REKLAMA

Jarosińska-Jedynak: Musimy zmienić podejście do finansowania innowacji

2020-09-02 15:17
publikacja
2020-09-02 15:17
fot. rsooll / Shutterstock

Musimy zmienić podejście do finansowania innowacji - powiedziała w środę szefowa MFiPR Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Zapowiedziała skierowany do sektora MŚP program dot. projektów innowacyjnych, oparty w pierwszych ich etapach o dotacje, a w kolejnych - o instrumenty zwrotne.

W Katowicach rozpoczęła się w środę dwunasta edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Wydarzenie odbywa się w formie hybrydowej, czyli zarówno stacjonarnie w katowickim centrum kongresowym, jak i online.

Podczas jednej z pierwszych stacjonarnych sesji Kongresu minister funduszy i polityki regionalnej mówiła m.in. o przygotowaniach do wykorzystania funduszy w ramach długoterminowego budżetu UE na lata 2021–2027. Jak zaznaczyła, choć epidemia koronawirusa wymogła potrzebę przemodelowania programów krajowych i regionalnych, ich zasadnicze ramy powinny pozostać podobne jak dotąd.

Minister funduszy zastrzegła, że podobnie też, jak przy poprzednich okresach programowania, perspektywa 2021-27 rozpocznie się z opóźnieniem. W przyszłym roku do dyspozycji przedsiębiorców będą dostępne jeszcze środki w ramach obecnej perspektywy, m.in. w ramach programu Inteligentny Rozwój.

„Bardzo mocno liczę, że uda nam się sfinalizować z sukcesem prace dotyczące Funduszu Odbudowy i będziemy mogli wdrażać go już w 2021 r., żeby jego środki popłynęły już do gospodarki. Jesteśmy na to przygotowani i gotowi, jednak zakładam, że może się to nie udać; musimy więc szukać innych rozwiązań, a szukamy ich przez programy polityki spójności jeszcze obecnej perspektywy” – dodała.

Podkreśliła, że istotną częścią funduszy dla polskich przedsiębiorców będą środki na innowacje. „Bez innowacji będziemy stali w miejscu, nie będziemy się rozwijać. Te innowacje muszą być finansowane, ale musimy zmienić trochę podejście do finansowania innowacji” – zastrzegła szefowa MFiPR.

Jak podkreśliła, innowacje i prace badawczo-rozwojowe to projekty ryzykowne; przedsiębiorcy rzadko chcą sięgać po fundusze na ten cel, nie mając gwarancji braku konsekwencji w razie fiaska.

„Taka była perspektywa 2007-13, kiedy za każdym razem, kiedy coś nie wyszło w projekcie, trzeba było za niego zwracać. Perspektywa 2014-20 pokazuje już zupełnie inne podejście do kwestii B+R, mówiąc, że jeżeli prowadzisz prace BR i nie widzisz możliwości zakończenia z sukcesem, kończysz je na danym etapie, przedstawiasz raport, który uzasadnia brak możliwości kontynuowania przedsięwzięcia, i nie masz konieczności zwrotu środków” – mówiła minister.

„Ale wydaje mi się, że to jeszcze niewystarczające podejście do elastyczności w innowacjach. Pokazaliśmy teraz, w dobie pandemii, że możemy elastycznie wydawać środki, elastycznie je programować i przesuwać – i na tę elastyczność KE wyraziła zgodę: możemy ją zastosować, ale tylko do projektów, które realizują się w związku z wystąpieniem pandemii” – przypomniała.

„Chcemy tę elastyczność w realizacji funduszy przenieść na nową perspektywę finansową: pokazaliśmy, że można, że da się to zrobić zgodnie z prawem, zgodnie z wytycznymi, ale szybciej, łatwiej i prościej - więc zastosujmy tę elastyczność na nową perspektywę finansową – szczególnie przy projektach związanych z innowacjami” – zaproponowała Jarosińska-Jedynak.

Zapowiedziała program dotyczący projektów innowacyjnych skierowany do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw oraz do jego otoczenia. „Chcemy też kierować wsparcie do organizacji badawczych, do klastrów, do instytucji otoczenia biznesu. I chcemy też, aby ta innowacja była finansowana od początku do końca” – zadeklarowała minister.

Wyjaśniła, że planowane jest finansowanie całego cyklu innowacyjnego projektu – od prac badawczych po wprowadzenie rozwiązania na rynek i jego promocję, także na rynkach zagranicznych. Zastrzegła, że trwają jeszcze analizy, do którego etapu projektu takie finansowanie miałoby odbywać się w formie dotacji, a od którego byłoby możliwe tylko poprzez instrumenty zwrotne.

Uważam, że te ryzykowne badania powinniśmy finansować w formie dotacji, natomiast to, co stanie się już wykorzystaniem komercyjnym, wdrożeniem, powinno być finansowane w formie instrumentu zwrotnego. „Dylematy jeszcze mamy – decyzje jeszcze nie zapadły, w którym momencie kończymy dotacje, a zaczynamy instrumenty zwrotne” – podkreśliła Jarosińska-Jedynak.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki