Jeśli nie chodzi o PZU, to chodzi o pieniądze

Jeśli nie chodzi o PZU, to chodzi o pieniądze


PZU nie jest normalną spółką. Kontroluje ponad połowę rynku ubezpieczeń i może narzucać swoje reguły konkurencji. Jak na polskie warunki, ma dużo pieniędzy i do rozdania bardzo wiele etatów. Na dodatek jest de facto firmą państwową, więc politycy mogą wtrącać się w jej sprawy.
Co więcej, PZU jest spółką wplataną w szereg procesów sądowych. Na czele dwóch największych spółek w grupie, czyli PZU i PZU Życie, naliczyć można cztery zarządy. Prezesi tych dwóch filarów PZU są skłóceni i nie kontaktują się ze sobą. Konflikt ten przenosi się na całą strukturę firmy, ponieważ skłócone zarządy obsadzają stanowiska dyrektorskie swoimi zaufanymi ludźmi. Na obsługę prawną i wzajemnie szkodliwą propagandę spółki wydają masę pieniędzy. Dziennikarze wyliczyli, że na same płatne sprostowania do jednego artykułu PZU Życie wydało 110 tys. zł. To wszystko są pieniądze ubezpieczonych w towarzystwie klientów.
Wzajemne pretensje i brak współpracy nie wystarczają jednak zarządom występujących pod jedną marką spółek. Coraz częściej wysuwane są oskarżenia o machinacje finansowe i nielegalne finansowanie polityków. Są to sprawy kryminalne. Choć żaden z zarzutów nie został dotychczas udowodniony, coraz mniej osób jest skłonnych powierzać swoje bezpieczeństwo spółce transferującej w niewiadomym kierunku miliardy złotych lub finansującej kampanie polityczne.
PZU jest jednak spółką akcyjną. O porządek w towarzystwie powinni zatroszczyć się akcjonariusze, dbający o pomnażanie swojego kapitału. Tymczasem Ministerstwo Skarbu Państwa i konsorcjum Eureko/BIG BG są chyba jeszcze bardziej skłóceni niż namaszczeni przez nich prezesi Grzegorz Wieczerzak i Jerzy Zdrzałka. Co dziwniejsze, nie są oni nawet w stanie usiąść do stołu i porozmawiać, a podczas walnych zgromadzeń obserwujemy serial kolejnych przerw i kruczków prawnych. Obie strony obrzucają się najcięższymi oskarżeniami, nikt już nie wie jakie są ich prawdziwe intencje. Gdy już wydaje się że salwy mogą ucichnąć, na placu boju pojawia się coraz cięższa artyleria. Nic nie wskazuje na koniec walki. PZU jeszcze długo nie będzie normalna spółką.
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 604,25 zł XII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil