REKLAMA

Jedna czwarta Polaków spodziewa się, że straci na "Polskim ładzie" [Badanie]

2022-01-18 11:27
publikacja
2022-01-18 11:27
Jedna czwarta Polaków spodziewa się, że straci na "Polskim ładzie" [Badanie]
Jedna czwarta Polaków spodziewa się, że straci na "Polskim ładzie" [Badanie]
fot. cha_cha / / Shutterstock

Jedna czwarta Polaków spodziewa się, że po wprowadzeniu zmian podatkowych w ich portfelach zostanie mniej pieniędzy – wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad we współpracy z Instytutem Badań Pollster.

Darmowy program do rozliczania
PIT 2021/2022
Pobierz e-pity 2021 Uruchom on-line

Według raportu Instytutu Badawczego Randstad 27 proc. ankietowanych obawia się, że ich pensja obniży się z powodu "Polskiego ładu". 16 proc. respondentów, choć nie przeliczyło swoich wynagrodzeń, natomiast obawia się, że od stycznia 2022 roku w ich portfelach zostanie mniej pieniędzy. Natomiast 11 proc. badanych po przeliczeniu stwierdziło, że zmiany nie będą one dla nich korzystne.

"Podobnie wygląda podział wśród osób, które nie przewidują ani negatywnego, ani pozytywnego wpływu nowych rozwiązań. Ogółem prognozuje tak 27 proc. badanych. 18 proc. nie spodziewa się żadnych zmian w swoich wynagrodzeniach, choć jeszcze tego nie sprawdzało. 9 proc. ankietowanych odpowiedziało w ten sposób po dokonaniu kalkulacji" - napisano w raporcie.

Dodano, że 16 proc. badanych ma nadzieję zyskać na "Polskim ładzie". 10 proc. wyraża takie przekonanie, choć jeszcze tego nie przeliczyło, 6 proc. zaś twierdzi tak po dokonaniu przeliczeń.

Blisko połowa respondentów nie wie, kiedy odczują zmiany związane z "Polskim ładem". 22 proc. ankietowanych spodziewa się, że zmiany będą miały natychmiastowy skutek, a 31 proc. badanych – że reforma dotknie ich dopiero w dłuższej perspektywie.

Chcesz rozliczyć PIT za 2021 rok?
Uruchom on-line

Z badania wynika też, że 25 proc. respondentów nie wie, czego może spodziewać się po wprowadzeniu reformy i odsetek ten przewyższa liczbę badanych, którzy pozytywnie oceniają zmiany. 6 proc. ankietowanych w ogóle nie słyszało o projekcie "Polskiego ladu".

"Wysoki odsetek osób, które nie potrafiły powiedzieć, jak zmiany podatkowe wpłyną na ich zarobki, jest w badaniu wyraźnie widoczny. Świadczy to o tym, że reforma, jej cele oraz potencjalne skutki nie były wystarczająco dobrze zakomunikowane pracownikom, tym bardziej, że zmiany dotyczą tak wrażliwej kwestii jak poziom wynagrodzeń i to w tak newralgicznym okresie rosnących cen" - ocenia ekspert rynku pracy Randstad Polska Mateusz Żydek.

"Ta niejasność ma wpływ na nastroje pracowników i może się też przekładać na jeszcze większą presję płacową wobec pracodawców. Szczególnie wtedy, gdy sygnalizowane na początku roku podwyżki w wielu firmach nie będą nawet stanie zrekompensować inflacji" – dodaje ekspert.

Badanie przeprowadzono w grudniu 2021 roku metodą CAWI na losowo-kwotowej próbie 1000 Polek i Polaków. W próbie znalazły się osoby w wieku 18-64 lat, pracujące minimum 24 godziny w tygodniu, zatrudnione na podstawie umowy o pracę, umów cywilnoprawnych, samozatrudnione (o ile posiadają stała umowę o świadczenie usług jednej firmie).

autor: Łukasz Pawłowski

Źródło:PAP
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (7)

dodaj komentarz
borat123
Czyli 3/4 nie ma pojęcia że zapłaci w wyższych cenach.Tak się otumania masy.
jas2
Jasne. Gdyby nie Polski Ład, Putin nie podnosiłby cen gazu i ropy, a w USA nie byłoby inflacji 7%.
pstrzezek
To pokazuje że 25% ludzi rozumie (lub potrafi sobie policzyć) efekt polskiego wała. Reszta musi zadowololić się papką z TVP. Dla większości ignorancja jest receptą na szczęście ;)
jas2
Bogaci, czy w Polsce czy na świecie, powinni w większym stopniu finansować usługi publiczne, bo w większym stopniu z nich korzystają.

Kiedy byłem biedny nie korzystałem z autostrad, bo nie miałem samochodu. Nie korzystałem z usług policji i sądów, bo nie miałem majątku - złodzieje nie mieli mi co ukraść.

Teraz, będąc
Bogaci, czy w Polsce czy na świecie, powinni w większym stopniu finansować usługi publiczne, bo w większym stopniu z nich korzystają.

Kiedy byłem biedny nie korzystałem z autostrad, bo nie miałem samochodu. Nie korzystałem z usług policji i sądów, bo nie miałem majątku - złodzieje nie mieli mi co ukraść.

Teraz, będąc starszym, zamożnym człowiekiem, chętnie płacę podatki, aby państwo chroniło mnie i mój majątek. Będzie mi też miło, jeśli państwo zapewni mi na stare lata opiekę medyczną i emeryturę. Sam przez 40 lat płacąc podatki, sfinansowałem usługi publiczne poprzedniemu pokoleniu.
carlito1
zaś usunięty.... :( napisałem tylko, że nie dosyć, że nic nie dostanę, to na pewno do kaczego wału dopłacę...
rrobs133
większość straci ;-) bo nawet jesli bedzie po stówie w pensji wiecej, to wiecej nadplacą jak przedsiębiorcy podniosą ceny ze względu na straty z polskiego ładu , i netto kazdy bedzie w plecy ;-) gospodarka to naczynia połaczone , ruszysz jedno, zmieni się co innego też. ciekawe, czy kiedyś ktoś to rzetelnie podliczy , jakie efekty .
kimdzonk
i tu jestes w mylnym błędzie kolego, gospodarka jako całość zyska a nie straci .. przeczytaj sobie artykuł poniżej "polski łąd przybliża Polskę do krajów rozwiniętych"

Powiązane: Polski ład - Niskie podatki

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki