REKLAMA

Tąpnięcie w japońskiej gospodarce

2020-02-17 06:51
publikacja
2020-02-17 06:51

Podwyżka podatku sprzedażowego uderzyła w japońską gospodarkę mocniej, niż się spodziewano. W IV kw. 2019 r. PKB Japonii skurczyło się w ujęciu annualizowanym aż o 6,3 proc. To największy spadek od prawie 6 lat. Przyszłość też nie rysuje się w jasnych barwach.

fot. Sergei Bobylev / / TASS

W ostatnim kwartale ubiegłego roku PKB kraju kwitnącej wiśni skurczył się o 1,6 proc. kdk, co dało spadek o 6,3 proc. w ujęciu annualizowanym. Analitycy spodziewali się zmniejszenia gospodarki o 3,7 proc.

fot. / / Bankier.pl

Był to największy spadek od II kwartału 2014 r. - wówczas gospodarka skurczyła się po podwyżce podatku sprzedażowego, ograniczającego konsumpcję. Podobny był efekt wzrostu opodatkowania w 1997 r. Teraz historia powtórzyła się — podatek został podniesiony od października i konsumpcja zmniejszyła się aż o 11,5 proc. w ujęciu annualizowanym. W ujęciu realnym w ostatniej dekadzie konsumpcja prywatna wzrosła o zaledwie 2,6 proc. - podaje "Wall Street Journal".

Finalna sprzedaż krajowych produktów — wskaźnik pomijający zmiany w zapasach i lepiej oddający wielkość faktycznego popytu — spadł o 6,7 proc. Aż o 14 proc. zmniejszyły się nakłady inwestycyjne - dodaje "Financial Times". Na plusie były tylko wydatki rządowe.

W efekcie Japonia stanęła na skraju recesji — w I kwartale bieżącego roku w gospodarkę uderza epidemia koronawirusa, zmniejszająca eksport dóbr i usług (m.in. turystykę) do Chin. Dwa kwartały z rzędu ujemnej dynamiki PKB kdk będą oznaczały techniczną recesję.

Gospodarce nie pomógł jeszcze ogłoszony w grudniu przez premiera Abego gigantyczny pakiet stymulacyjny. Japończycy na pobudzenie gospodarki mają przeznaczyć 13,2 bln jenów, czyli ok. 2 proc. PKB. To jeden z największych pakietów stymulacyjnych wprowadzanych w kraju kwitnącej wiśni od kryzysu finansowego i pierwszy tego typu program w erze Reiwa, czyli okresie rządów nowego cesarza Naruhito, donosi "Financial Times".

Trzema filarami pakietu mają być: odbudowa kraju po ostatnich klęskach żywiołowych, wsparcie gospodarki w celu przezwyciężenia spowolnienia gospodarczego oraz inwestycje wykraczające poza horyzont czasowy wyznaczany przez Igrzyska Olimpijskie w Tokio, które odbędą się w tym roku.

Japonia nie doświadczyła recesji już od siedmiu lat, ale jej wzrost gospodarczy pozostaje rachityczny pomimo kolejnych rządowych programów stymulacyjnych i ultraluźnej polityki pieniężnej banku centralnego, od styczna 2016 r. utrzymującego ujemne stopy procentowe. Japońskiej gospodarce ciążą niekorzystne zmiany demograficzne, czyli starzejąca i kurcząca się populacja, oraz ogromne zadłużenie — dług publiczny sięga 240 proc. PKB, a cały sektor niefinansowy (uwzględniający również firmy i gospodarstwa domowe) - na niemal 380 proc. PKB, wynika z danych Banku Rozrachunków Międzynarodowych.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (19)

dodaj komentarz
tarrou
W Japonii sprzedaje się więcej pampersów dla dorosłych, niż dla dzieci. Demografia jest bezwzględna. Jeśli Japończycy nie "odmłodzą" społeczeństwa, to będą mieć "przechlapane".
halkaaa3
Czy nikt w Japonii nie widzi, że pomoc rządowa polegająca na odbieraniu jednym i dawaniu drugim sprowadza się do zabierania tym, którzy sobie dają radę i oddawania tym, którzy sobie rady nie dają i, tym samym marnują majątek narodowy. Jedynym beneficjentem jest rząd, który ma co robić i bierze za to przekładanie z Czy nikt w Japonii nie widzi, że pomoc rządowa polegająca na odbieraniu jednym i dawaniu drugim sprowadza się do zabierania tym, którzy sobie dają radę i oddawania tym, którzy sobie rady nie dają i, tym samym marnują majątek narodowy. Jedynym beneficjentem jest rząd, który ma co robić i bierze za to przekładanie z kieszeni do kieszeni solidną część, za którą politycy żyją bez pracy, jak udzielne książęta. W ten sposób, Japonia od ponad 30 lat stacza się w przepaść i rujnuje dorobek wielu pokoleń gospodarnych i pracowitych ludzi. Ludziom nie chce się żyć, nie żenią się, a jeśli już to robią, to nie współżyją ze sobą, nie mają dzieci, ludzie się oddalają od siebie nie widząc sensu swej pracy i życia. NIKEI pod koniec lat 80. wynosiło 35000, dzisiaj ma problemy z granicą 20000. Oto efekty wielkiego państwa, które arbitralnie pożera efekty pracy narodu. Japonia staje się swym cieniem sprzed 40-50 lat jmf
marxs
W IV kw. 2019 r. PKB Japonii skurczyło się w ujęciu annualizowanym aż o 6,3 proc. -dla Goldmanow i Morganów to bez znaczenia należy tylko bardziej puścić drukarki w ruch i napompować co? najlepiej wszystko
bha
Niestety mają też na karkach do spłaty w określonym terminie co roku Ogromny każdego dnia coraz szybciej rosnący ogólny Dług całego kraju - jako % PKB sięgający już ponad 250 % !!! Co również przekłada się coraz mocniej i wyrażniej na całą gospodarkę.
https://commodity.com/debt-
Niestety mają też na karkach do spłaty w określonym terminie co roku Ogromny każdego dnia coraz szybciej rosnący ogólny Dług całego kraju - jako % PKB sięgający już ponad 250 % !!! Co również przekłada się coraz mocniej i wyrażniej na całą gospodarkę.
https://commodity.com/debt-clock/japan/
wonsz
Skazany na zagładę kraj, w którym ok. połowa ludzi w wieku rozrodczym (18-35) nie uprawiała nigdy seksu, zastępując relacje międzyludzkie karierą i gadżetami a liczba stulatków jest rekordowa w skali świata. Obserwujmy uważnie Japonię, będziemy mieć pojęcie, jak sami skończymy kilka pokoleń później.
33karol33
rząd japoński: nie zadziałało? stymulujmy dalej!I tak w kółeczko pompowanie dziurawej piłki!
passenger
według ostatnich obliczeń dla KE razem z długiem ukrytym, dług Polski wynosi 276% PKB

https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/ukryty-dlug-polski-gus-dane-za-2015-r/8jtk3c4
marianpazdzioch
Zadłużenie nie ciąży, bo mają też niemal równie olbrzymie rezerwy walutowe. To jest sytuacja bogacza, który ma kredyty na ujemny procent. Dług netto to "zaledwie" 90% PKB, czyli wiele razy mniej niż np. Polska. Problemem w ich przypadku jest jedynie to, że będzie narstał i narastał. To już jest już zjazd Zadłużenie nie ciąży, bo mają też niemal równie olbrzymie rezerwy walutowe. To jest sytuacja bogacza, który ma kredyty na ujemny procent. Dług netto to "zaledwie" 90% PKB, czyli wiele razy mniej niż np. Polska. Problemem w ich przypadku jest jedynie to, że będzie narstał i narastał. To już jest już zjazd po równi pochyłej. Wzrost na amen zabili keynesizmem, a demografia nie poprawi sprawy, a wręcz przeciwnie.
and00
"...90% PKB, czyli wiele razy mniej niż np. Polska"

To ile długu netto ma Polska?
I podaj źródło

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki