Jesienią w szkołach zabraknie tysięcy nauczycieli. Będzie łapanka?

Jesienią w szkołach średnich zabraknie dużej części kadry. Wakatów w całym kraju są tysiące - podaje w piątek "Rzeczpospolita".

(fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM)

"W całej Polsce może zabraknąć blisko 11 tys. nauczycieli. Tyle ofert pracy widnieje w bankach ofert pracy prowadzonych przez kuratoria oświaty" - informuje "Rzeczpospolita". Najwięcej ofert jest dla nauczycieli przedmiotów ścisłych, mianowicie matematyki, fizyki, informatyki czy chemii. Czytamy, że brakuje również pedagogów, psychologów oraz nauczycieli wspomagających dla uczniów ze specjalnymi potrzebami.

Największy deficyt kadrowy odnotowano w Warszawie. "Pod koniec czerwca brakowało ok. 1700 nauczycieli w szkołach podstawowych, ok. 1400 w szkołach ponadpodstawowych, blisko 600 nauczycieli przedszkoli i 400 pedagogów specjalnych" - czytamy.

"Rz" podaje, że stołeczni nauczyciele mają największe dodatki: "Motywacyjny to średnio 600 zł miesięcznie, dla wychowawców to 380 zł, a pensja dyrektora poszła w górę o tysiąc złotych".

"Jednym z priorytetów polityki oświatowej jest wzmocnienie prestiżu zawodu nauczyciela, m.in. poprzez sukcesywne podnoszenie płacy nauczycielskiej" - zapewnia rzecznik MEN Anna Ostrowska. "Przypomina, że od stycznia ich pensje poszły w górę o 5 proc. A kolejna podwyżka o 9,6 proc. zaplanowana jest na wrzesień. Ale pieniądze to nie wszystko. Brakuje wykwalifikowanych nauczycieli, bo część odeszła z zawodu" - czytamy w dzienniku.

Będzie łapanka na nauczycieli

"Zauważalny już od pewnego czasu brak kadry nauczycielskiej potęguje podwójny rocznik. Do klas pierwszych trafia dwa razy tyle uczniów, więc automatycznie potrzeba więcej nauczycieli" - powiedziała dziennikowi szefowa pomorskiego oddziału ZNP Elżbieta Markowska. Dodała również, że ostateczną skalę problemu będzie można oszacować, gdy zakończy się rekrutacja uzupełniająca do klas pierwszych, czyli po 20 sierpnia.

Dyrektorzy szkół średnich obawiają się "że będą mieli zaledwie kilka dni, by znaleźć brakujących nauczycieli fizyki, matematyki, języka polskiego czy języków obcych. Już dziś szuka się ich miesiącami i często bezskutecznie. (...) Dyrektorzy dopiero po ustaleniu liczby klas i ich liczebności będą mogli określić braki kadry" - czytamy.

Gazeta podaje, że aneksy do informacji o zatrudnianych nauczycielach będą składane we wrześniu. "Będzie łapanka na nauczycieli. Trudno jednak oczekiwać, że w ostatniej chwili uda się szkołom pozyskać tych najlepszych. Raczej zatrudnią tego, kto się trafi" - powiedział prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Nauczyciele pokazali nam paski wynagrodzeń. Ile naprawdę zarabiają?

Ile zarabiają nauczyciele? Ministerstwo Edukacji Narodowej pokazuje średnie płace i wylicza, że za kilka lat dyplomowani będą dostawać ponad 8 tys. złotych brutto. Teraz, po podwyżkach, powinni już zarabiać ponad 5 tys. zł brutto. Jak jest w rzeczywistości? Nauczyciele pokazali nam swoje tzw. paski z wypłat.

 

dma/ mark/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
9 3 samsza

Sprowadźmy z Bangladeszu, tam mężczyźni zwykle noszą długie spódnice lub luźne koszule do kolan. Nawet Trzaskowski nie będzie miał nic przeciwko takiej różnorodności.

Źródło https://pl.wikipedia.org/wiki/Bangladesz

! Odpowiedz
9 25 rynkitomojapasja

Hola hola! A kto trąbił jeszcze pół roku temu, że będzie kilka tysięcy nauczycieli bez pracy? Gdzie są oni co takie pierdoły pociskali? Pamiętajcie o tym :)

! Odpowiedz
0 1 jes

Nie każdy rok jest podwójnym rocznikiem, a nawet jak nie rozumiesz to powiem ci, żę tylko ten jeden. Za rok zobaczysz ale to pis nie interesuje bo będzie już po wyborach.

! Odpowiedz
4 6 lelo1949

powinno być więcej ,zwolnili się z gimnazjum,dużo uczniów przyjeżdża do Warszawy uczyć się,np. z Piaseczna

! Odpowiedz
9 14 antek10

Nauczyciele mają duzo wolnych dni - np teraz wakacje. Zawsze znajdzie sie ktos kto chce miec tyle wolnego.

! Odpowiedz
18 27 com

"Największy deficyt kadrowy odnotowano w Warszawie." - to może Trzaskowski zamiast o przywilejach dla LBGT pomyślałby o mieszkaniach służbowych dla nauczycieli. W mniejszych miejscowościach samorządy szybko wyprzedały mieszkania służbowe i też niedługo będzie problem. Czy poza chęcią wykorzystania nauczycieli jako mięso armatnie w walce politycznej, ktoś umie coś zrobić dla nich?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 jes

A może połączyć obie akcje - wspólne mieszkanie dla nauczyciela i jednego LGBT. Oczywiście byłaby to kawalerka.

! Odpowiedz
13 35 potiomkin

Nie widzialem ani nie słyszałem o nauczycielu, który pracę w szkole dostał z ogłoszenia. Szczególnie w mniejszych miejscowościach, etaty szkolne (tak jak i urzędnicze) są dziedziczone z pokolenia na pokolenie

! Odpowiedz
7 24 jes

Etat na wagę złota, chętnych wielu ale tylko znajomi, rodzina i ci co odśpiewują co tydzień. łubudubu dla pani dyrektor mają szansę.

! Odpowiedz
6 47 etaurus1747

A przecież przez wiele tygodni był lament pod niebiosa, że będą zwolnienia nauczycieli. I to masowe !!!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.