Japońska agencja JCR potwierdziła rating Polski na poziomie "A" z perspektywą stabilną

Japan Credit Rating Agency potwierdziła długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie "A" oraz w walucie krajowej na poziomie "A+" - podała agencja w poniedziałek. Perspektywy obu ratingów są stabilne. Wdrożenie pakietu fiskalnego nie doprowadzi do wzrostu deficytu sektora gg powyżej 3 proc. PKB - uważa agencja.

W ocenie agencji aktualny rating odzwierciedla zdywersyfikowane oraz stabilne fundamenty gospodarki, rozsądną politykę fiskalną oraz poprawiającą się płynność zewnętrzną.

Rating ogranicza z kolei wysokie w relacji do PKB zadłużenie zagraniczne.

JCR ocenia, że wdrożenie pakietu fiskalnego w proponowanym przez partię rządzącą kształcie nie doprowadzi do wzrostu deficytu sektora finansów publicznych powyżej 3 proc. PKB.

"Rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (...) wciąż nadaje priorytetowe znaczenie promowaniu inkluzywnego wzrostu gospodarczego, przy zobowiązaniu do utrzymaniu deficytu (sektora finansów publicznych - PAP) poniżej 3 proc. PKB. Choć rząd wdrożył szereg rozwiązań zwiększających przywileje socjalne oraz obniżył obciążenia gospodarstw domowych, do tej pory rządzącym udało się ograniczyć deficyty fiskalne dzięki zwiększeniu dochodów podatkowych, w oparciu o wzrost gospodarczy i zwiększoną ściągalność podatków, a także trzymaniu się stabilizującej reguły wydatkowej" - napisano w raporcie.

"JCR uważa, że gospodarka Polski umiarkowanie spowolni w przyszłości, jednak będzie to powrót do bardziej stabilnego wzrostu, napędzanego przez popyt wewnętrzny. Jeżeli dodatkowa stymulacja (...) zostanie wdrożona według planu przed wyborami parlamentarnymi na jesieni 2019 r., deficyt (sektora gg - PAP) nieuchronnie wzrośnie, jednak utrzyma się poniżej 3 proc. PKB" - dodano.

Agencja zaznaczyła jednocześnie, że będzie "przyglądać się" w jaki sposób rząd zamierza sfinansować pakiet fiskalny w zgodności z regułą wydatkową.

Wzrost PKB Polski w 2019 r. i 2020 r. wyniesie "powyżej" 3 proc. - prognozuje JCR.

Zdaniem agencji, konflikt na linii UE-Polska w kwestii reformy wymiaru sprawiedliwości nie doprowadzi do "znaczącej" redukcji dostępności funduszy unijnych dla Polski.

System finansowy Polski jest zdaniem agencji stabilny, zyskowność banków solidna, a jakość ich aktywów i adekwatność kapitałowa poprawiła się.

Japonia posiada największy udział w zadłużeniu w polskich SPW wśród nierezydentów - na koniec lutego 2019 r. wyniósł on 22,1 proc. (21,6 mld zł).

W metodologii JCR rating długoterminowy w walucie obcej na poziomie "A" oznacza, iż istnieje wysoka pewność, iż dany podmiot będzie w stanie spłacić swoje zobowiązania finansowe.

Stabilna perspektywa ratingu oznacza, że zmiana ratingu w dającej się przewidzieć przyszłości jest mało prawdopodobna.

Skala ratingowa w metodologii JCR, od najwyższej, to: AAA (najwyższy poziom pewności co do zdolności do spłaty zobowiązań), AA, A, BBB, BB, B, CCC, CC, C (bardzo duże ryzyko niewypłacalności), LD (częściowa niewypłacalność), D (całkowita niewypłacalność). Od poziomu AA do B do ratingu może zostać dodany "+" lub "-", w zależności od siły oceny na danym poziomie skali (czyli AA+, AA, AA- itd.).

JCR rozpoczęła wydawanie ratingów dla Polski od "BBB+" w 2002 r. Rok później agencja podniosła długoterminową ocenę kredytową Polski w walucie obcej do "A-", a w 2013 r. do "A". (PAP Biznes)

tus/ ana/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,28% 3,8759
2019-11-18 20:05:00
EUR/PLN 0,57% 4,2936
2019-11-18 20:03:00
EUR/USD 0,24% 1,1078
2019-11-18 20:05:00
CHF/PLN 0,51% 3,9223
2019-11-18 20:05:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil