REKLAMA

Jesienny lockdown nie zabił przemysłu

2020-11-20 10:00
publikacja
2020-11-20 10:00
Jesienny lockdown nie zabił przemysłu
Jesienny lockdown nie zabił przemysłu
fot. PopTika / / Shutterstock

W październiku produkcja przemysłowa w Polsce wciąż była wyższa niż rok temu. Dane GUS potwierdzają, że jesienne lockdowny jak na razie nie uderzyły w sektor wytwórczy z taką siłą jak wiosenne.

Wartość produkcji sprzedanej przemysłu w październiku była o 3,2 proc. wyższa w porównaniu z wrześniem – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Był to rezultat o 1,0 proc. wyższy od odnotowanego w październiku 2019 roku.


Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 1,6 proc. wyższym niż rok wcześniej i o 3,8 proc. wyższym w porównaniu z wrześniem.

Taki rezultat okazał się nieco lepszy od szacunków ekonomistów, którzy spodziewali się, że roczna (nieodsezonowana) dynamika produkcji sprzedanej przemysłu wyniesie 0,5 proc. We wrześniu dzięki korzystnej liczbie dni roboczych roczna dynamika produkcji przemysłowej wyniosła aż 5,9%.

W sierpniu dane z przemysłu rozczarowały – obroty fabryk wzrosły tylko o 1,5 proc. rdr wobec oczekiwań na poziomie 2,8 proc. W lipcu wzrost produkcji wyniósł 1,1 proc. rdr wobec oczekiwanego spadku o 1,2 proc. Natomiast w czerwcu odnotowano wzrost produkcji o 0,5 proc. wobec oczekiwań na poziomie -6,9 proc.

Przez ostatnie miesiące dane z przemysłu były przejawem powrotu aktywności gospodarczej do przedcovidowych poziomów. Warto przypomnieć, że dopiero w maju wznawiano produkcję po kwietniowych przestojach wywołanych antywirusowym zamknięciem gospodarki. W jego rezultacie w kwietniu produkcja przemysłowa uległa załamaniu, notując rekordowy spadek o przeszło 25 proc. względem marca.

Sytuacja zmieniła się właśnie w październiku, gdy rządy wielu europejskich krajów powróciły do polityki lockdownów rujnujących aktywność gospodarczą. Wiele sygnałów wskazuje jednak, że póki co rządowe zakazy uderzyły przede wszystkim w sektor usług i nie miały tak dużego wpływu na branże przemysłowe.

W dalszym ciągu na wynikach całego przemysłu ciążyło górnictwo, gdzie spadek produkcji sprzedanej sięgnął 5,2% rdr (dane nieodsezonowane). Podobnie było w przypadku energetyki i ciepłownictwa, gdzie regres sięgnął 6,3% rdr. W przetwórstwie przemysłowym obroty wzrosły o 1,7% rdr, a w wodociągach i gospodarce odpadami aż o 5,2% rdr.

- Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z październikiem ub. roku, wystąpił w 15 działach, m.in. w produkcji maszyn i urządzeń – o 14,3%, w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 10,8%, w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 10,0%, metali – o 4,9%, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 2,9% - dodaje GUS.

KK

Źródło:
Tematy
0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki