało, że zakończyło trwającą od kwietnia kontrolę oświadczeń majątkowych Banasia, któremu od zakończenia kontroli przysługiwało siedem dni na ustosunkowanie się do ustaleń CBA. Biuro nie ujawniło jakiego rodzaju zastrzeżenia sformułowało. 17 października Banaś powrócił do wykonywania obowiązków, zakończył urlop bezpłatny. Rzecznik CBA Temistokles Brodowski poinformował 28 października, że pismo z uwagami Banasia do zastrzeżeń CBA po kontroli jego oświadczeń majątkowych trafiło do Biura.

Według RMF FM kontrola CBA miała wykazać co najmniej dwie nieprawidłowości związane z kwestiami skarbowymi i niejasnym sposobem rozliczania podatków przez obecnego szefa NIK.

mchom/ pat/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (25)

dodaj komentarz
karbinadel
A teraz drogie dzieci możecie pocałować Misia w dudę
and00
To nie PO gdzie Neumann obiecuje bronić każdego przestępcę byle członka PO "jak niepodległości"
I pomimo że PiS mógłby powiedzieć że za późno, nie da się prezesa NIK usunąć, to jednak raczej spróbują
Inne standardy...
karbinadel odpowiada and00
Tyle że Banaś nie wylądował w fotelu prezesa NIK z Marsa. Przedtem był szefem Krajowej Administracji Skarbowej i Ministrem Finansów. Czy inne standardy polegają na tym, że nie sprawdza się osób zajmujących tak wysokie stanowiska? Bo przypomina, że to nie służby śledcze wykryły banasiową aferę, lecz media
2kbb
Mam wrażenia że Ban...r wprowadza takie tematy między ekonomię po to tylko żeby nie spadła mu oglądalność... Tak naprawdę przepuszcza już niepochlebne posty dla ugrupowań politycznych z którymi się utożsamia bo już rozumie że nie jest w stanie nic zrobić... Media zagraniczne w Polsce już rozumieją że czeka ich Mam wrażenia że Ban...r wprowadza takie tematy między ekonomię po to tylko żeby nie spadła mu oglądalność... Tak naprawdę przepuszcza już niepochlebne posty dla ugrupowań politycznych z którymi się utożsamia bo już rozumie że nie jest w stanie nic zrobić... Media zagraniczne w Polsce już rozumieją że czeka ich miecz Demoklesa... Po zwycięstwie Dudy na 2 kadencję PIS wprowadzi pod obrady ustawę dotyczącą mediów zagranicznych w Polsce zmniejszając obligatoryjnie udziały koncernów zagranicznych do 20-30 %... To stąd widać w ostatnim czasie takie słabnięcie ataku na PIS i rządy prawicowe ... Polska wraz z krajami V4 pokazała że nie zgodzi się na dyktat EU blokując kandydaturę Timermansa na szefa PE. Prawdziwa Polska się odradza... To że są to już stałe procesy potwierdza pozbawienie 40 000 byłych SB-eków wysokich emerytur i stworzenie sobie stałych wrogów tych ludzi z rodzinami a mimo to wygrana PIS...Niemcy w nadchodzących latach będą przechodzić kryzys związany ze spowolnieniem w Chinach i wojnie handlowej... Bruksela nie będzie już w stanie zmusić Polskę i rządy PIS do czegokolwiek...za 4-8 lat będziemy już innym krajem ....
krokus12
pan chyba na jakimś towarze z Chin jedzie zmniejsz dawkę bo zaraz gospodarczo wyprzedzimy Niemców i Francuzów w twoich wizjach
pralkaboga
matko bosko, nie wiem co bierzesz ale bierz połowę.
karbinadel odpowiada krokus12
A liczebnością pobijemy Chińczyków :)
2kbb odpowiada karbinadel
Nie ukrywam satysfakcji z tych bezradnych i rozpaczliwych odpowiedzi na mój post... To tylko dowodzi że postkomuna nie ma już nic do zaoferowania Polakom i ten świat jednoznacznie się kończy!!!
2kbb
Oznaką tego że Polska nie wróci już do postkomunistycznych rządów PO PSL SLD jest to że nawet portal Ban..r w którym większościowy kapitał należy do koncernów zachodnich nie jest w stanie już filtrować wszystkich postów i usuwać te niepochlebne dla władzy którą reprezentuje.... Polska zmienia się już na stałe.Oznaką tego że Polska nie wróci już do postkomunistycznych rządów PO PSL SLD jest to że nawet portal Ban..r w którym większościowy kapitał należy do koncernów zachodnich nie jest w stanie już filtrować wszystkich postów i usuwać te niepochlebne dla władzy którą reprezentuje.... Polska zmienia się już na stałe. Odwracamy konsekwencje II Wojny Światowej... Cześć i Chwała Bohaterom....
jkendy
Lepsze poskomunistycze niż obecne w pełni komunistyczne.

Powiązane: Afera wokół szefa NIK Mariana Banasia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki