REKLAMA

Jedna piąta pensji na utrzymanie mieszkania

2014-06-26 00:34
publikacja
2014-06-26 00:34
fot. iStockphoto / Thinkstock / Thinkstock

Utrzymanie mieszkania pochłania jedną piątą wydatków przeciętnego polskiego gospodarstwa. Tyle statystyczny Polak wydał w 2013 roku na ogrzewanie, elektryczność, wodę, odprowadzenie nieczystości, wywóz śmieci, zarządzenie nieruchomością i remonty - wynika z danych Eurostatu, o których pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak czytamy, utrzymanie mieszkań w Polsce należy do najdroższych w Europie. Spośród 32 przebadanych przez unijny urząd statystyczny krajów, więcej od nas na utrzymanie mieszkań wydają tylko Niemcy, bo nieco ponad 22 procent, i Słowacy - prawie 22 procent.

Liderem jesteśmy za to pod względem wydatków na bieżące konserwacje i remonty nieruchomości oraz energię. Koszty między innymi elektryczności i gazu mają prawie 10-procentowy udział w naszych wydatkach.

Kierownik Lion's Bank Bartosz Turek zauważa, że kiepska pozycja Polski w zestawieniu nie świadczy o wysokich kosztach mieszkań, a o naszych niskich zarobkach. Niższe wynagrodzenie niż w naszym kraju w zeszłym roku odnotowano jedynie w pięciu europejskich krajach, a średnie zarobki w Unii były trzykrotnie wyższe niż w Polsce.

Więcej - w "Dzienniku Gazecie Prawnej".


Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/"Dziennik Gazeta Prawna"/vey/dj
Źródło:IAR
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~kobra
AUTOR I JEMU PODOBNI PO.......LSCY HIPOKRYCI MAJĄ STATYSTYCZNIE JEDNĄ TYSIĘCZNĄ /O.001 % / procenta ROZUMU SSAKA JAKI KIEDYKOLWIEK ŻYŁ NA TERENACH POLSKI . ZA TO GEBELSOWSKĄ PROPAGANDĘ ZNAJA W 100 % POZDRAWIAM
~kazusu
A gdzieś tu czytałe martykuł że niby ejstesmy najtańszym Państwem w Europie... zdecydujcie się bo to się już robi nudne, a ten portal robi się coraz mniej wiarygodny...Debilne statystyki gdzie 70% społeczeństwa jedzie na najniższej krajowej i nieraz cała pensja jednej osoby w związku idzie na utrzymanie mieszkania A gdzieś tu czytałe martykuł że niby ejstesmy najtańszym Państwem w Europie... zdecydujcie się bo to się już robi nudne, a ten portal robi się coraz mniej wiarygodny...Debilne statystyki gdzie 70% społeczeństwa jedzie na najniższej krajowej i nieraz cała pensja jednej osoby w związku idzie na utrzymanie mieszkania lub nawet na to nie starcza...
~klocunia
mieszkania w polsce nie sa najdrozsze w europie tylko polacy procentowo!!! wydaja najwieksza czesc swojej pensji na ich utrzymanieanaliza danych na poziomie wyjatkowo niskim
~kolo
Kolejna bezwartościowa statystyka. U mnie opłaty za prąd gaz wodę wynoszą rocznie ponad 20 tys zl. Odwiezenie, nie remont, pochłania kolejne tysiące. Nijak się to nie ma do 1/5 średniej pensji 6000 zł netto rocznie (2500*12/5). Ci co zarabiają minimum typu 1000 zł/miesiąc musza zdychać lub kraść.
~asd
zależy kto ile zarabia;) ...u niektórych jest to polowa
~Franek
Jest jeszcze druga strona sprawy. Polacy zupełnie nie potrafią oszczędzać przy zużyciu mediów,najczęściej zupełnie nie interesują się tym, jak je zmniejszyć. Np. czy przeciętny Polak wie ile kosztuje go kąpiel pod prysznicem a ile w wannie? Wiem, że np. koszty ogrzewania pomiędzy takimi samymi mieszkaniami różni Jest jeszcze druga strona sprawy. Polacy zupełnie nie potrafią oszczędzać przy zużyciu mediów,najczęściej zupełnie nie interesują się tym, jak je zmniejszyć. Np. czy przeciętny Polak wie ile kosztuje go kąpiel pod prysznicem a ile w wannie? Wiem, że np. koszty ogrzewania pomiędzy takimi samymi mieszkaniami różni się nawet 5-7 krotnie!!! Tak, tak to są fakty.
~zosia odpowiada ~Franek
W wannie jest dużo taniej. 100l. Pod prysznicem 10l/min pół godziny to 300l.
~popi odpowiada ~Franek
im mniejsze zużycie tym wyższa cena, polska patologia wodociągów miejskich
~Franek odpowiada ~zosia
Jest pytanie, czy chcesz się umyć czy wylegiwać w wodzie. Koszt kąpieli jednej w wannie około 120-150 l ciepłej wody w W-wie wynosi około 4 zł, przemnóż to przez 4 osobową rodzinę i ilość kąpieli w miesiącu a otrzymasz całkiem niemałą sumkę. Koszt 2-3 min. prysznica / tylko wypływ wody/ około 10 razy mniej niż Jest pytanie, czy chcesz się umyć czy wylegiwać w wodzie. Koszt kąpieli jednej w wannie około 120-150 l ciepłej wody w W-wie wynosi około 4 zł, przemnóż to przez 4 osobową rodzinę i ilość kąpieli w miesiącu a otrzymasz całkiem niemałą sumkę. Koszt 2-3 min. prysznica / tylko wypływ wody/ około 10 razy mniej niż w wannie. Zastanów się co chcesz i decyduj, jak chcesz się wylegiwać w wannie to nie dziw się, że kosztuje cię to dużo.
~Piotrek odpowiada ~Franek
My mamy wannę i przy 4 osobach (2 dorosłych i 2 dzieci) zużywamy miesięcznie 5-6 m3 wody. Nie mów, że to dużo.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki