Jest praca dla 140 kontrolerów ruchu lotniczego

1,5 mld zł na inwestycje potrzebuje Polska Agencja Żeglugi Powietrznej; zgodę na to musi wyrazić Komisja Europejska, po konsultacji z liniami lotniczymi - mówi p.o. prezesa PAŻP Janusz Janiszewski. PAŻP poszukuje też ok. 140 nowych kontrolerów ruchu lotniczego.

(FORUM)

"Walczymy (...), aby mieć 1,5 mld zł na inwestycje do 2024 roku. To jest kwota, która będzie pochodziła z opłat stawek nawigacyjnych, dlatego potrzebne są rozmowy z liniami lotniczymi i zgoda Komisji Europejskiej" - powiedział Janiszewski w środę dziennikarzom.

Szef PAŻP wyjaśnił, że pieniądze te Agencja chce przeznaczyć na inwestycje w latach 2020-2024. W ramach tego - jak mówił - w Regułach pod Warszawą ma powstać nowa siedziba Agencji.

Zapowiedział, że pod koniec lipca br. Urząd Lotnictwa Cywilnego wraz z PAŻP przekażą Komisji Europejskiej wykaz kosztów i nakładów inwestycyjnych, a w sierpniu odbędą się konsultacje z liniami lotniczymi na temat tych propozycji. Przypomniał również, że w budżetach innych agencji 65-70 proc. stanowią koszty osobowe, a resztę - nakłady inwestycyjne.

"Walczymy o to, aby utrzymać określone warunki dla personelu operacyjnego, tak aby można było zatrudnić około 140 więcej kontrolerów ruchu lotniczego" - powiedział Janiszewski. Zaznaczył przy tym, że taka liczba nowych kontrolerów jest niezbędna do obsługi zwiększającego się ruchu lotniczego.

Janiszewski ma nadzieję, że do końca roku uda się wynegocjować i przyjąć "taki poziom pieniędzy na ludzi, inwestycje i rozwój przestrzeni", który zapewni Agencji zrównoważony wzrost, a także możliwość rozwoju technologii.

Dzięki naborom, które odbyły się jesienią i zimą ub.r., w specjalnym ośrodku 54 praktykantów szkoli się na kontrolerów ruchu lotniczego. "To jest bardzo duża liczba osób, wymaga to od nas znalezienia określonych środków, rozwiązań, współpracy z salą operacyjną oraz instruktorami" - powiedział Janiszewski.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej jest jedyną w kraju instytucją szkolącą oraz zatrudniającą kontrolerów ruchu lotniczego. Pełnią oni służbę przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, każdego dnia obsługując średnio około 2,5 tys. lotów, a rocznie - około miliona. Agencja obecnie zatrudnia 580 kontrolerów ruchu lotniczego w całej Polsce. Do końca roku ta liczba ma wzrosnąć do 602. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ pad/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.