REKLAMA

Jeff Zients ma zostać "koronawirusowym carem" w administracji Bidena

2020-12-03 21:18
publikacja
2020-12-03 21:18
fot. KEVIN LAMARQUE / Reuters

Demokrata Joe Biden wybrał osobę, która za jego prezydentury ma koordynować odpowiedź władz USA na epidemię; "koronawirusowym carem" zostanie Jeff Zients - podał portal Politico.

Zients pracował i na rynku prywatnym, i w rządowej administracji, gdzie był m.in. doradcą ds. polityki zdrowotnej prezydenta Baracka Obamy. W trakcie epidemii koronawirusa doradzał niektórym władzom stanowym i angażował się w zbieranie kampanijnych funduszy dla Bidena.

Po zaplanowanym na 20 stycznia zaprzysiężeniu Bidena zadaniem Zientsa będzie nadzorowanie gigantycznej i bezprecedensowej operacji dystrybucji setek milionów dawek szczepionek i koordynacja współpracy wielu agencji federalnych.

Zgodnie z zapowiedziami amerykańskiego ministerstwa zdrowia szczepionka przeciwko koronawirusowi powinna być dopuszczona na rynek w grudniu, a dostępna dla każdego w USA do wiosny 2021 roku. Szczepionki będą dystrybuowane przez istniejący już federalny system do gubernatorów stanów, którzy sami zdecydują, gdzie najpierw powinny być kierowane.

Walka z epidemią była głównym kampanijnym hasłem Bidena. Demokrata regularnie krytykuje odpowiedź Białego Domu na SARS-CoV-2.

Administracja Donalda Trumpa utworzyła specjalną grupę zadaniową ds. koronawirusa kierowaną przez wiceprezydenta Mike'a Pence'a. W celu przyspieszenia dopuszczenia szczepionek na rynek powołano program "Operation Warp Speed".

Równocześnie Biden ogłosił w środę, że stanowisko dyrektora Narodowej Rady Ekonomicznej (National Economic Council) Białego Domu obejmie Brian Deese. "To będzie pierwszy dyrektor NEC, który jest prawdziwym ekspertem od polityki klimatycznej" - stwierdził. Deese był doradcą Obamy ds. klimatycznych.(PAP)

mobr/ kib/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki