REKLAMA

Kandydat do RPP Janczyk jest zwolennikiem niezbyt drogiego kosztu pieniądza

2022-01-19 13:40, akt.2022-01-19 14:26
publikacja
2022-01-19 13:40
aktualizacja
2022-01-19 14:26
Kandydat do RPP Janczyk jest zwolennikiem niezbyt drogiego kosztu pieniądza
Kandydat do RPP Janczyk jest zwolennikiem niezbyt drogiego kosztu pieniądza
/ Sejm RP

Trzeba pilnować kwestii dostarczania kapitału dla biznesu, więc nie może być on zbyt drogi - powiedział w trakcie posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych kandydat Sejmu na członka RPP Wiesław Janczyk. Jego zdaniem, wartość złotego względem USD i EUR wygląda całkiem nieźle.

"Jeżeli mówimy o polityce pieniężnej, to musimy pilnować w kwestii dostarczania kapitału do biznesu. Jestem zwolennikiem tego, żeby nie był zbyt drogi. Uważam, że należy promować osoby aktywne, tych, którzy podejmują ryzyko, prowadzą działalność gospodarczą, biznes. Oni mają największy wpływ na wzrost PKB, który, jeżeli będzie wysoki, to zdołamy zabezpieczyć potrzeby społeczne, potrzeby socjalne. Bezpieczeństwo państwa, wydatki na zdrowie, na ochronę granic" - powiedział Janczyk.

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zarekomendowała kandydatury Wiesława Janczyka i Elżbiety Ostrowskiej na członków Rady Polityki Pieniężnej - poinformował wiceprzewodniczący Komisji Andrzej Kosztowniak, przedstawiając wyniki głosowania w tej sprawie.

"Nie wyobrażam sobie sytuacji, że będziemy działać ekstraordynaryjnie w zakresie stopy referencyjnej. Nie będę osobą, która będzie namawiać do pochopnego działania, czy bez zastanowienia" - dodał.

Janczyk powiedział, że dokonane do tej pory podwyżki stóp procentowych przez RPP (łącznie 215 pb od października) był "poważne".

Zdaniem Janczyka, obecny poziom stóp procentowych w Polsce jest "adekwatny", a oskarżenia o to, że Rada spóźniła się z podwyżkami stóp, są nietrafne.

"Niektóre kraje, które sygnalnie, minimalnie podnosiły stopy procentowe, nie osiągnęły swojego efektu i dalej też są objęte inflacją, rosnącą, która nie jest domeną tylko naszego państwa" - powiedział Janczyk.

"Będziemy działać adekwatnie do tego, co będzie dyktować rynek, co będą robiły inne kraje, jaka będzie sytuacja, jakie będą odczyty bieżące. (…) Osobiście uważam, że do tej pory nie został popełniony jakikolwiek błąd, ale nawet gdyby jakiś minimalny był, to on jest do skorygowania" - dodał.

Według Janczyka podwyżki stóp procentowych zaczynają oddziaływać na gospodarkę po ok. 3 kwartałach.

Janczyk już od początku 2021 r. widzi w Polsce efekty drugiej rundy, co związane jego zdaniem było m.in. z kosztami pracy i "wysiłkami rządu do wzrostu płac w Polsce".

Kandydat do RPP uważa, że wartość złotego względem USD i EUR wygląda "całkiem nieźle".

"Wartość złotego w stosunku do euro i dolara wygląda całkiem nieźle. Osobiście jestem mile zaskoczony tym ostatnim dowartościowaniem złotego po okresie przejściowym. Nie zostały pokonane te progi, w których byliśmy w roku 2008. Mamy de facto stabilną sytuację" - powiedział.

NBP i RPP musi brać pod uwagę, obok inflacji, także poziom bezrobocia

NBP musi brać pod uwagę, obok inflacji, także poziom bezrobocia - powiedział w trakcie posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych kandydat Sejmu na członka RPP Wiesław Janczyk.

"Bezrobocie – mamy trzecie najniższe bezrobocie w UE wg Eurostatu (…). To jest rzecz imponująca. (…) Warto sobie uświadomić, że wiodące kraje na świecie (…) do zasad polityki pieniężnej włączają także politykę dotyczącą miejsc pracy i bezrobocia. To, że my nie zapisaliśmy tego w Konstytucji, to nas nie zwalnia z tego, żebyśmy katem oka, jako osoby podejmujące decyzje, jako NBP, Rada, Sejm, rząd nie widzieli tego zmartwienia. Imponujące jest to, że udało nam się to bezrobocie ustawić na tak niedotkliwym dla społeczeństwa poziomie. Czym innym jest to, że rosną ceny, a czym innym to, że milion, 2 miliony i więcej osób przychodzi do domu bez wypłaty. Jakkolwiek nie pomijam głównego zagadnienia, którym jest kwestia inflacji i wysokości stóp procentowych" - powiedział Janczyk.

Według Janczyka, korzyści z posiadania własnej polityki pieniężnej są "nie do przecenienia".

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zarekomendowała w środę kandydatury Janczyka i Elżbiety Ostrowskiej na członków Rady Polityki Pieniężnej.

Wybór nowych członków Rady wstępnie zaplanowano na posiedzeniu Sejmu w dn. 26-27 stycznia.

9 lutego wygasa kadencja dwojga obecnych członków RPP nominowanych przez Sejm - G. Ancyparowicz i E. Łona. 30 marca kończy się kadencja J. Żyżyńskiego w RPP.

Najbliższe posiedzenie RPP ma odbyć się 8 lutego.

(PAP Biznes)

tus/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (24)

dodaj komentarz
konik_garbusek
Z wikipedii, ktora pewnie niewiele znaczy, no ale - "Podstawowym celem Rady Polityki Pieniężnej jest dbanie o stabilność polskiego pieniądza – Rada dbać ma o stabilną, niską inflację. Stara się, by była ona jak najbardziej zbliżona do 2,5 procent, przy czym dopuszcza odchylenia o plus/minus jeden punkt procentowy". czy Z wikipedii, ktora pewnie niewiele znaczy, no ale - "Podstawowym celem Rady Polityki Pieniężnej jest dbanie o stabilność polskiego pieniądza – Rada dbać ma o stabilną, niską inflację. Stara się, by była ona jak najbardziej zbliżona do 2,5 procent, przy czym dopuszcza odchylenia o plus/minus jeden punkt procentowy". czy obywatel Janczy to ogarnia? Po drugie, gosc ktory mowi cos takiego dyskwalifkuje sie automatycznie - celem RPP NIE JEST dbanie o kapitał dla biznesu!!!! "Jeżeli mówimy o polityce pieniężnej, to musimy pilnować w kwestii dostarczania kapitału do biznesu. Jestem zwolennikiem tego, żeby nie był zbyt drogi. Uważam, że należy promować osoby aktywne, tych, którzy podejmują ryzyko, prowadzą działalność gospodarczą, biznes. Oni mają największy wpływ na wzrost PKB". I tak juz od siebie dla kandaydata Janczyka - prosze pana, niskie stopy procentowe spowodowały na Zachodzie wlasciwie juz permanentne uzaleznienie od długu. Istnieje tam tysiace, jesli nie dziesiatki czy setki tysiecy firm, ktore bez kroploki w postaci dlugu, nie przezylyby. CHce pan takiej ekonomii, gdzie zamiast wytwarzc potrzbne dobra, zaklada sie marne biznesy i jedzie na kroplowce? Te biznesy powinny upasc, lata temu, ale istnieja, wlasnie dzieki takiej polityce stop procentowych.
jas2
Nie masz racji.
"Należy promować osoby aktywne, tych, którzy podejmują ryzyko, prowadzą działalność gospodarczą, biznes. Oni mają największy wpływ na wzrost PKB, który, jeżeli będzie wysoki, to zdołamy zabezpieczyć potrzeby społeczne, potrzeby socjalne. Bezpieczeństwo państwa, wydatki na zdrowie, na ochronę
Nie masz racji.
"Należy promować osoby aktywne, tych, którzy podejmują ryzyko, prowadzą działalność gospodarczą, biznes. Oni mają największy wpływ na wzrost PKB, który, jeżeli będzie wysoki, to zdołamy zabezpieczyć potrzeby społeczne, potrzeby socjalne. Bezpieczeństwo państwa, wydatki na zdrowie, na ochronę granic"
interstellar odpowiada jas2
Ty z kolei masz tylko pół racji :)

Wiem, że dyskutowanie z pisowcami to średni pomysł, ale spróbuję wytłumaczyć Ci w taki sposób: trzeba znaleźć kompromis pomiędzy promowaniem osób aktywnych a stabilnym rynkiem, który nie wpadnie w kryzys.

Dla Polski ten kompromis to jest cel inflacyjny 2.5%, o którym pisze kolega wyżej.
Ty z kolei masz tylko pół racji :)

Wiem, że dyskutowanie z pisowcami to średni pomysł, ale spróbuję wytłumaczyć Ci w taki sposób: trzeba znaleźć kompromis pomiędzy promowaniem osób aktywnych a stabilnym rynkiem, który nie wpadnie w kryzys.

Dla Polski ten kompromis to jest cel inflacyjny 2.5%, o którym pisze kolega wyżej.
Czy teraz rozumiesz?
Jeśli tak to miłego dnia życzę :)
A jeśli nie to trudno, przeżyjemy.
jas2 odpowiada interstellar
"Dla Polski ten kompromis to jest cel inflacyjny 2.5%."

Z jakiegoś powodu, pomimo takiego samego celu inflacyjnego, w USA inflacja wynosi 7%.
Z jakiego?
frankmaster
Z takimi "członkami" droga i bramy Turcji otwarte na oścież.
kazikwaw
Wiesław Stanisław Janczyk – polski polityk i samorządowiec. Poseł na Sejm VI, VII, VIII i IX kadencji, w latach 2016–2018 sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Życiorys
W 1993 ukończył studia na kierunku filologia polska na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w 2001 studia podyplomowe z rachunkowości
Wiesław Stanisław Janczyk – polski polityk i samorządowiec. Poseł na Sejm VI, VII, VIII i IX kadencji, w latach 2016–2018 sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Życiorys
W 1993 ukończył studia na kierunku filologia polska na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w 2001 studia podyplomowe z rachunkowości i zarządzania finansami w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu. Pracował w Banku Gospodarki Żywnościowej jako m.in. zastępca dyrektora oddziału. Zajmował też stanowisko wiceprezesa zarządu spółki akcyjnej „Remag”. W 2002 i 2006 był wybierany do rady powiatu limanowskiego.

W 2001 i 2005 z listy Prawa i Sprawiedliwości bez powodzenia kandydował do Sejmu. Startując w wyborach parlamentarnych w 2007, uzyskując 10 696 głosów, uzyskał mandat posła na Sejm VI kadencji z okręgu nowosądeckiego. W wyborach do Sejmu w 2011 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, dostał 13 993 głosy. 26 listopada 2011 został wybrany przez radę polityczną PiS w skład komitetu politycznego tej partii.

W 2015 po raz kolejny został posłem, otrzymując 16 349 głosów. W marcu 2016 powołany na sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. 20 marca 2018 został odwołany z tego stanowiska. W wyborach w 2019 również uzyskał mandat poselski, zdobywając wówczas 16 305 głosów. W styczniu 2022 został rekomendowany w Sejmie przez swoje macierzyste ugrupowanie do Rady Polityki Pieniężnej.

Źródło (całość): https://pl.wikipedia.org/wiki/Wiesław_Janczyk

Apel do bankier.pl – następnym razem, gdy będziecie umieszczać informacje o kolejnych kandydatach poświęćcie chociaż jeden akapit na to kim dany człowiek jest, jakie ma wykształcenie i co „osiągnął”, by ludzie wiedzieli, z kim mamy do czynienia.
interstellar
Tak, chłopak jest POSŁEM PIS i bredzi jak kilku jego kolegów.

Skończył filologię polską, więc powinien uczyć języka polskiego w podstawówce.
Ta rachunkowość ukończona w Nowym Sączu to tak średnio się liczy. Prawie jak w Pacanowie ;)

Dobrze streściłem?
maniek_as odpowiada interstellar
Zastąpi w RPP Eryka Łona i będzie trzzymać jego linię.
Jeszcze lepiej streściłem!
interstellar odpowiada maniek_as
Haha, może być ;)

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki