Jedziesz za granicę? Pamiętaj o koncie walutowym

Za granicą bez problemu będziesz mógł zapłacić swoją kartą do konta prowadzonego w złotówkach. To się jednak nie opłaca. Po pierwsze - taka transakcja zostanie przewalutowana po mało korzystnym kursie, po drugie - bank doliczy kilka procent prowizji - radzi Wojciech Boczoń.

Dlatego wyjeżdżając za granicę, warto zaopatrzyć się w konto walutowe i wydawaną do niego kartę. Taką ofertę ma coraz więcej banków. Jeśli rachunek prowadzony będzie w EUR i dokonamy płatności w jednym z krajów strefy euro, z naszego konta zniknie dokładnie taka kwota, jaka widnieje na cenie z towarem. Nie będzie przewalutowania i dodatkowych prowizji. Konta walutowe prowadzone są także w innych walutach, np. USD czy GBP.

Niektóre banki oferują swoim klientom ponadto karty wielowalutowe. Użytkownik może posiadać kilka rachunków w różnych walutach, a w trakcie transakcji karta automatycznie rozpoznaje walutę, w której dokonywana jest płatność i obciąża odpowiednie konto.

Więcej porad na temat kont walutowych w materiale wideo.

Anna Drozd/Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Pabloo

Aby dowiedzieć sie jakie sa opłaty za korzytanie karty za granicą trzeba dowiedziec sie po pierwsze, ile kosztuje karta, po drugie ile kosztują wypłaty z bankomatów, po trzecie jak bank przelicza platnosci w obcej walucie, po czwarte jaki jest spread walutowy. Najwieksze koszty są ukryte w spreadzie walutowym. Pomimo tego że niektóre banki oferują bezpłatne wypłaty za granicą, to przy okazji najczęsciej do takiej oferty dają taki spread że wypłata kosztuje prawie 8%. Z analizy ofert banków wyszło mi ze jedna z najlepszych ofert to konto mobilne Pekao, konto walutowe w Nest Banku, kantor walutowy w Alior Banku i ich karta w Euro/GBP (gdy płacimy w tej konkretnej walucie) lub karta w USD, gdy placimy w innej walucie niz EUR/GBP. Każdy ma własny rozum i każdy sam zdecyduje co zrobic ze swoimi pieniędzmi, niektórzy i tak nie uwierzą i dalej będą płacili kartami BZ WBK, mBanku, Citi i będzie ich to kosztowało po 6% za każdą wydaną zlotowkę. Ich pieniądza, ich decyzja. Do Dubaju polecałbym jedną z powyższych opcji.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 ~Bogna

Wybieram się do Dubaju. Jakaś podpowiedź w związku z kontem walutiwym i kartami ? Z góry dziękuję.

! Odpowiedz
1 1 ~Tomy

Pablo, a ja w swoim banku mam konto walutowe, na które wpływa moja pensja i wypłata z bankomatu w całej Unii jest bez prowizji. Brak opłaty za prowadzenie. Nazwy banku nie podam, gdyż nie będę reklamował banku oszukującego na kredytach hipotecznych.

! Odpowiedz
0 2 ~Ja

Do Pabloo:
Jezeli mowimy o polskich bankach to niema mowy o reklamie.
Takie czasy ze to czysty patriotyzm jest.

! Odpowiedz
4 1 ~Pabloo

Zamiast otwierać zbędne konta walutowe i zostawać z niewydaną walutą lepiej jest skorzystać np. z rachunku Eurokonto Mobilne w PLN w Pekao. Nie chce reklamować tego konta, ale oferuje najlepsze kursy wymiany każdej waluty obcej, nie znalazlem lepszej oferty. Wystarczy zasilić konto w PLN i płacić, bank sam przewalutuje bo bardzo dobrym kursie. Do tego wypłaty z bankomatoe za granicà kosztują tylko 2%. Jest to jedna z najtanszych opcji. W innych bankach taki koszt były dużo wyższy np. 7.5% w Aliorze, 6% w mbanki, 7.2% w BZ Wbk, ok 6% w ingu, itd.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl