REKLAMA

Japonia ewakuowała 210 tys. ludzi po wybuchu wulkanu Hunga Tonga Hunga Ha'apai

2022-01-16 07:13
publikacja
2022-01-16 07:13
Japonia ewakuowała 210 tys. ludzi po wybuchu wulkanu Hunga Tonga Hunga Ha'apai
Japonia ewakuowała 210 tys. ludzi po wybuchu wulkanu Hunga Tonga Hunga Ha'apai
/ ZUMA Press

Japońska Agencja Meteorologiczna odwołała w niedzielę stan zagrożenia tsunami po wybuchu na południowym Pacyfiku wulkanu Hunga Tonga Hunga Ha'apai. Spodziewano się fal wysokości 3 metrów. Ewakuowano w sumie 210 tys. ludzi. Ostrzeżenie odwołano po 14 godzinach.

Informację o odwołaniu stanu zagrożenia opublikowano na stronie internetowej JMA, która jest rządową agencja meteorologiczna podlegająca ministerstwu gruntów, infrastruktury, transportu i turystyki.

Jak podaje agencja Kyodo wciąż istnieje możliwość podwyższenia poziomu wód na wybrzeżach japońskich wysp.

Wcześniej w niedzielę podano, że co najmniej 210 tys. mieszkańców Japonii otrzymało od władz lokalnych nakaz ewakuacji z powodu zagrożenia tsunami.

Nakaz dotyczył mieszkańców szeregu obszarów w północno-wschodnich prefekturach Aomori, Iwate i Miyagi, Chiba, Kochi, a także południowo-zachodnia Miyazaki i Kagoshima.

Ponadto odwołano 27 lotów krajowych, zakazano lądowań i startów w strefie możliwego uderzenia żywiołu.

Japońska agencja meteorologiczna ogłosił groźbę tsunami w nocy z soboty na niedzielę w związek z erupcją podwodnego wulkanu wulkanu Hunga Tonga Hunga Ha'apai w Królestwie Tonga.

Według agencji ryzyko gwałtownej zmiany sytuacji może utrzymywać się w nadchodzących dniach. Na wybrzeżu w różnych rejonach Japonii agencja zarejestrowała fale o wysokości do 1,2 metra.

Ostatnio ostrzeżenie przed tsunami wydano w Japonii w listopadzie 2016 roku, gdy północno-wschodnią część kraju nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,4 – przypomina Kyodo.

AFP: Erupcja Tonga - zagrożenie tsunami „minęło”

Zagrożenie tsunami wywołane potężną erupcją podwodnego wulkanu na wyspach Tonga na południowym Pacyfiku „minęło”, poinformowało w niedzielę Centrum Ostrzegania przed Tsunami Pacyfiku (PTWC).

„Opierając się na wszystkich dostępnych danych, zagrożenie tsunami z powodu tej erupcji wulkanu już minęło”, oświadczyło PTWC, wzywając władze strefy przybrzeżnej do „określenia, kiedy można bezpiecznie wznowić normalne działania”.

Wybuch wulkanu na Ocenie Spokojnym, jaki odnotowano w sobotę w pobliżu archipelagu wysp Tonga na południowym Pacyfiku, przyniósł ze sobą groźbę tsunami i bardzo silnych prądów morskich - oceniły amerykańskie służby monitorujące aktywność wulkaniczną w regionie.

Ostrzeżenie przed tsunami wydało również nowozelandzkie centrum zarządzania kryzysowego w Wellington - podaje Reuters, przypominając, że sobotnia erupcja wulkanu Hunga Tonga Hunga Ha'apai, który uaktywnił się w ostatnim okresie, była kolejną z serii notowanych w ubiegłych tygodniach jego wybuchów.

Erupcja była silna - podkreślają agencje. Na wschodnim wybrzeżu Wysp Samoa, wchodzących częściowo w skład Terytorium Samoa Amerykańskiego, odnotowano podniesienie się poziomu oceanu o ok 70 cm - zaznaczono w wydanym w sobotę komunikacie. Nie ma informacji, jak przedstawia się sytuacja w oddalonym o 887 km Królestwie Tonga, które bezpośrednio sąsiaduje z wulkanem.

"Wokół Tonga, podobnie jak na całym Pacyfiku, poziom wody stale się podnosi. To oznacza nadchodzącą katastrofę, bo większa część kraju znajduje się na wysokości 1-2 metrów nad poziomem morza. Tak samo jak Kiribati, Tuvalu czy inne wyspy, znajdziemy się pod wodą, jeśli zmiany klimatyczne będą podążać w tym samym, co dotychczas kierunku" – powiedział w listopadzie Uili Loisi, członek delegacji Tonga uczestniczący w ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow w rozmowie z PAP.

Archipelag Tonga znajduje się w tzw. pierścieniu ognia, czyli w otaczającej Ocean Spokojny strefie ciągłych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych. (PAP)

Źródło:PAP
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (3)

dodaj komentarz
and00
"... jeśli zmiany klimatyczne będą podążać w tym samym, co dotychczas kierunku"
1. Co mają zmiany klimatyczne do wybuchu wulkanu???
2. Co to mnie obchodzi że jakieś wyspy zaleje woda?
3. Zmiany klimatyczne były przed człowiekiem, są teraz i będą po nas
dziadekjarek
Ciebie nic….
Co
USA obchodziła jakaś Polska
Podczas ww2
and00 odpowiada dziadekjarek
No właśnie
To dlaczego my mamy się martwić jakim państwem wyspiarskim?

ps
A co USA mogły dla nas zrobić podczas(?) 2ws?
Myślisz że powinny wypowiedzieć wojnę ZSRR po pokonaniu Niemiec?

Powiązane: Niebezpieczne żywioły

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki