REKLAMA

Jedynie 15 proc. pracodawców deklaruje, że będzie płacić wyższe składki w ramach PPK

2018-12-04 11:28
publikacja
2018-12-04 11:28

Jedynie 15 proc. przedstawicieli pracodawców deklaruje, że firma będzie odprowadzała dodatkowe, wyższe składki w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych - wynika z badania Randstad. Autorzy raportu wskazują, że ponad połowa przedstawicieli pracodawców jest przeciwna wprowadzeniu PPK, zaś 1/5 nie ma zdania na ten temat.

/ YAY Foto

W listopadzie prezydent podpisał ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych, zakładającą utworzenie powszechnego, dobrowolnego i prywatnego systemu oszczędzania, współtworzonego przez pracowników, pracodawców i państwo. Według szacunków rządu, Pracownicze Programy Kapitałowe mają dotyczyć około 11,5 mln pracowników. Program ma wejść w życie 1 stycznia 2019 r. z półrocznym vacatio legis.

W ramach PPK, oprócz obowiązkowych składek odprowadzanych przez pracodawcę, firmy będą mogły dobrowolnie zwiększyć ich wartość, jednak - jak wskazuje Randstad - pracodawcy nie są skłonni do takich rozwiązań.

PPK czy IKZE – co wybrać, skoro masz wybór

Od połowy 2019 roku kilka milionów zatrudnionych Polaków zostanie automatycznie zapisanych do Pracowniczych Planów Kapitałowych. O PPK powiedziano i napisano już wiele. Ale niewiele uwagi poświęca się alternatywie – czyli wehikułowi podatkowemu IKZE.

„Jedynie 15 proc. przedstawicieli firm deklaruje, że firma będzie odprowadzała dodatkowe składki za pracowników, przy czym firm, które są tego pewne jest 1 proc.” – napisano w komentarzu.

"Odprowadzanie dodatkowych składek częściej deklarują firmy z sektora finansowego (43 proc.), w pozostałych przypadkach odsetek ten nie przekracza 1/4 proc. Firmy, które są skłonne do opłacania zwiększonej składki chcą to rozwiązanie potraktować jako dodatkowy benefit dla pracowników - tak deklaruje 72 proc. respondentów z tej grupy" - dodano.

Autorzy raportu wskazują, że ponad połowa przedstawicieli pracodawców jest przeciwna wprowadzeniu PPK, zaś 1/5 nie ma zdania na ten temat.

„54 proc. pracodawców jest w mniejszym lub większym stopniu przeciwna wprowadzeniu Pracowniczych Planów Kapitałowych, ale – co ciekawe – blisko 1/5 w ogóle nie ma zdania na ten temat. Może to sygnalizować, że to rozwiązanie nie jest wystarczająco dobrze znane polskim firmom” - napisano w komentarzu do badania.

Z badania wynika, że częściej zwolennikami programu są przedstawiciele dużych firm (min. 250 pracowników), instytucji finansowych, z regionu zachodniego, posiadające siedziby w średnich miastach (20-50 tys. mieszkańców) i we wsi.

„Pomysł PPK budzi wśród pracodawców obawy dotyczące nie tylko dodatkowych obciążeń administracyjnych związanych z prowadzeniem dokumentacji przystąpienia pracowników do systemu i uczestnictwa w nim, ale również kwestii związanych z wyborem podmiotu prowadzącego PPK w danej firmie i oczekiwań pracowników dotyczących wzrostu płac pokrywającego wysokość składki płaconej przez pracowników” – ocenia cytowana w komunikacie prasowym Monika Fedorczuk, ekspert rynku pracy Konfederacji Lewiatan.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 8 października – 8 listopada 2018 r. na próbie 1000 osób odpowiadających w firmach bezpośrednio za zarządzanie kadrami i rekrutację nowych pracowników. (PAP Biznes)

pat/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
eljotek
No ale zamysl programu jest taki, ze odklada sie na emeryture i podejmuje na poczatku decyzje o odkladaniu i inwestowaniu z ppk bez zakladania ze wybierze sie oszczednosci za 10 lat. Takie inwestowanie z gory nie ma sensu... decyzja jest dlugoterminowa
pluto85md
Oczywiscie ze kasa bedzie zajumana, chocby przez podwojne opodatkowanie. Wplacona kase mozesz odzyskac, ale placisz podatek ryczaltowy 19% w czesci od swojej skladki i 30% na zus w czesci od skladki pracodawcy, takze z wplaconej 1.5% skladki pracodawcy odzyskasz 1.05%, a z wplaconych przez Ciebie 2% odzyskasz 1.62%.
luster
Oj nie będzie to takie łatwe bo po pierwsze program jest powszechny i zrobiłby się straszny dym, a po drugiem każdy może wypłacić te pieniądze wcześniej, więc numer z nocną ustawą o nacjonalizacji też nie przejdzie gdyby któryś rząd miał takie zapędy
slc350
kolejny pomysł na zajumanie ludziom pieniędzy w imię ich dobra... Najpierw popłacić a potem do byle pretekstem nacjonalizacja....
kosiaczkaa
nie do końca rozumiesz te całe ppk. Tutaj państwo nie może zabrać i zniknąć z Twoją kasą, bo tutaj wszystko jest Twoje i posiadanie konta jest dobrowolne. Zawsze jak będziesz chciał to zabierzesz kasę i wyjedziesz w Bieszczady :)

Powiązane: PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki