REKLAMA
WAŻNE

Jest raport w sprawie maltretowania dzieci w niemieckich uzdrowiskach

2022-01-17 17:04
publikacja
2022-01-17 17:04
Jest raport w sprawie maltretowania dzieci w niemieckich uzdrowiskach
Jest raport w sprawie maltretowania dzieci w niemieckich uzdrowiskach
fot. 21 Aerials / / Shutterstock

Ministerstwo Zdrowia i Spraw Socjalnych Nadrenii Północnej-Westfalii (NRW) przedstawiło opracowanie na temat cierpienia milionów dzieci wysyłanych w latach 1949-1990 na kuracje do domów uzdrowiskowych, w których wiele dzieci bito, pozbawiano jedzenia i snu. Jak ujawniły wcześniej media personel placówek stanowili Niemcy, którzy - jak to ujęto - uczyli się w "czasach nazizmu".

Z raportu ministerstwa wynika, że w latach 1949-1990 w samej tylko NRW zorganizowano dla ponad 2,1 miliona dzieci wyjazdy do cieszących się często złą sławą domów uzdrowiskowych lub rekonwalescencyjnych. Naukowcom nie udało się ustalić, ile dzieci przyjeżdżało w tym okresie do uzdrowisk więcej niż raz. Tylko w 1962 r. wysłano na kuracje prawie 100 tys. dzieci i młodzieży z Nadrenii Północnej-Westfalii - pisze w poniedziałek agencja dpa.

Dla wielu dzieci pobyt w domu kuracyjnym stał się udręką, a wspomnienie traumatycznych przeżyć towarzyszyły im do końca życia. Autorzy opracowania opisują relacje naocznych świadków przemocy, dotyczące bicia, pozbawiania jedzenia i snu, izolacji i upokorzeń w domach rekonwalescentów, "jako wysoce wiarygodne". Sam portal internetowy "verschickungsheime.de" wymienia obecnie prawie 2000 takich zgłoszeń.

"W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych kuracja dla dzieci była doświadczeniem wielu" - napisano w studium. "Tęsknota za domem, autorytarny styl wychowania, bezsensowne spędzanie wolnego czasu i marne jedzenie to typowe motywy powracające w opowieściach osób urodzonych w latach 1950-1970, opowiadających o swoich doświadczeniach uzdrowiskowych".

"Nasz kraj musi się zmierzyć również z ciemnymi rozdziałami naszej historii", stwierdził minister zdrowia i spraw społecznych NRW Karl-Josef Laumann. "Jesteśmy to winni przede wszystkim tym, którzy zostali skrzywdzeni". NRW zorganizuje okrągły stół "aby wnieść trochę światła w ciemność".

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ jar/

Źródło:PAP
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki