Jeff Bezos zademonstrował makietę księżycowego lądownika

Miliarder Jeff Bezos, który chce być realizatorem amerykańskiego powrotu na Księżyc, zademonstrował makietę księżycowego lądownika Blue Moon. Chce on brać udział w realizacji amerykańskiego harmonogramu powrotu na Księżyc.

Uważany za najbogatszego człowieka na Ziemi Jeff Bezos jest nie tylko założycielem i dyrektorem naczelnym Amazona, ale również kosmicznej firmy Blue Origin. Podczas czwartkowej konferencji prasowej w Waszyngtonie zademonstrował makietę lądownika księżycowego Blue Moon oraz mówił o planowanych misjach księżycowych. Jego działania mają być dopasowane do dążeń amerykańskiego rządu, który chce założyć bazę księżycową w ciągu zaledwie pięciu lat.

Przygotowywany już od trzech lat lądownik Blue Moon ma być gotowy do roku 2024. Bezos opisał go jako "niesamowity pojazd" – wysoki niemal na dwa piętra (około 5 metrów) statek kosmiczny, który może rozmieścić na powierzchni Księżyca cztery mniejsze księżycowe łaziki. Obecna wersja może dostarczyć do 3,6 tony ładunku, a planowane jest powiększenie ładowności do 6,5 tony. Rozładunek mają umożliwić wysuwane ramiona. Lądownik może także zabierać mikro satelity, które wprowadzi na orbitę okołoksiężycową.

Dla rakiety wynoszącej Blue Moon, Blue Origin przygotowuje zasilany ciekłym wodorem nowy silnik - BE-7, o ciągu około 40 ton. Pierwsze testy mają odbyć się latem tego roku.

Prywatna firma Blue Origin z siedzibą w Kent w stanie Waszyngton opracowuje rakietę New Shepard na potrzeby krótkich, turystycznych podróży w kosmosie oraz rakietę o dużej ładowności New Glenn do kontraktów satelitarnych. Ma zamiar jeszcze w tym roku wynieść pasażerów w locie suborbitalnym z pomocą rakiety i kapsuły New Shepard, zaś rakietę New Glenn dostarczyć do 2021 r. Firma rozważała także utworzenie bazy załogowej na Księżycu.

W marcu wiceprezydent USA Mike Pence wezwał NASA do zbudowania kosmicznej platformy na orbicie księżycowej i umieszczenia amerykańskich astronautów na południowym biegunie Księżyca do 2024 r. - cztery lata wcześniej, niż planowano wcześniej.

"Świetnie!" - tak Bezos skomentował terminie podany przez Pence’a. "To właściwa rzecz. Możemy pomóc w realizacji tego harmonogramu".

NASA skoncentrowała się na południowym biegunie Księżyca - regionie, który - jak się uważa - zawiera wystarczającą ilość wody możliwej do pozyskania, którą można by wykorzystać do syntezy dodatkowego paliwa rakietowego oraz wody pitnej.

Bezos mówił o szerszej wizji przyszłości, w której miliony ludzi żyją i pracują w kosmosie. Jak jednak zaznaczył, konieczne jest stworzenie infrastruktury, która obniżyłaby koszty "robienia ciekawych rzeczy w kosmosie". Podobna wizja stoi także za innymi przedsięwzięciami kosmicznymi, jak SpaceX Elona Muska czy działania operatorów lotniczych, takich jak United Launch Alliance, partnerstwo między Boeing Co i Lockheed Martin

Konferencja Bezosa odbyła się na dwa miesiące przed 50. rocznicą pierwszego lądowania na Księżycu.

Bezos, który pragnie stać się wiodącym graczem w badaniach kosmosu i zdobyć zamówienia rządowe, był wielokrotnie celem krytyki ze strony prezydenta Donalda Trumpa, który nazywał go Jeffem "Bozo". Bezos jest również właścicielem Washington Post, gazety, którą Trump często atakował w swoich wpisach dotyczących "fake news."(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
10 11 eagleeye

Panie Jeffie niech mi Pan powie czy wogóle ktoś był na księżycu kiedykolwiek ??? Bo ja mam 100% pewność że "nie"

! Odpowiedz
1 5 innowierca

rzeczywiscie dyskusyjna sprawa.Szczegolnie ze przy dzisiejszej technologii, Chinczycy oglosili ,ze przygotowania do zalogowego lotu na ksiezyc zajma minimum dziesiec lat.
Na razie razie kilka krajow wysyla sondy I laziki , a przygotowania to tez 2 , 3 lata.
Byl jeden taki dzialacz w internecine (spiskowiec ::)) co Icke sie nazywal.Pamietam prowadzil wyklad w ktorym pokazywal oficjalny list di NASA w ktorym prosil zeby jeden z teleskopow skierowac na miejsce ladowania ksiezycowego Amerykanow.Odmowili.
Przy dzisiejszej technologii to zaden problem skierowac teleskop orbitalny I pokazac miejsce ladowania. W sumie co im szkodzi to zroboc I uciac wszustkie plotki na temat ladowania na ksiezycu .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.