REKLAMA

Japonia: rząd przeznaczy ponad 130 mld USD na program pobudzenia gospodarki

2016-08-02 11:36
publikacja
2016-08-02 11:36

Rząd Japonii przyjął we wtorek nowy program reform ekonomicznych, zgodnie z którym przeznaczy 13,5 bln jenów (ok. 132 mld dolarów) na mające pobudzić słabnącą gospodarkę działania, m.in. na większe zasiłki dla uboższych obywateli i wydatki infrastrukturalne.

Japonia: rząd przeznaczy ponad 130 mld USD na program pobudzenia gospodarki / fot. Toru Hanai / FORUM

Premier Shinzo Abe powiedział po spotkaniu z przywódcami swej Partii Liberalno-Demokratycznej, że "dzięki temu pakietowi będziemy mogli nie tylko stymulować popyt, lecz także osiągnąć zrównoważony wzrost gospodarczy napędzany przez popyt w sektorze prywatnym". Program ma być wdrażany przez kilka najbliższych lat.

7,5 bln jenów (ok. 73,2 mld USD) to planowane wydatki z budżetu rządu i władz lokalnych, a 6 bln jenów (ok. 58,6 mld USD) przeznaczone będzie na nieprzewidziany w głównym budżecie program inwestycji i pożyczek.

Wartość całego pakietu reform wynosi 28 bln jenów (ok. 273,3 mld USD), jednak ok. 15 bln jenów to wydatki w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego i inne kwoty, które - jak zauważa Reuters - nie są bezpośrednim wkładem rządu, więc mogą nie zapewnić natychmiastowego impulsu dla wzrostu gospodarczego.

Aby program został wdrożony, konieczne jest przyjęcie go we wrześniu przez parlament. Zdaniem AFP jest to formalność, ponieważ rządząca koalicja dysponuje większością, którą dodatkowo umocniła w wyborach do wyższej izby parlamentu z 10 lipca.

Jak podają japońskie media, program reform przewiduje m.in. promocję turystyki i rozwój rolnictwa, walkę z pogarszającą się sytuacją demograficzną czy kolejne transze pomocy dla regionów dotkniętych klęskami żywiołowymi. Część środków ma zostać przeznaczona na wsparcie firm zajmujących się eksportem, na które niekorzystnie wpłynęła decyzja Brytyjczyków o wyjściu z Unii Europejskiej.

Według agencji Reutera rząd szacuje, że planowane kroki doprowadzą w najbliższym czasie do wzrostu PKB o ok. 1,3 proc. Z kolei według analityków można się spodziewać wzrostu PKB o ok. 0,4 proc. do marca 2017 roku i o 0,04 proc. w kolejnym roku. Według danych Banku Światowego w 2015 roku w Japonii odnotowano wzrost PKB o 0,5 proc.

W zeszłym miesiącu premier Abe zlecił swoim ministrom, by opracowali plan pobudzenia japońskiej gospodarki - trzeciej gospodarki świata, która wciąż osłabiana jest przez niski poziom konsumpcji mimo prowadzonych od trzech lat działań charakteryzujących się m.in. niezwykle akomodacyjną polityką pieniężną czy elastycznością wydatków - pisze Reuters. Jak zaznacza AFP, dług publiczny Japonii wynosi obecnie prawie 250 proc. PKB.

Przyjęty we wtorek program wpisuje się w wysiłki rządu, by skoordynować jego politykę z działaniami Banku Japonii, który w piątek zapowiedział zmiany swojej bardzo liberalnej polityki monetarnej. Jak zauważa AFP, planowane przez rząd rozwiązania są odpowiedzią na trudną sytuację na arenie międzynarodowej w związku z decyzją o Brexicie oraz spowolnieniem wzrostu gospodarczego w krajach rozwijających się. (PAP)

ulb/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~Gość
Pewnykantor.pl powstał na fundamentach sieci kantorów stacjonarnych funkcjonujących od 24 lat. Dzięki nam można dokonać wymiany walut nie wychodząc nawet z domu! Zlecenia przyjmujemy całą dobę 7 dni w tygodniu. Naszą motywacją do codziennej pracy są tysiące zadowolonych klientów.Obsługujemy wszystkie banki w Polsce.Pewnykantor.pl powstał na fundamentach sieci kantorów stacjonarnych funkcjonujących od 24 lat. Dzięki nam można dokonać wymiany walut nie wychodząc nawet z domu! Zlecenia przyjmujemy całą dobę 7 dni w tygodniu. Naszą motywacją do codziennej pracy są tysiące zadowolonych klientów.Obsługujemy wszystkie banki w Polsce. Zapraszamy do współpracy!
~iuy
tysiąc dolarów na Japończyka... nic wielkiego
~Nie_taki_znowu_młod
Nie życzę nikomu źle, ale Japonia zasłużyła sobie taką polityką monetarną na los jaki ją spotka. Gospodarka szybuje tylko na zaufaniu społeczeństwa i inwestorów. Jak tego zabraknie to prosto do piekła Great Depression.
I moje drugie przemyślenie. Czy nie sądzicie, że piramidy itp. to były właśnie "programy
Nie życzę nikomu źle, ale Japonia zasłużyła sobie taką polityką monetarną na los jaki ją spotka. Gospodarka szybuje tylko na zaufaniu społeczeństwa i inwestorów. Jak tego zabraknie to prosto do piekła Great Depression.
I moje drugie przemyślenie. Czy nie sądzicie, że piramidy itp. to były właśnie "programy walki z bezrobociem" i "projekty infrastrukturalne" starożytności? Przecież władza i kapłani wiedzieli, że oni to sami sobie wymyślają te nakazy/zakazy wiec sami w tego boga słońca wierzyć nie mogli. Inteligencją zaskoczyli by dzisiaj panujących z pewnością.
~Zigi
Depresje to oni mają od 30 lat. Każdy system ekonomiczny upada.
~Cubix7
Niesamowite na co ludzie pozwalają!! Dodrukowali....DODRUKOWALI 130mld USD....to dlaczego nie można dodrukować tyle by zniknęło całe zadłużenie??
~Nie_taki_znowu_młod
"Pieniądz" to jest dług! Państwa względem obywateli. Więc zadłużyli o dodatkowe 130 mld USD. Jakbyś spłacił dług to by była właśnie implozja gospodarki, bo w myśl rezerwy cząstkowej zdjął byś z rynku ~1 bilion USD. To że i tak się zawali wreszcie kiedyś z jeszcze większym hukiem to inna sprawa, ale "Pieniądz" to jest dług! Państwa względem obywateli. Więc zadłużyli o dodatkowe 130 mld USD. Jakbyś spłacił dług to by była właśnie implozja gospodarki, bo w myśl rezerwy cząstkowej zdjął byś z rynku ~1 bilion USD. To że i tak się zawali wreszcie kiedyś z jeszcze większym hukiem to inna sprawa, ale Japonia już idzie tą droga od dawna.
~Dżejms
Akomodacyjna polityka pieniężna... Ja pierd. nowomowa jak za komuny - zaostrzająca się walka klas itd.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki