Jeden na dziesięciu pracodawców nie odprowadza pełnego ZUS-u za pracowników

9 na 10 badanych pracowników podało, że pracodawca odprowadza składki na ZUS od całego wynagrodzenia. Znacznie gorzej było w 2008 roku, kiedy to taką odpowiedź deklarowało 79 proc. zatrudnionych. 

(fot. Piotr Mecik / FORUM)

CBOS sprawdził, czy Polacy doświadczają łamania praw pracowniczych. Okazuje się, że 90 proc. badanych deklaruje odprowadzanie składek ZUS od całego wynagrodzenia, zaledwie 4 proc. opowiedziało się za tym, że składki są odprowadzane od większej części wypłaty, a reszta jest przekazywana "na rękę". 

Nie w pełni oskładkowane wynagrodzenie otrzymują według badania pracownicy handlu i usług — w przypadku co 20. zatrudnionego składka jest odprowadzana od mniejszej części wynagrodzenia. Jak podaje CBOS, nieodprowadzanie składek zdarza się częściej w przypadku sektora prywatnego. Prawdopodobnie biorąc pod uwagę koszty zatrudnienia, częściej problem dotyczy małych zakładów, gdzie pracuje do 9 osób. 

97 proc. badanych deklaruje, że ich pracodawcy regularnie wypłacają im wynagrodzenia za pracę. W 2003 roku 11 proc. twierdziło, że w ich przedsiębiorstwach płace nie były przekazywane o czasie. 

(CBOS)

Znacznie gorzej wypada pracowanie po godzinach - co siódmy pracownik twierdzi, że w jego zakładzie pracy czas jest przedłużany bez właściwego wynagrodzeniach. Taką odpowiedź wskazywali częściej technicy i inni specjaliści średniego szczebla. Tutaj, przeciwnie do problemów z regularnością wynagrodzeń, problem częściej dotykał sektora publicznego. 

Co czwarty pracownik najemny przyznał, że w jego zakładzie pracy nie ma swobody zrzeszania się w związkach zawodowych. Co ciekawe, wielu badanych odmówiło odpowiedzi na pytanie, czy w ich przedsiębiorstwie istnieje taki problem (22 proc.). 

- Ograniczenie praw pracowniczych obecnie najczęściej dotyczy możliwości zrzeszania się w związkach zawodowych lub ich zakładania (brak swobody w tym zakresie deklaruje co czwarty pracownik najemny). Znaczące grupy zatrudnionych wskazują też na takie problemy, jak przedłużanie czasu pracy bez odpowiedniego wynagrodzenia (14 proc.) oraz nieprzepisowe warunki pracy (9 proc.) - komentuje Barbara Badora w komunikacie podsumowującym badanie. 

WS

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 14 grzegorzkubik

Najsensowniejszy program dla pracowników ma Konfederacja. ZUS i PIT do twojego portfela i możesz kupować złoto i srebro i się bogacić.

! Odpowiedz
3 18 silvio_gesell

Tylko zauważ, że jeśli ZUS i PIT zostaje w portfelu, to po pierwsze musisz utrzymywać rodziców na starość bo nie dostają emerytury, a po drugie spadek dochodów budżetu o 100mld trzeba zaoszczędzić na przykład prywatyzując służbę zdrowia, a schorowani rodzice będą potrzebować dużo pieniędzy na prywatne kliniki, więc nie zostawią nic w spadku.

Nie ma darmowych obiadów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 6 tomitomi odpowiada silvio_gesell

po socjalizm zapraszam na Kubę !

==========================

zus do likwidacji ! natychmiast i nieodwołalnie !! dla dobra Polski i Polaków ! ! !

! Odpowiedz
3 6 silvio_gesell odpowiada tomitomi

Też jestem za dobrowolnością ZUS. Pod warunkiem, że jeśli ktoś nie płaci ZUS, to będzie płacić emeryturę rodzicom za pośrednictwem wskazanej przez nich prywatnej instytucji ubezpieczeniowej.

! Odpowiedz
2 25 igła

CBOS niech sprawdzi dlaczego ZUS łamie prawa emerytów. ZUS zabierze pracownikowi np. 700 tys. zł a potem wypłaci 250 tys. zł.
Normalnie czarodziej.

! Odpowiedz
2 27 najmadrzejszy

Zamknac wszystkie firmy, nie bedzie oszustw. Zostawic tylko Urzedy

! Odpowiedz
1 18 nostsherlock

Rządu nie obchodzi, czy ktoś robi nadgodziny, czy mu pracodawca płaci i jakie są warunki pracy. Najważniejsze, żeby wydoić podatek i ZUS

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne