Japonia przedłuży sankcje wobec Korei Płn.

Japonia przedłuży o dwa lata sankcje nałożone na Koreę Północną - poinformowała w środę publiczna telewizja NHK. Chodzi o embargo na dostawy broni i zakaz wchodzenie statków północnokoreańskich do portów w Japonii.

Według NHK rząd ogłosi decyzję w tej sprawie na początku kwietnia. Reuters zwraca uwagę, że zapowiedź przedłużenia sankcji przez Tokio następuje po lutowym szczycie przywódców Korei Płn. i USA w Hanoi, na którym nie osiągnięto porozumienia w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego i ewentualnego złagodzenia sankcji nałożonych na Pjongjang za jego zbrojenia jądrowe i rakietowe.

Sankcje wobec Korei Północnej za jej program nuklearny i rakietowy Tokio zaczęło nakładać w 2006 r. Zaostrzano je w latach 2016-2017 w reakcji na kolejne północnokoreańskie próby nuklearne i rakietowe. Sankcje obejmują m.in. restrykcje handlowe i zamrożenie aktywów.

Stosując sankcje, Japonia wywiera też presję na Pjongjang, domagając się wyjaśnienia losu obywateli japońskich uprowadzonych przez służby północnokoreańskie w latach 70. i 80., by szkolili północnokoreańskich agentów w zakresie języka i kultury japońskiej.

Pjongjang przez wiele lat zaprzeczał, ale w 2002 roku przyznał się do porwania 13 Japończyków; pięciu z tych osób pozwolono odwiedzić Japonię i nie wróciły już one do Korei Północnej. Strona północnokoreańska twierdzi, że pozostałych ośmiu uprowadzonych zmarło, ale ich rodziny ani władze Japonii nie ufają tym informacjom. Tokio podejrzewa jednak, że porwań było więcej, a część ofiar może wciąż żyć. (PAP)

az/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil