REKLAMA

Janczyk: Zakładane wpływy z podatku bankowego w 2018 r. są realistyczne

2017-09-05 18:57
publikacja
2017-09-05 18:57
Ministerstwo Finansów

Planowane 4,5 mld zł wpływów z podatku bankowego w 2018 roku to założenie realistyczne - ocenił w rozmowie z PAP Biznes wiceminister finansów Wiesław Janczyk.

Pytany o prawdopodobieństwo lepszej realizacji wpływów z podatku bankowego w 2018 r., wobec planowanej kwoty w wysokości 4,5 mld zł, Janczyk ocenił prognozę MF jako realistyczną i uprawnioną.

Zakładamy konserwatywnie i w sposób odpowiedzialny wykonanie tego podatku w wysokości 4,5 mld zł dodał.

Jak poinformował, w tym roku wpływy z podatku bankowego wyniosą 4,3 mld zł wobec planowanych 3,9 mld zł.

Dochód z tego tytułu zostanie przekroczony (vs plan - PAP). Po półroczu ten dochód wynosi 2,15 mld zł. Gdybyśmy ekstrapolowali (na cały rok - PAP) to wyjdzie nam 4,3 mld zł powiedział Janczyk.

Janczyk poinformował, że resort finansów przewiduje niewielkie zmiany w wykonaniu podatku od instytucji finansowych powiązane z implementacją MSR.

Zmieni się nieznacznie to, że ekspozycje kredytowe, które są zagrożone nie będą obarczone tym podatkiem. Wprowadzenie implementacji przepisów unijnych spowoduje, że od niektórych eskpozycji kredytowych, tych które nie są prawidłowo obsługiwane, nie będzie pobierany ten podatek - powiedział.

Ale nie szacujemy, żeby ta zmiana miała istotny efekt finansowy - dodał.

Minister poinformował również, że rząd nie planuje ani na 2018 rok, ani w dalszej perspektywie wprowadzania żadnych kolejnych podatków sektorowych.

Zachowujemy się w tym obszarze zgodnie z naszymi deklaracjami. Nie chcemy podnosić podatków, chcemy zachować stabilność, która owocuje wzrostem gospodarczym i rosnącą pozycją polskich przedsiębiorstw - powiedział.

Pytany o perspektywę czasową dla obniżenia podstawowej stawki VAT, Janczyk powiedział, że może to nastąpić, gdy system podatkowy odzyska swoja efektywność, a luka VAT zostanie sprowadzona do racjonalnego poziomu.

Wtedy będziemy o tym mówić. Na dziś wola realizacji postulatów programowych jest dominująca, nie możemy eksperymentować. Zachowujemy się w sposób odpowiedzialny, przewidywalny - powiedział.

"Założone wpływy podatkowe do budżetu 2018 ambitne, ale nieprzeszacowane"

Założona przez rząd w projekcie budżetu na 2018 r. wielkość przychodów podatkowych jest wielkością ambitną, ale nie przeszacowaną - ocenił Janczyk. Lepsza finalna realizacja może dotyczyć m.in. CIT i akcyzy.

"Dla wszystkich podstawowych podatków przyjmujemy wersję optymistyczną w ślad za prognozami makroekonomicznymi, czyli w ślad za oczekiwaniem malejącego bezrobocia czy wzrostu inflacji. Wydaje się, że to są założenia prawidłowe" powiedział we wtorek w wywiadzie dla PAP Biznes Janczyk.

Myślę, że jest dokładnie tak, jak powiedział wicepremier Morawiecki - to jest ambitny, trudny budżet, ale mamy ambicje, żeby on został zrealizowany - dodał.

W uzasadnieniu do projektu budżetu na 2018 r. zapisano sumaryczne wpływy do budżetu z podatków na poziomie 332 mld zł, co oznacza wzrost rdr o 6,6 proc. W tym, założono m.in., że wpływy z VAT mają wynieść 166 mld zł, z akcyzy 70 mld zł, z PIT 55 mld zł, zaś z CIT 32 mld zł.

One (założone wpływy podatkowe - PAP) są optymistyczne w tym sensie, że rosnące. Ale są wyważone, na pewno nie są przeszacowane - powiedział.

Minister ocenił, że nie widzi większego ryzyka dla realizacji planowanych na 2018 r. wpływów z tytułu VAT.

Po raz kolejny zakładamy ambitny wzrost podatku VAT.() Jeśli chodzi o VAT, to plan wzrostu o 20 mld jest realistyczny i nie sądzę, żeby były większe przeszkody do realizacji tych parametrów - powiedział.

W ocenie Janczyka, lepsza realizacja w 2018 r. może dotyczyć podatku CIT oraz podatku z hazardu.

Myślę, że znajdziemy jeszcze w tym roku czas, żeby przepracować regulacje, które mogą wpłynąć na zwiększenie wpływów z podatku CIT i realizacja CIT na przyszłym roku może być lepsza. O ile zdążymy przepracować projekt ustawy zgłoszonej przez MF w Sejmie - powiedział.

Przyjęliśmy też ostrożne założenie co do wzrostu dochodów z tytułu hazardu. Tu mamy szansę na wykonanie lepszych założeń, zarówno w tym jak i w przyszłym roku - dodał Janczyk.

Minister ocenił, że wsparciem dla realizacji części dochodowej budżetu w 2018 r. może być pełniejszy sposób uruchomienia środków unijnych. Pewne rezerwy dostrzega także, w planowanych wpływach z akcyzy.

Akcyza jest założona w sposób bardzo ostrożny, ten planowany wzrost nie jest wielki. Ale nie chcemy szafować wielkościami - powiedział.

Nikodem Chinowski (PAP Biznes)

nik/ ana/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Podatek bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki