Japoński rząd przestrzega Koreę Płd. w sprawie odszkodowań wojennych

2020-08-04 15:48
publikacja
2020-08-04 15:48
ingimage

Rząd Japonii potępił we wtorek decyzję południowokoreańskiego sądu, który umożliwił przejęcie i sprzedaż aktywów japońskiej firmy Nippon Steel w Korei Płd., by wypłacić czterem Koreańczykom odszkodowania za pracę przymusową w czasie II wojny światowej.

Sąd w koreańskim mieście Daegu może teraz rozpocząć procedurę przejęcia i sprzedaży części udziałów Nippon Steel w firmie PNR, spółce joint-venture z największym producentem stali w Korei Płd., firmą POSCO; Nippon Steel zamierza złożyć apelację – podały japońskie media.

Jest to następstwo orzeczenia z 2018 roku, w którym południowokoreański Sąd Najwyższy zdecydował, że japońska firma musi wypłacić czterem Koreańczykom odszkodowania za pracę przymusową wykonywaną podczas II wojny światowej, w czasie japońskiej okupacji Półwyspu Koreańskiego.

„Ta procedura prawna związana z orzeczeniem Sądu Najwyższego jest wyraźnym złamaniem prawa międzynarodowego. Nakaz przejęcia aktywów firmy miałby poważne konsekwencje dla dwustronnych relacji. Musimy uniknąć takiej sytuacji” - powiedział dziennikarzom główny sekretarz japońskiego rządu Yoshihide Suga.

Tokio utrzymuje, że kwestia odszkodowań za pracę przymusową w czasie wojny została ostatecznie zamknięta w 1965 roku, gdy oba kraje podpisały umowę o normalizacji stosunków. Według prezydenta Korei Płd. Mun Dze Ina porozumienie między krajami nie zamyka jednak drogi do ubiegania się o odszkodowania przez osoby prywatne.

Spór o odszkodowania rozszerzył się w ubiegłym roku na płaszczyznę gospodarczą, gdy w odwecie za wyrok koreańskiego sądu władze Japonii wprowadziły restrykcje dotyczące eksportu do Korei Płd. niektórych strategicznych materiałów. W ramach retorsji Seul groził zerwaniem dwustronnej umowy o wymianie informacji wywiadowczych, ale ostatecznie zrezygnował z takiego kroku.

Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ jo/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki