Jawność płac: Polacy wolą trzymać informację o zarobkach w tajemnicy

O zarobkach mówimy przede wszystkim w małżonkowi, swoim dzieciom i rodzicom. Rzadko kiedy takie informacje wyjawiamy przyjaciołom, współpracownikom czy sąsiadom. Centrum Badania Opinii Społecznej sprawdziło, jak Polacy podchodzą do tematu jawności zarobków. 

94 proc. zapytanych, którzy pozostają w związku małżeńskim, twierdzi, że ich mąż lub żona zna zarobki partnera. Inaczej wygląda sprawa w związkach nieformalnych, tam mniej niż połowa (47 proc.) respondentów przyznała, że informuje drugą osobę o swoim wynagrodzeniu. - Może to oznaczać, że wiedza o zarobkach traktowana jest jako informacja prywatna, ujawniana jedynie najbardziej zaufanym osobom. Większe zróżnicowanie wśród osób pozostających w niesformalizowanych relacjach może bowiem wynikać z różnorodności (pod względem czasu trwania czy intensywności) takich związków - podaje Antoni Głowacki z Centrum Badania Opinii Społecznej. 

(CBOS)

Polacy uznają, że raczej nie należy mówić o wysokości swoich dochodów i taką informację powierzają jedynie najbliższym. Jedynie 12 proc. zapytanych ujawnia swoje zarobki przyjaciołom, 9 proc. osobom z dalszej rodziny, 8 proc. współpracownikom, a 4 proc. sąsiadom. Co ciekawe, co dziesiąty ankietowany deklaruje, że nikt nie posiada wiedzy o wysokości jego zarobków. 

W pracy jednak mamy świadomość w stosunku do wszystkich lub części współpracowników, ile zarabiają nasi koledzy po fachu - taką odpowiedź zadeklarowało 63 proc. badanych. 25 proc. natomiast utrzymuje, że nie zna wynagrodzeń osób, z którymi pracuje. 

(CBOS)

Polacy są w większości negatywnie nastawieni w stosunku do ujawniania swoich płac. Jedynie 32 proc. uważa, że informacje o wynagrodzeniach osób prywatnych powinny być powszechnie dostępne. Inaczej podchodzimy do kwestii wynagrodzeń w sektorze publicznym - przede wszystkim, jeśli chodzi o pensje osób na wyższych stanowiskach w spółkach Skarbu Państwa (85 proc. respondentów jest za jawnością wynagrodzeń), osób na wyższych stanowiskach w administracji publicznej (83 proc. za), wszystkich osób zatrudnionych w spółkach Skarbu Państwa (66 proc. za), a na końcu - wszystkich osób zatrudnionych w administracji publicznej (57 proc.). 

WSZ

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 sztos1

Zarobki [ PIT-y ]wszystkich ssaków budżetowych i samorządowych a także prezesów SM MIESZKANIOWYCH , zarządów etc. powinny być co rok publikowane i dostępne dla WSZYSTKICH . Jak komuś nie pasuje praca w budżetówce droga wolna .Bedą mieli szanse wykazać się na " wolnym rynku "

! Odpowiedz
0 0 do_niczego

Wykistarczy popatrzeć na ulice jakie samochody jeżdżą i wszystko jasne kto jakie ma zarobki,nie potrzebne są PITY.

! Odpowiedz
0 2 bojack_pl

@rekin czyli znasz zarobki osob nie potrafiacych rozliczyc sobie samemu podatku PIT. To chyba nie jest jakas wartosciowa wiedza..

! Odpowiedz
0 42 pluto85md

Malo zarabiajacy Polacy po prostu sie wstydza, duzo zarabiajacy boja sie zawisci postkomunistycznej czesc spoleczenstwa.

! Odpowiedz
6 14 rekin1986

Teoretycznie każdy ukrywa wysokość wypłaty ale 99 procent ludzi wie ile kto ma wypłaty

Ja znam wypłaty wszystkich w okolicy bo jak przychodzi kwiecień to rozliczam im PIT-y to widzę jakie mają roczne dochody nikomu nie mówię bo to tajemnica skarbowa ale przy flaszce nie jeden farbę puści

Powód co raz więcej firm podaje wysokość wynagrodzenia już na etapie poszukiwania pracowników więc jeżeli znasz kogoś kto w danej firmie pracuje to już masz orientacje ile ma wypłaty oraz jakie może mieć widełki płacowe

Najlepsze numery bywają po paru głębszych wtedy dopiero zaczyna się płakanie i użalanie na wysokość wypłat bo ten ma tyle za to ten ma tyle a tamten tyle bo mógłby mieć więcej ale nie bo ... i tak do upadłego


Ostatnio idę do spożywczaka siedzi sobie 5 kumpli na browarze i wszyscy gadają o pracy , że ten zmienił pracę bo mu godziny pracy nie pasowały ten bo szef zalegał z wypłatą a trzeci bo premii nie było a czwarty bo w co drugi weekend do pracy ostatni bo był na umowie o dzieło i gadka jaka stawka za godzinę

pierwszy 20 zł brutto za godzinę jako lakiernik samochodowy
drugi 18 zł brutto za godzinę malarz szpachlarz
trzeci 15 zł brutto na godzinę jako kurier plus premia od ilości rozwiezionych paczek
czwarty jako sprzedawca w markecie RTV AGD 17 zł brutto plus 2 procent premii od wartości sprzedaży
piąty 16 zł brutto na godzinę jako elektronik od naprawy komputerów

Teoretycznie wypłaty tajemnica a wszyscy wiedzą ile kto ma wypłaty

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 sztos1

TEORETYCZNIE księdza obejmuje tajemnica spowiedzi ale przy dobrym trunku różnie bywa.

! Odpowiedz
18 7 hdrvn

a po co komu taka informacja?

! Odpowiedz
0 2 sztos1

ano po to aby skończyć np. z obłuda i zakłamaniem PREZESÓW SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWYCH skrzętnie ukrywających swoje roczne dochody jakie kosza w SM.

! Odpowiedz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.