REKLAMA

Jeronimo Martins chce wydać 700 mln euro na inwestycje. W Polsce otworzy 100 Biedronek

2017-02-22 21:08
publikacja
2017-02-22 21:08

Grupa Jeronimo Martins, właściciel sieci Biedronka, planuje wydać w 2017 roku na inwestycje ok. 700 mln euro. Chce otworzyć w Polsce ponad 100 sklepów Biedronka - podała spółka w komunikacie.

fot. / / Bankier.pl

Jeronimo Martins podało, że znaczącą część tegorocznych nakładów pochłonie sieć logistyczna grupy. Planowana jest budowa kilku centrów dystrybucyjnych: po jednym w Polsce i Portugalii oraz trzech w Kolumbii.

W 2016 roku CAPEX grupy wyniósł 482 mln euro. 48 proc. wydatków grupy, czyli 233 mln euro przypadło na Biedronkę. Otwarte zostały w ubiegłym roku w Polsce 83 sklepy tej sieci, a odnowionych zostało 221 placówek. Zamkniętych zostało 28 Biedronek.

Na koniec roku sieć Biedronka liczyła 2.722 sklepy.

Grupa Jeronimo Martins pozytywnie ocenia perspektywy dla konsumpcji w Polsce. W planach jest otwarcie w tym roku netto ponad 100 sklepów Biedronka.

W 2016 roku sprzedaż Biedronki wzrosła do 9,781 mld euro (o 10,8 proc. rdr w walucie lokalnej i o 6,3 proc. w euro). Sprzedaż LFL wzrosła o 9,5 proc. rdr.

Sprzedaż całej grupy Jeronimo Martins wzrosła o 6,5 proc. do 14,6 mld euro. EBITDA wzrosła o 7,8 proc. rdr do 862 mln euro. Zysk netto jednostki dominującej wyniósł 593 mln euro wobec 333 mln euro rok wcześniej. Po wyłączeniu transakcji sprzedaży Monterroio zysk netto wyniósł 361 mln euro (wzrost o 14,5 proc. rdr).

"Jesteśmy przygotowani na kolejny wymagający rok i przekonani o naszej zdolności do osiągania dalszego wzrostu w 2017 roku" - podało Jeronimo Martins.

Grupa nie spodziewa się w tym roku zmniejszenia presji kosztowej, zwłaszcza presji na koszty płacy. Nie przewiduje też zmniejszenia intensywności akcji promocyjnych na wszystkich rynkach, na których funkcjonuje.

Zarząd Jeronimo Martins rekomenduje wypłatę 380,2 mln euro dywidendy, czyli 0,605 euro na akcję brutto. (PAP)

pel/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (33)

dodaj komentarz
~andrew
Ludzie wieksza uwage zwracaja na to co wleja do samochodu niz na to co sami zjedza i wypija. Po co producenci mieliby robic partie produktow tej samej jakosci tylko z marketowym oznaczeniem?:)Chociaz do biedronki to nawet bez oznaczenia pchaja syf...
~Babcia
Są kolejki jest burdel od towaru sa wózki Ale klientów mamy bardzo dużo i to cieszy
~SONDA
Czy robisz zakupy w Biedronce?

Zielony - Tak
Czerwony - Nie
~Pawłowicz
i ja się pytam gdzie jest Pawłowicz?!?
~Klient
500+ nie do pogardzenia..
~mmmmmm
Tak, 500+ to pierwszy prezent dla Biedry. Drugi prezent od Marzyciela dla Biedry to podatek od hipermarketów. Najpierw wytargowali niższe ceny u dostawców, później podatku płacić nie musieli a różnicy dostawcom nie oddali.

I zapłacił oczywiście polski mały biznes dostarczający produkty do Biedry
~fiufiu odpowiada ~mmmmmm
A na końcu i tak kupują coraz więcej szajsu od Chinoli i odpady od Niemców. Polak wszystko zeżre.
~CzerwonyWiewior odpowiada ~fiufiu
Chyba nie ma obowiązku kupowania w tym szajsmarkecie?
~glos_rozsadku
Ja bym wolał kupować w polskich sklepach, ale jak skoro Polak Polaka nie szanuje w polskim sklepie? Idę do społem i mówię na mięsnym do babeczki co nakłada: "proszę 10 dag, tego..." "... o jeszcze 10 dag tego..." "...i na koniec 10dag tego". A ona mi pryha: "phi! ale pan wymyślił!"
No jakby
Ja bym wolał kupować w polskich sklepach, ale jak skoro Polak Polaka nie szanuje w polskim sklepie? Idę do społem i mówię na mięsnym do babeczki co nakłada: "proszę 10 dag, tego..." "... o jeszcze 10 dag tego..." "...i na koniec 10dag tego". A ona mi pryha: "phi! ale pan wymyślił!"
No jakby ktoś dał mi w mordę. To już wolę kupować u Portugalczyków w Biedronce gdzie obsługa bardzo miła.
~glos_wiedzy
Faktycznie obsługa na mięsnym w Biedronce bardzo miła. Szczególnie że nie ma tam stoisk mięsnych z "babeczką"

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki