Japonia: liczba ofiar podziemnych wstrząsów na Kiusiu wzrosła do 48

Liczba ofiar śmiertelnych podziemnych wstrząsów, które od ubiegłego tygodnia odczuwalne są wyspie Kiusiu na południu Japonii, wzrosła do 48 - podała w środę agencja AP. Ponad 100 tys. osób jest bez dachu nad głową i ma ograniczony dostęp do wody i żywności.

W środę czasu lokalnego w miejscowości Minamiaso, gdzie sobotnie wstrząsy wtórne doprowadziły do obsunięć terenu i lawin błotnych, znaleziono ciało mężczyzny. W sumie zginęło tam 14 osób.

Za miejscowość najbardziej dotkniętą przez kataklizm Associated Press uznaje Mashiko, gdzie do tej pory znaleziono zwłoki 20 ofiar trzęsienia. Zniszczonych zostało tam ponad 1000 domów.

Wstrząsy podziemne w południowej Japonii powtarzają się od 14 kwietnia. Jak wcześniej informowano, w rezultacie uszkodzenia linii energetycznych około 200 tys. gospodarstw domowych zostało pozbawionych prądu. W rejonie miasta Kumamoto poważnie ucierpiały drogi, tory kolejowe i inna infrastruktura; zniszczony został 200-metrowy most.

Według japońskich służb epicentrum wstrząsów znajdowało się w rejonie na południowy wschód od miasta Kumamoto. Ognisko wstrząsów znajdowało się na głębokości 10 km.

Trzęsienie ziemi zmusiło wiele fabryk m.in. takich firm jak Toyota, Nissan, Honda, Sony i Fujifilm do wstrzymania produkcji.

Zawaliło się lub zostało uszkodzonych wiele budynków. W kilku miejscach wybuchły pożary. Lokalne władze zapewniły, że znajdujące się tam reaktory jądrowe są bezpieczne.

W marcu 2011 roku trzęsienie ziemi i potężne tsunami spowodowały w północno-wschodniej Japonii śmierć co najmniej 20 tysięcy ludzi i gigantyczne zniszczenia.

Fundacja Murakamiego ma pomóc ofiarom trzęsienia ziemi

Słynny japoński autor powieści i opowiadań Haruki Murakami ogłosił w środę utworzenie specjalnej fundacji charytatywnej, która ma pomóc poszkodowanym w ostatnim trzęsieniu ziemi na wyspie Kiusiu. Ponad 100 tys. osób jest tam bez dachu nad głową.

Miastem najbardziej dotkniętym wstrząsami, które są odczuwalne od ubiegłego tygodnia, jest Kumamoto na południu kraju.

Znany na całym świecie ze swej niekonwencjonalnej wizji i często wyrażający niezadowolenie ze współczesnego trybu życia pisarz poczuł się wyjątkowo poruszony ostatnim trzęsieniem ziemi, gdyż w czerwcu ub.r. odwiedził Kumamoto.

"Martwię się, że ludzie, których poznałem podczas tej wyprawy, zostali dotknięci tym silnym trzęsieniem. Wypełnia mnie chęć zrobienia czegoś, by pomóc tym, którzy ucierpieli" - napisał autor "Kafki nad morzem" i "1Q84" na stronie internetowej magazynu CREA.

67-letni Murakami zaapelował o datki i podał dane bankowe fundacji o nazwie Surume Kumamoto. Akcja charytatywna jest prowadzona we współpracy z magazynem, dla którego autor "Norwegian Wood" napisał relację ze swego wyjazdu do Kumamoto.

Po japońsku surume oznacza suchego kalmara, który w Japonii jest serwowany jako przekąska do alkoholu. Jej zjedzenie zajmuje sporo czasu z powodu gumowatej konsystencji i z każdym kęsem smak jest coraz bardziej intensywny. Murakami wyjaśnił, że nazwę wybrano, by, podobnie jak surume, pomoc była "rzeczywista i długotrwała".

Murakami, który unika publicznych wypowiedzi, rzadko udziela wywiadów prasie i nigdy nie pojawia się w telewizji, czasami reaguje na tragedie, które wyjątkowo go poruszają.

Po zamachu na mecie bostońskiego maratonu w 2013 roku ten zapalony biegacz napisał artykuł na ten temat w "New York Timesie". Po awarii w elektrowni Fukushima w 2011 roku Murakami wyraził sprzeciw wobec energii nuklearnej, gdy odbierał nagrodę w Hiszpanii. Poparł też rewoltę studencką w Hongkongu z 2014 roku.

Trzęsienia ziemi i ich konsekwencje są tematem zbioru opowiadań Murakamiego "Wszystkie boże dzieci tańczą", które wydano kilka lat po trzęsieniu w Kobe. W tym kataklizmie w 1995 roku zginęło ok. 6,4 tys. ludzi.

(PAP)

mmi/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil