REKLAMA

Japońska agencja JCR potwierdziła rating Polski

2020-03-24 08:10
publikacja
2020-03-24 08:10
fot. Adam Chełstowski / FORUM

Japan Credit Rating Agency potwierdziła długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie "A" oraz w walucie krajowej na poziomie "A+" - podała agencja we wtorek w komunikacie. Perspektywy obu ratingów są stabilne.

W metodologii JCR rating długoterminowy w walucie obcej na poziomie "A" oznacza, iż istnieje wysoka pewność, iż dany podmiot będzie w stanie spłacić swoje zobowiązania finansowe.

Stabilna perspektywa ratingu oznacza, że zmiana ratingu w dającej się przewidzieć przyszłości jest mało prawdopodobna.

Skala ratingowa w metodologii JCR, od najwyższej, to: AAA (najwyższy poziom pewności co do zdolności do spłaty zobowiązań), AA, A, BBB, BB, B, CCC, CC, C (bardzo duże ryzyko niewypłacalności), LD (częściowa niewypłacalność), D (całkowita niewypłacalność). Od poziomu AA do B do ratingu może zostać dodany "+" lub "-", w zależności od siły oceny na danym poziomie skali (czyli AA+, AA, AA- itd.).

JCR rozpoczęła wydawanie ratingów dla Polski od "BBB+" w 2002 r. Rok później agencja podniosła długoterminową ocenę kredytową Polski w walucie obcej do "A-", a w 2013 r. do "A".

Agencja oceniła w raporcie, że Polska posiada wystarczającą przestrzeń fiskalną, by wdrożyć rozwiązania antykryzysowe w związku z epidemią koronawirusa.

Jeżeli walka ze skutkami epidemii nie będzie się przeciągać JCR ocenia, że polska gospodarka wróci na ok. 3-proc. ścieżkę wzrostu PKB w 2021 r.

"Polski system bankowy wytrzyma nadchodzący okres spowolnienia z uwagi na solidne wyniki finansowe, poprawę jakości aktywów oraz adekwatności kapitałowej" – wskazała agencja.

Japonia posiada najwyższy udział w zadłużeniu Polski wobec nierezydentów – 25,4 proc. przy nominalnej wartości zadłużenia 20,85 mld zł (dane MF za styczeń).

(PAP Biznes)

tus/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki