REKLAMA

Japoński sąd uznał brak legalizacji małżeństw jednopłciowych za niekonstytucyjny

2021-03-17 11:33
publikacja
2021-03-17 11:33
Japoński sąd uznał brak legalizacji małżeństw jednopłciowych za niekonstytucyjny
Japoński sąd uznał brak legalizacji małżeństw jednopłciowych za niekonstytucyjny
/ ingimage

Sąd w japońskim Sapporo uznał w środę, że niepozwalanie parom jednopłciowym na zawieranie małżeństw jest niezgodne z konstytucją. To pierwszy i przełomowy wyrok w tej sprawie w Japonii, która jest ostatnim państwem G7 bez regulacji związków jednopłciowych - komentują agencje.

Sąd okręgowy w Sapporo orzekł, że orientacja seksualna, podobnie jak rasa czy płeć, nie jest kwestią indywidualnych wyborów, dlatego odmawianie parom homoseksualnym przywilejów nadawanych parom heteroseksualnym jest nieuzasadnione - relacjonuje agencja Associated Press.

Sędzia Tomoko Takebe powiedział w uzasadnieniu wyroku, że brak zgody na małżeństwa jednopłciowe narusza 14. artykuł japońskiej konstytucji, który zabrania dyskryminacji ze względu na rasę, wyznanie, płeć, pochodzenie czy pozycję społeczną.

Według japońskiego prawa, małżeństwo powinno opierać się na "obopólnej zgodzie obu płci", co obecnie jest interpretowane, jako zgoda na zawieranie małżeństw tylko między kobietą i mężczyzną - pisze AP.

Pozew w sądzie w Sapporo został złożony przez dwie pary gejów i jedną parę lesbijek, które domagały się również wypłacenia od rządu odszkodowania za cierpienie wywołane niemożnością zawarcia legalnego małżeństwa. Sąd odrzucił to żądanie.

Precedensowy wyrok jest postrzegany jako duży sukces zwolenników małżeństw jednopłciowych, który może wpłynąć na podobne procesy toczące się przed sądami w Tokio, Osace, Fukuoce i Nagoi - zauważa AP.

Japonia jest jedynym państwem grupy G7 bez regulacji prawnych dotyczących związków jednopłciowych; wyrok nie legalizuje takich małżeństw, ale japońscy aktywiści LGBT postrzegają go jako ważny krok w kierunku zmiany obowiązującego prawa - zaznacza agencja Reutera.

W Japonii, która na tle innych państw azjatyckich ma i tak dość liberalne prawodawstwo wzrasta wsparcie dla społeczności LGBTQ, ale w tym konserwatywnym społeczeństwie jej przedstawiciele są wciąż dyskryminowani - oceniają agencje. Partnerzy w związkach jednopłciowych nie mogą nawzajem dziedziczyć swoich majątków i nie mają praw rodzicielskich wobec dzieci swoich partnerów - dodano.

Niektóre środowiska biznesowe w Japonii zaznaczają, że na braku regulacji małżeństw jednopłciowych traci też gospodarka, ponieważ kraj ma trudności z przyciągnięciem wysoko wykwalifikowanych pracowników na konkurencyjnym międzynarodowym rynku pracy - zauważa Reuters. "Wszystkie inne rozwinięte państwa mają takie regulacje, więc konkurencyjność Japonii będzie spadała" - powiedział agencji Masa Yanagisawa jeden z dyrektorów japońskiego oddziału Goldman Sachs i członek grupy "małżeństwo dla wszystkich w Japonii". (PAP)

adj/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki