REKLAMA
BADANIE

Japonia wspiera UE w sankcjach na Rosję. Podejmuje dalsze działania

2023-01-27 13:31, akt.2023-01-27 14:34
publikacja
2023-01-27 13:31
aktualizacja
2023-01-27 14:34

UE jest zadowolona, że Japonia podjęła decyzję o dalszym dostosowywaniu sankcji wobec Rosji do sankcji podjętych przez UE i jej sojuszników - poinformowała Komisja Europejska. Jak dodano, decyzja Japonii wzmacnia skuteczność unijnych restrykcji.

Japonia wspiera UE w sankcjach na Rosję. Podejmuje dalsze działania
Japonia wspiera UE w sankcjach na Rosję. Podejmuje dalsze działania
fot. sockagphoto / / Shutterstock

"Japonia wzmacnia kontrolę eksportu wrażliwych technologii w ramach bezprecedensowych, skoordynowanych globalnych wysiłków na rzecz zapewnienia skuteczności sankcji wobec Rosji. UE ściśle współpracuje z partnerami międzynarodowymi, w tym z Japonią, aby pozbawić Rosję wrażliwych technologii, które mogą zostać wykorzystane do napędzania nieuzasadnionej agresji Rosji na Ukrainę lub do wspierania rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego" - wskazała KE.

"Nasze sankcje ograniczyły możliwość eksportu do Rosji towarów podwójnego zastosowania, poważnie ograniczając dostęp Rosji do szerokiej gamy zaawansowanych technologii, w tym dronów, oprogramowania do urządzeń szyfrujących, półprzewodników i chemikaliów używanych do produkcji broni i systemów wojskowych" - dodała KE.

Japonia zaostrzy sankcje wobec Rosji w reakcji na czwartkową falę rosyjskich uderzeń rakietowych w Ukrainę, dodając kolejne towary do listy zakazanych do eksportu do Rosji i zamrażając aktywa rosyjskich przedstawicieli władz i podmiotów gospodarczych.

Rosja dokonała w czwartek wielu ataków na terytorium całej Ukrainy, w których zginęło co najmniej 11 osób, po tym, jak Niemcy i Stany Zjednoczone obiecały przekazać Kijowowi czołgi, które mogą pomóc w walce z rosyjską ofensywą.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Japonia doda do obowiązującej obecnie listy sankcji 36 osób i 52 organizacje - podała agencja Kyodo.

"W świetle sytuacji wokół Ukrainy oraz w celu wsparcia międzynarodowych wysiłków na rzecz zapewnienia pokoju Japonia wprowadzi zakazy eksportu zgodnie z linią przyjętą przez inne ważne państwa" - podano w oświadczeniu japońskiego ministerstwa gospodarki, handlu i przemysłu.

Japonia zakaże od 3 lutego wysyłania towarów, które mogłyby zostać wykorzystane do zwiększenia rosyjskich zdolności wojskowych. Są to m.in. takie produkty, jak armatki wodne, półprzewodniki, szczepionki, materiały wybuchowe i roboty - przekazało ministerstwo.

Tokio zamrozi ponadto aktywa producenta samolotów JSC Irkut Corp, producenta pocisków ziemia-powietrze MMZ Avangard, aktywa wiceministra obrony Michaiła Mizincewa i ministra sprawiedliwości Konstantina Czujczenki, a także 14 osób powiązanych z próbą aneksji przez Rosję części południowo-wschodniej Ukrainy.

Decyzja o nowych sankcjach przyszła w czasie, gdy rząd premiera Fumio Kishidy stara się wywrzeć większą presję na Rosję, a Japonia przewodniczy G7, grupie siedmiu państw, które są jednymi z najważniejszych na świecie pod względem gospodarczym - pisze Kyodo. Odkąd Rosja dokonała inwazji na Ukrainę prawie rok temu, Tokio nakłada sankcje gospodarcze na Moskwę na równi z krajami zachodnimi - dodaje agencja.

UE przedłuża sankcje gospodarcze wobec Rosji w związku z jej agresją na Ukrainę

Unia Europejska przedłużyła w piątek o sześć miesięcy, do 31 lipca 2023 r., sankcje wymierzone w określone sektory gospodarki Federacji Rosyjskiej w związku z jej agresją wobec Ukrainy.

Sankcje te, wprowadzone po raz pierwszy w 2014 roku w odpowiedzi na działania Rosji, destabilizujące sytuację na Ukrainie, zostały znacznie rozszerzone od lutego 2022 roku w związku z niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresją militarną Rosji na Ukrainę.

Obecnie obejmują one szerokie spektrum środków sektorowych, w tym ograniczenia w handlu, finansach, technologii, towarach podwójnego zastosowania, przemyśle, transporcie i towarach luksusowych. Obejmują one również: zakaz importu lub transferu ropy naftowej i niektórych produktów ropopochodnych drogą morską z Rosji do UE, usunięcie SWIFT kilku rosyjskich banków oraz zawieszenie działalności nadawczej i licencji kilku wspieranych przez Kreml ośrodków dezinformacji.

Oprócz sankcji gospodarczych nałożonych na Federację Rosyjską UE stosuje różnego rodzaju środki w odpowiedzi na destabilizujące działania Rosji wobec Ukrainy. Należą do nich: ograniczenia stosunków gospodarczych z bezprawnie anektowanym Krymem i miastem Sewastopol oraz niekontrolowanymi przez rząd obszarami obwodów donieckiego i ługańskiego; indywidualne środki ograniczające (zamrożenie aktywów i ograniczenia w podróżowaniu) wobec szerokiego grona osób i podmiotów oraz środki dyplomatyczne.

Od 24 lutego UE przyjęła szereg pakietów sankcji w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę na pełną skalę.

W obliczu rosyjskiej wojny napastniczej UE zdecydowanie stoi po stronie Ukrainy i jej obywateli oraz niezachwianie wspiera niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową. (PAP)

luo/ mal/

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ mms/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
dididif
no i co w tym złego?
szaszłyki?....

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki