REKLAMA

Jedyna elektrownia jądrowa w Iranie wznawia pracę

2021-07-03 16:47
publikacja
2021-07-03 16:47
Jedyna elektrownia jądrowa w Iranie wznawia pracę
Jedyna elektrownia jądrowa w Iranie wznawia pracę
fot. Heinz-Peter Bader / / Reuters

Jedyna irańska elektrownia jądrowa, znajdująca się w portowym mieście Buszer na południu kraju, wznawia pracę po awaryjnym czasowym wyłączeniu 21 czerwca - podała w sobotę państwowa telewizja Iranu.

O "powrocie do produkcji energii" po niezbędnych pracach konserwatorskich w elektrowni poinformował rzecznik irańskiego ministerstwa energii Mostafa Radżabi Maszahdi.

W zeszłym tygodniu państwowa Agencja Energii Atomowej informowała, że w elektrowni inżynierowie naprawiają zepsuty generator.

Wcześniej w tym roku władze ostrzegały o możliwym zamknięciu elektrowni z powodu amerykańskich sankcji, uniemożliwiających pozyskiwanie sprzętu niezbędnego do napraw w siłowni.

Irańska elektrownia zasilana jest uranem produkowanym w Rosji i jest monitorowana przez Międzynarodową Agencje Energii Atomowej (IAEA).

Budowa elektrowni jądrowej w Buszerze rozpoczęła się za szacha Mohammada Rezy Pahlawiego w połowie lat 70. XX wieku. Od czasu islamskiej rewolucji 1979 roku obiekt był wielokrotnie celem ataków, w tym podczas wojny irańsko-irackiej. Dokończenia budowy elektrowni podjęli się Rosjanie, koniec prac nad konstrukcją ogłoszono w 2009 roku.

W elektrowni pracuje rosyjski reaktor jądrowy o mocy 1000 megawatów. (PAP)

ska/ mal/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane: Energetyka

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki