REKLAMA

Jeden wzór deklaracji VAT - sukces Unii na polu walki z biurokracją

2013-10-23 14:21
publikacja
2013-10-23 14:21

Jeden wzór deklaracji podatkowej zamiast 28 krajowych. Komisja Europejska zaproponowała dziś standardową deklarację VAT, jaka miałaby obowiązywać na terenie całej Unii. Bruksela przekonuje, że przyczyni się to do ograniczenia biurokracji i poprawi przestrzeganie przepisów podatkowych.

Co roku unijni podatnicy składają 150 milionów deklaracji VAT. Format krajowych deklaracji, wymagane w nich informacje oraz terminy ich składania znacząco różnią się jednak w poszczególnych państwach członkowskich. W najlepszym wypadku różnice te są kosztowne i uciążliwe, w najgorszym - powstrzymują przedsiębiorstwa przed rozwojem działalności w innych krajach Unii - mówił komisarz ds. podatków Algirdas Szemeta. Stąd propozycja Komisji, by utworzyć jednolity zestaw wymogów w tym zakresie.

Standardowa deklaracja VAT będzie obejmować tylko 5 obowiązkowych rubryk do wypełnienia przez podatników, w przeciwieństwie do nawet 100, wymaganych dziś w niektórych krajach. Zniesiony ma zostać także obowiązek składania rocznych deklaracji. Przedsiębiorstwa będą musiały wypełniać je co miesiąc. Komisarz Szemeta przekonywał , że takie rozwiązania będą korzystne zarówno dla firm jak i dla rządów. Przedsiębiorstwa będą mogły korzystać z uproszczonych procedur, mniejszych kosztów i ograniczonej biurokracji. Rządy otrzymają nowe narzędzie służące do poprawy przestrzegania przepisów podatkowych - podkreślał Szemeta.

Według szacunków Komisji Europejskiej, nowa deklaracja VAT może przyczynić się do zmniejszenia kosztów europejskich firm o 15 miliardów euro rocznie.

Informacyjna Agencja Radiowa/Magdalena Skajewska/Bruksela/moc

Źródło:IAR
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~Exploder
Albo pokażcie tego, który zrezygnował z inwestowania gdzieś z powodu liczby rubryk w deklaracji VAT. Troska UE o los przedsiębiorców wzrusza.
~wwff
Czy Polskie Radio mogłoby skrytykować Brukselę? Pokażcie mi przedsiębiorcę, który wypełnia 100 rubryk co miesiąc. Naciska się guzik w komputerze, a nie wypełnia.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki