Jest nowy projekt ustawy o ochronie danych

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało projekt nowej ustawy o ochronie danych osobowych. Resort chce stworzyć nowy urząd, który za naruszenie prawa będzie nakładał wysokie kary.

(fot. Jaap Arriens/NurPhoto / Zuma Press)

Użytkownicy internetu zyskają nowe narzędzia ochrony swoich danych. Jak mówi Maciej Kawecki z ministerstwa, chodzi między innymi o prawo do bycia zapomnianym. Po wejściu nowych regulacji w życie internauta, który na przykład zrezygnuje z usług portalu społecznościowego, może żądać od jego administratora usunięcia wszystkich danych osobowych. Dziś jest możliwe tworzenie kopii zapasowych i przechowywanie ich na serwerach.

Maciej Kawecki zapowiedział, że karanie będzie między innymi tak zwane spamowanie, czy handel danymi osobowymi. Jego zdaniem ograniczy to ilość niechcianych telefonów z ofertami handlowymi, czy zapychanie skrzynek mailowych od nieznanych adresatów.

Nowe przepisy nakładają też nowe obowiązki dotyczące przechowywania danych na różne instytucje, wśród których są między innymi banki.

Projekt Ministerstwa Cyfryzacji zostanie teraz poddany konsultacjom społecznym. Potem zajmie się nim rada ministrów. Nowe przepisy mają wejść w życie do 25 maja 2018 roku.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR.A. Pszoniak /dw

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl