Japonia uniknęła recesji. Znowu

W ostatnich latach Japonia wyspecjalizowała się w unikaniu recesji. Sztuka ta udała się trzeciej największej gospodarce świata i tym razem.

W drugim kwartale 2018 r. dynamika PKB w Kraju Kwitnącej Wiśni wyniosła 0,5 proc. – poinformowała Kancelaria Premiera Japonii. To rezultat wyższy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się 0,3 proc.

Zważywszy na to, że pierwszy kwartał japońska gospodarka zakończyła z wynikiem na poziomie -0,2 proc., można ogłosić kolejne uniknięcie recesji, która przez ekonomistów definiowana jest najczęściej jako dwa następujące po sobie kwartały z ujemną dynamiką.

Z analogiczną sytuacją uniknięcia recesji mieliśmy do czynienia w 2007 r., 2011 r., 2014 r. oraz dwukrotnie w 2015 r. Ostatnia japońska recesja przypada na drugi i trzeci kwartał 2012 r.

Dynamika PKB Japonii k/k
Dynamika PKB Japonii k/k (Bankier.pl)

W ujęciu rocznym dynamika japońskiego PKB sięgnęła 1 proc. i powtórzyła rezultat z pierwszego kwartału. Wzrost annualizowany wyniósł natomiast 1,9 proc. wobec -0,9 proc. w pierwszych trzech miesiącach roku.

Dodatni wynik odnotowany w drugim kwartale sprawia, że Japonia od nowa może liczyć długość trwania wzrostowej passy – poprzednia, przerwana w pierwszym kwartale, trwała przez osiem kwartałów. Ostatni raz taką serię zanotowano w latach 1986-89, u schyłku "cudownej" dekady, kiedy Japonia stała się drugą największą gospodarką na świecie i wielu myślało, że może zagrozić liderowi - Stanom Zjednoczonym.

Jak wynika ze szczegółowych danych przedstawionych przez japońskich statystyków, motorem wzrostu w drugim kwartale była odpowiadająca za 60 proc. PKB konsumpcja, która wzrosła o 0,7 proc. To wynik znacznie lepszy od prognoz (0,2 proc.). Przewidywania ekonomistów przebiła także dynamika inwestycji (1,3 proc. wobec oczekiwań 0,6 proc.).

Jednocześnie warto zauważyć, że saldo handlu zagranicznego nieco rozczarowało i odjęło od dynamiki PKB 0,1 proc. To właśnie w wymianie międzynarodowej upatruje się sporego zagrożenia dla japońskiego wzrostu w kolejnych kwartałach.

Wszystko zależy oczywiście od tego, jak na producentów z Kraju Kwitnącej Wiśni wpłynie globalna wojna handlowa, której warunki – przynajmniej w teorii – dyktują obecnie Stany Zjednoczone. Nie jest tajemnicą, że owładnięty myślą redukcji deficytu w handlu zagranicznym Donald Trump wielokrotnie groził władzom w Tokio wprowadzenie ceł na samochody. Trwające obecnie w Waszyngtonie amerykańsko-japońskie rozmowy na poziomie ministerialnym dotyczą także rolnictwa. W tym kontekście warto dodać, że w ubiegłym miesiącu Japonia podpisała umowę o wolnym handlu z Unią Europejską.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,1% XII 2018
PKB rdr 5,1% III kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,2% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 274,95 zł XII 2018
Produkcja przemysłowa rdr 6,1% I 2019

Znajdź profil