REKLAMA

Janusz Kochanowski: Prawo do zrzeszania się zostało w Polsce wynaturzone

2009-01-12 13:16
publikacja
2009-01-12 13:16
Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy nakazujące prawnikom, lekarzom i przedstawicielom innych zawodów zaufania publicznego przynależność do korporacji zawodowych. Janusz Kochanowski podkreślił, że zagwarantowane przez konstytucję prawo do zrzeszania się i tworzenia samorządów zawodowych zostało w Polsce wynaturzone.

Według Rzecznika Praw Obywatelskich nie ma żadnego uzasadnienia, aby wykonywanie niektórych zawodów - jak adwokat, lekarz, architekt, czy notariusz było uzależnione od przynależności do korporacji zawodowej. Konstytucjonalista, profesor Lech Morawski podkreślił, że korporacje zawodowe nie są obecnie gwarantem jakości usług przedstawicieli poszczególnych profesji, a jedynie bronią interesów lekarzy, prawników, czy architektów. Na przykład broniąc ich przed odpowiedzialnością za błędy.

Profesor Marek Zubik, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich tłumaczył, że celem wniosku rzecznika nie jest likwidacja samorządów zawodowych. Janusz Kochanowski chce umożliwienia przedstawicielom poszczególnych zawodów wyboru czy chcą wykonywać swoją profesję w sposób wolny, czy przynależeć do jednego z wielu konkurencyjnych samorządów.
Źródło:IAR
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Łatwiejszy dostęp do broni

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki