Japonia: minister gospodarki zapowiada swą dymisję w obliczu afery korupcyjnej

Japoński minister ds. polityki gospodarczej i fiskalnej Akira Amari oświadczył w czwartek, że poda się do dymisji w związku z oskarżeniami o korupcję. Zaprzeczył zarazem, jakoby dopuścił się przyjęcia łapówki.

Japonia: minister gospodarki zapowiada swą dymisję w obliczu afery korupcyjnej
Japonia: minister gospodarki zapowiada swą dymisję w obliczu afery korupcyjnej (ingimage)

Tygodnik "Shukan Bunshun" napisał w zeszłym tygodniu, że Amari i jego współpracownicy przyjęli pieniądze od szefa jednej z firm budowlanych w zamian za pomoc w uzyskaniu przez tę firmę od rządu odszkodowania w sporze o własność ziemi i usuwanie odpadów z miejsca, w którym prowadzone są roboty publiczne.

Amari przyznał, że ten przedsiębiorca odwiedził go w siedzibie rządu i przyniósł pieniądze. Zapewnił jednak, że polecił swym współpracownikom zgłosić je zgodnie z przepisami jako dotację polityczną. Powiedział, że część tych pieniędzy zaginęła z winy jego sekretarzy, ale dwóch z nich podało się do dymisji, więc on musi wziąć odpowiedzialność jako ich przełożony.

Podkreślił, że w Japonii trzeba jak najszybciej uchwalić ustawy przewidujące dalsze działania w walce z deflacją, z której gospodarka kraju w końcu zaczyna wychodzić. "Trzeba usunąć wszelkie przeszkody na tej drodze" - powiedział na konferencji prasowej.

Amari jest blisko związany z premierem Shinzo Abe. Przewodniczył japońskiej ekipie negocjującej Partnerstwo Transpacyficzne (TPP) - umowę o wolnym handlu zawartą w październiku 2015 roku przez 12 krajów z regionu Azji i Pacyfiku. (PAP)

az/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil