REKLAMA

Japonia wyda 13 200 000 000 000 jenów na stymulowanie gospodarki

2019-12-05 12:40
publikacja
2019-12-05 12:40

Rząd Shinzo Abego uruchamia gigantyczny pakiet stymulacyjny. Japończycy na pobudzenie gospodarki przeznaczą równowartość około 450 mld zł.

/ FORUM

13 200 000 000 000 jenów, czyli 13,2 bln jenów - taką wartość ma mieć jeden z największych pakietów stymulacyjnych wprowadzanych w kraju kwitnącej wiśni od kryzysu finansowego i pierwszy tego typu program w erze Reiwa, czyli okresie rządów nowego cesarza Naruhito, donosi "Financial Times".

Jak wskazuje premier Japonii Shinzo Abe, trzema filarami pakietu mają być: odbudowa kraju po ostatnich klęskach żywiołowych, wsparcie gospodarki w celu przezwyciężenia spowolnienia gospodarczego oraz inwestycje wykraczające poza horyzont czasowy wyznaczany przez Igrzyska Olimpijskie w Tokio, które odbędą się w przyszłym roku.

"FT" cytuje również media lokalne, które donoszą, że 220 mld jenów zostanie przeznaczonych na badania i rozwój związane z najnowocześniejszymi technologiami informacyjnymi, wykraczającymi poza wdrażany obecnie standard 5G.

Program będzie realizowany w okresie 15 miesięcy. Jego wartość sięgnie w tym czasie niemal 2 proc. japońskiego PKB. "FT" podkreśla, że przy wdrażaniu poprzednich pakietów pojawiały się problemy z dostępnością pracowników. Teraz, gdy program jest zdecydowanie większy, trudności mogą się jeszcze pogłębić.

Japonia nie doświadczyła recesji już od siedmiu lat, ale jej wzrost gospodarczy pozostaje rachityczny pomimo kolejnych rządowych programów stymulacyjnych i ultraluźnej polityki pieniężnej banku centralnego, od styczna 2016 r. utrzymującego ujemne stopy procentowe. Japońskiej gospodarce ciążą niekorzystne zmiany demograficzne, czyli starzejąca i kurcząca się populacja, oraz ogromne zadłużenie - dług publiczny sięga 240 proc. PKB, a cały sektor niefinansowy (uwzględniający również firmy i gospodarstwa domowe) - na niemal 380 proc. PKB, wynika z danych Banku Rozrachunków Międzynarodowych.

MKa

Źródło:
Tematy

Komentarze (27)

dodaj komentarz
sel
Przecież oni wydrukowali już 235% swojego PKB żeby ratować giełdy i obligacje USA i własne i będą dalej drukować?
fryderyk_kon
Dług publiczny Japonii jest głównie długiem wewnętrznym denominowanym w jenach. Nie mają problemu z obsługą zadłużenia.
tergal
Ło matko - to jest 121,4 tysięcy milionów USD !!!
talmud
na tym polega najwiekszy przekręt finansowo-ekonomiczny....dopoki produkuja na rynek amerykański & uznają makulature $ jako środek platniczy moga tez sobie drukować & kupować innych wyroby & uslugi za papier bez pokrycia - prawdziwymi stratnymi sa kraje na dole tej piramidy - bezustanne drukowanie bezwartościowej na tym polega najwiekszy przekręt finansowo-ekonomiczny....dopoki produkuja na rynek amerykański & uznają makulature $ jako środek platniczy moga tez sobie drukować & kupować innych wyroby & uslugi za papier bez pokrycia - prawdziwymi stratnymi sa kraje na dole tej piramidy - bezustanne drukowanie bezwartościowej makulatury skonczy sie oczywiscie wojna światowa - cywilizacja chrześcijańska zostala skorumpowana przez plemienny zion....
chytrus
Japonia to cywilizacja chrześcijańska? Dobre.
tergal
Amigo, to istny bełkot! Zastanawiam się czy nawet trybisz co oznacza dług publiczny :)
kondziel
Powiem z góry: TO NIE ZADZIAŁA!
Dziękuję
fryderyk_kon
A jednak spowoduje wzrost produkcji jeśli istnieją rezerwy związane z niewykorzystaniem tzw. wolnych mocy produkcyjnych. Ekspansja monetarna jest podstawowym narzędziem wychodzenia z kryzysu krajów wysokorozwiniętych (słabo to działa w krajach rozwijających się).
greatmongo
Nie powinni najpierw splacic troche dlugu zamiast wyglupiac sie z kolejnymi programami?
silvio_gesell
Oni mają te obligacje w swoich rękach. Mogą się w ten sposób zadłużyć nawet na 1000% PKB i nic im się nie stanie. Poza tym mało kto wie, ale Japończycy mają w swoich rękach 25% długu zagranicznego Polski.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki