Japonia przedłuży sankcje nałożone na Koreę Północną o dwa lata

Rząd Japonii zdecydował we wtorek, że przedłuży jednostronne sankcje nałożone na Koreę Płn. o dwa lata; Tokio utrzymuje presję, by nakłonić Pjongjang do rezygnacji z broni jądrowej i rozwiązania kwestii uprowadzonych Japończyków - przekazała agencja Kyodo.

Sankcje, które rząd Japonii zamierza przedłużyć, obejmują całkowity zakaz importu i eksportu oraz zakaz wpływania na japońskie wody statków zarejestrowanych w Korei Płn. oraz jednostek, które zatrzymywały się w północnokoreańskich portach - wyjaśnia Kyodo.

Przedłużenie tych sankcji ma na celu nakłonienie Korei Płn. do podjęcia konkretnych kroków w kierunku całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego oraz rozwiązania kwestii co najmniej 17 obywateli Japonii uprowadzonych przed dekadami przez agentów Pjongjangu.

W związku z negocjacjami nuklearnymi pomiędzy USA a Koreą Płn. Tokio również wykonało pojednawcze gesty wobec Pjongjangu - pisze Kyodo. W marcu Japonia po raz pierwszy od 2007 roku nie zaproponowała w ONZ rezolucji potępiającej łamanie praw człowieka w Korei Płn., a premier Japonii Shinzo Abe deklarował gotowość do spotkania z północnokoreańskim przywódcą Kim Dzong Unem.

Rozmowy nuklearne Waszyngtonu z Pjongjangiem znalazły się w martwym punkcie po fiasku lutowego szczytu z udziałem prezydenta USA Donalda Trumpa i Kim Dzong Una w Hanoi. Przywódcy nie doszli tam do porozumienia w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego ani ewentualnego złagodzenia międzynarodowych sankcji nałożonych na Pjongjang za jego zbrojenia jądrowe i rakietowe.

Andrzej Borowiak

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil