Jesienna drożyzna, inflacyjne rekordy, mocne spadki złota i drogie inwestowanie [Wykresy tygodnia]

2022-09-17 06:00
publikacja
2022-09-17 06:00

Miniony tydzień przyniósł nie tylko jesienną pogodę, ale i nastroje. Nie ominął niestety gospodarki, która potrafi negatywnie zaskakiwać. Oto najciekawsze wykresy z ostatnich dni. 

Jesienna drożyzna, inflacyjne rekordy, mocne spadki złota i drogie inwestowanie [Wykresy tygodnia]
Jesienna drożyzna, inflacyjne rekordy, mocne spadki złota i drogie inwestowanie [Wykresy tygodnia]
fot. Lightspring / / Shutterstock

1. Inflacja najwyższa od 25 lat. Co podrożało najmocniej?

Coraz szybciej drożejąca żywność oraz galopujące ceny opału sprawiły, że wskaźnik cen dóbr konsumpcyjnych osiągnął najwyższą roczną dynamikę od przeszło 25 lat. Stało się tak pomimo sierpniowych obniżek na stacjach paliw.

Bankier.pl na podstawie GUS

2. Hipoteka na 3 proc. i spokój na lata? Skorzystało niewielu

Jeszcze rok temu można było zaciągnąć kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem i stawką nieco ponad 3 proc. Takie rozwiązanie wybierała jednak wówczas nieliczna grupa kredytobiorców. Sprawdzamy, ile zyskali ci, którzy trafili na odpowiedni moment.

Bankier.pl

3. Inflacja bazowa z nowym rekordem

Sierpień przyniósł kolejny rekord w wykonaniu inflacji bazowej. To pokazuje, że presja inflacyjna wynikająca z czynników krajowych wciąż pozostaje bardzo silna. Wynik niebezpiecznie zbliża się do dwuyfrowego wyniku - niewidzianego nigdy wcześnej.

Bankier.pl na podstawie NBP

4. Pękło wsparcie na złocie

Czwartkowe popołudnie przyniosło przełamanie bardzo ważnego wsparcia technicznego na dolarowych notowaniach kontraktów terminowych na złoto. Mamy więc do czynienia z sytuacją, gdy w krótkim i średnim terminie złoto zawiodło jako zabezpieczenie przed inflacją.

Bankier.pl

5. Kredytówki odchodzą do lamusa, a banki zwalniają na potęgę

W trakcie ostatnich dwóch lat banki zwiększyły liczbę użytkowników bankowości elektronicznej. Przybyło kont osobistych i kart debetowych, kurczył się natomiast segment kart kredytowych i ubyło placówek. Spadło również zatrudnienie w bankach. Oto kilka wykresów, które przygotowaliśmy na podstawie udostępnionych przez banki danych.

fot. Wojciech Boczoń / Bankier.pl

6. Ceny paliw poszły w dół. Diesel wciąż znacznie droższy od benzyny

Trzeci tydzień września przyniósł kontynuację przeceny na polskich stacjach paliw. W rezultacie benzynę tankujemy po cenach ostatni raz widzianych przeszło pół roku temu. Olej napędowy wciąż pozostaje bardzo drogi w stosunku do benzyny.

Bankier.pl na podstawie danych BM Reflex

7. Inflacja w USA zwolniła i równocześnie przyspieszyła

Sierpniowe statystyki inflacji CPI pokazały drugi z rzędu spadek rocznej dynamiki tego wskaźnika, lecz równocześnie wzrosła inflacja bazowa, sygnalizując nasilenie presji cenowej w największej gospodarce świata.

8. „Tato, a co zrobiłeś z pieniędzmi z 500+?”, czyli jak zacząć inwestowanie w przyszłość dziecka

Jeśli nie chcemy, aby nasze potomstwo wchodziło w dorosłość z pustymi kieszeniami, powinniśmy jak najwcześniej zacząć gromadzić kapitał na "wyprawkę" w świat. Wbrew pozorom nie jest to zadanie, które przerosłoby możliwości większości rodziców.

Finax

9. Drogie inwestowanie na giełdzie

Ministerstwo Finansów i Urząd Komisji Nadzoru Finansowego przedstawiły raport zawierający analizę poziomu kosztów ponoszonych przez inwestorów, na rynku kapitałowym w Polsce. Wynika z niego m.in., że polskie firmy inwestycyjne wypadają relatywnie drogo na tle globalnych konkurentów.

Ministerstwo Finansów

10. Drożyzna drenuje portfele studentów

Problemy finansowe zaczynają dotykać niemal całą grupę społeczną polskich studentek i studentów. Żacy wydają coraz więcej, a oszczędzają coraz mniej – wynika z raportu „Portfel Studenta 2022” opublikowanego przez Warszawski Instytut Bankowości we współpracy ze Związkiem Banków Polskich. Uśrednione wydatki studenta wzrosły w ciągu roku o blisko 440 zł.

Związek Banków Polskich

aw

Tematy
(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

Komentarze (2)

dodaj komentarz
transcendenz
Przyszła pora na "miniratkę" za socjalne fanaberie. W następnych wyborach głosowanie będzie nogami.
bha
Cóż... Dzięki nienasyconej wciąż i wciąż ozachłanności ludzkiej bez umiaru zaczynając od wierzchołków i szczytów Gór. Niestety nic dobrego to krótkowidzące coraz bezwsględniejsze rynkowe i nie tylko znieczulenie zapatrzone coraz mocniej i mocniej w mamonę i przepadziste zyski już nie przyniesie.

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki