„Jastrzębia” RPP, Polacy pokochali złoto, recesja w USA i LOLkaty [Wykresy tygodnia]

2022-04-09 06:00
publikacja
2022-04-09 06:00
„Jastrzębia” RPP, Polacy pokochali złoto, recesja w USA i LOLkaty [Wykresy tygodnia]
„Jastrzębia” RPP, Polacy pokochali złoto, recesja w USA i LOLkaty [Wykresy tygodnia]
fot. Robsonphoto / / Shutterstock

Kończąc kolejny tydzień 2022 roku, spójrzmy na najważniejsze i najciekawsze wykresy ostatnich kilku dni.

1. RPP gwałtownie podnosi stopy procentowe

Podczas kwietniowego posiedzenia RPP zdecydowała o podniesieniu referencyjnej stopy procentowej z 3,50 proc. do 4,50 proc. Podobnej zmianie uległy także inne stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego. Konsensus rynkowy przewidywał, że stopy proc. zostaną podniesione o 50 punktów bazowych, ale nie brakowało opinii, że skala może być nieco większa. Na ruch o 75 pb. liczyli m.in. analitycy mBanku czy Goldman Sachsa. Wzrost aż o 100 pb. jest więc sporym zaskoczeniem.

Bankier.pl na podstawie danych NBP

2. Niskie prognozy dywidend od spółek Skarbu Państwa

Długoterminowa polityka dywidendowa i pewny pasywny dochód mogą w istotny sposób zmienić patrzenie na giełdowe spółki. Te należące do Skarbu Państwa nie dzielą się zyskiem tak jak przed laty, a będą jeszcze mniej szczodre – wynika z zapowiedzi ministra Jacka Sasina. Czy aby na pewno?

Jeszcze dziesięć lat temu państwo mogło liczyć na ponad 6 mld zł dywidendowych wpływów. W prognozach można oczywiście napisać wszystko, dlatego spróbowaliśmy oszacować potencjalne dywidendy od spółek Skarbu Państwa.

Bankier.pl

3. Polacy pokochali złoto

Giełdowe spółki specjalizujące się w sprzedaży złota inwestycyjnego mają za sobą najlepszy rok w historii. Zainteresowanie Polaków kruszcem przełożyło się na wzrosty ich przychodów i wypracowane zyski.

Bankier.pl

4. Ceny na stacjach paliw kompletnie się rozjechały

Ceny detaliczne benzyny Pb95 i oleju napędowego kompletnie się rozjechały. W pierwszym tygodniu kwietnia za litr benzyny bezołowiowej 95 płacono średnio 6,50 zł/l – wynika z danych BM Reflex. To o 18 groszy mniej niż tydzień temu, lecz wciąż bardzo drogo jak na historyczne standardy. O 7 gr/l potaniał autogaz, tankowany średnio po 3,68 zł/l.

Bankier.pl na podstawie danych BM Reflex.

5. Recesyjne trojaczki z Ameryki

W ciągu ostatnich kilku tygodni otrzymaliśmy trzy recesyjne sygnały z największej gospodarki świata. Jeśli historia raczy się powtórzyć, to za kilka bądź kilkanaście miesięcy Stany Zjednoczone znajdą się w recesji ze wszystkimi tego konsekwencjami dla rynków finansowych.

6. 6 proc. na polskich obligacjach. A banki wciąż oferują LOLkaty

Po kwietniowej podwyżce stóp procentowych rynek finansowy oczekuje jeszcze wyższych kosztów kredytu w Polsce. Niektóre serie polskich obligacji skarbowych notowane są już przy 6-procentowej rentowności, a mimo to banki wciąż oferują śmiesznie niskie oprocentowanie lokat.

Bloomberg

7. Rekordowy przyrost długów amerykańskiego konsumenta

Statystyki za luty pokazały sensacyjnie silny wzrost zadłużenia Amerykanów. I w sumie nie do końca wiadomo, co to oznaczana dla koniunktury gospodarczej w USA. Przywołane dane z całą pewnością nie świadczą jednak dobrze o wiedzy finansowej mieszkańców USA.

Bankier.pl na podstawie danych Rezerwy Federalnej

8. Galopująca inflacja w Turcji

Oficjalna inflacja CPI w Turcji przebiła 60 proc. Niezależne od władz w Ankarze źródła wskazują tymczasem, że tempo wzrostu cen było trzycyfrowe. Tak szybkiego tempa wzrostu cen nie obserwowano nad Bosforem od 20 lat - pod koniec XX wieku oficjalna inflacja w Turcji przekraczała nawet 100 proc.

Bankier.pl na podstawie danych tureckiego urzędu statystycznego

9. Rynek mieszkaniowy dwóch prędkości w Warszawie

Choć od dłuższego czasu w Warszawie drożeją zarówno nowe, jak i używane mieszkania, oczekiwania deweloperów i sprzedających lokale z drugiej ręki zmierzają w przeciwnych kierunkach względem kwot widniejących w aktach notarialnych. O ile różnica notowana na rynku pierwotnym pomiędzy średnimi cenami ofertowymi a transakcyjnymi systematycznie spada, o tyle na rynku wtórnym oczekiwania sprzedających coraz mocniej rozjeżdżają się z kwotami finalnymi.

10. Węgierska inflacja okazała się niższa, niż przewidywali ekonomiści

Ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w marcu były średnio o 8,5 proc. wyższe niż w analogicznym miesiącu roku ubiegłego – podał węgierski Centralny Urząd Statystyczny (KSH). To najwyższy odczyt od maja 2007 roku, ale już tylko nieco wyższy niż 8,3 proc. odnotowane w lutym. Marcowe przyspieszenie inflacji CPI na Węgrzech okazało się słabsze, niż się tego spodziewali ekonomiści. Trzeba jednak wziąć poprawkę na fakt, że rząd Victora Orbana wprowadził ceny urzędowe na podstawowe produkty, co pośrednio fałszuje statystyki inflacyjne.

ML

Źródło:
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (13)

dodaj komentarz
innowierca
Mnie sie tez podoba ze w tytule i artykule Bankier nazywa lokaty LOLkatami czyli "lots of lough" bo to kpina jest te lokaty ::))
zbyszek_
Fakycznie Glapinski machał rekoma jak jastrząb skrzydłami na ostatnim show.
od_redakcji
A co pozostaje oszczędnym i zdesperowanym ludziom w okresie powszechnego niszczenia ich dorobku przez rządy i banki za pomocą dodruku i inflacji jak ucieczka do jedynej finansowej przystani.....Strach napisać jakiej bo literka pierwsza to literka wymalowana na Putina pojazdach wojskowych.
od_redakcji
Odwróciwszy się plecami do złota, Amerykanom i ich zachodnim epigonom brakuje odpowiedniej reakcji. Jeśli już, to prawdopodobnie będą kontynuować walkę o hegemonię dolara, zamiast zaakceptować rzeczywistość. A im bardziej Ameryka walczy o potwierdzenie swojej władzy, tym większe prawdopodobieństwo rozłamu w zachodnim partnerstwie.Odwróciwszy się plecami do złota, Amerykanom i ich zachodnim epigonom brakuje odpowiedniej reakcji. Jeśli już, to prawdopodobnie będą kontynuować walkę o hegemonię dolara, zamiast zaakceptować rzeczywistość. A im bardziej Ameryka walczy o potwierdzenie swojej władzy, tym większe prawdopodobieństwo rozłamu w zachodnim partnerstwie. Europa desperacko potrzebuje rosyjskiej energii, Ameryka nie. Europa nie może sobie pozwolić na bezwarunkowe wspieranie polityki amerykańskiej. ....
mirek6504
Co do USA i tej recesji z wykresów to był spokojny i opanowany oni mają cudowny środek na wszystko a jest nim ,, DODRUK,,
koppern
To od zawsze była wojna...
friedens
Jaszczomb wylądował! Dziobem w łajnie. Inflacja w górę, złoty w dół. Szkolna wiedza mówi, że już trzy lata temu stopy powinny być podniesione mocno powyżej inflacji, bo rozdawnictwo szalało i ceny rosły, ale wtedy Jaszczomb był jeszcze gołębiem i tylko bronił swych jaszczembic z botoksem.
tothemoon
Skoro Polacy pokochali złoto i ładują się w to aktywo bez opamiętania, bo tak podpowiada im intuicja to myślę, że władza oraz opozycja juz mogą na wyścigi przygotowywać projekty ustaw łagadzących skutki tego lekkomyślnego wyboru. Bo przeciez ten podstepny kruszec jak spadnie albo bedzie trwal w bezustannej konsolidacji przez najgorszy Skoro Polacy pokochali złoto i ładują się w to aktywo bez opamiętania, bo tak podpowiada im intuicja to myślę, że władza oraz opozycja juz mogą na wyścigi przygotowywać projekty ustaw łagadzących skutki tego lekkomyślnego wyboru. Bo przeciez ten podstepny kruszec jak spadnie albo bedzie trwal w bezustannej konsolidacji przez najgorszy okres podwyzszonej inflacji to zdziwinie bedzie niemiłosierne. Trzeba będzie angazowac kancelarie prawne które zaskarżą nieuczciwe notowania zlota tzn. odmienne od oczekiwanych. Pewnie kancelarie nie będą zbyt skuteczne ale zapomogi ze strony państwa juz tak a wybory calkiem niedługo.
Pozdro dla kredyciarzy!
zoomek
złoto przenosiło i przenosi watrość przez wieki i przez konfiskaty - było nie oddawać
friedens odpowiada zoomek
Potrafi być długo w tzw. konsolidacji. Przenosi wartość pieniądza, ale czasami trzeba poczekać dekadę lub dłużej. Czyni to, jak ostatnio, skokowo, a potem w dół i konsolidacja. Zabezpiecza na pokolenia, a nie w krótkim okresie. Zobacz lata 1980 -2007. Po wzroscie w 1979/1980 mocno spadło i było na niskim poziomie przez ponad ćwierć wieku!

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki